Karim Benzemas kontrakt med Real Madrid udløber i sommeren 2022, og til den tid har den franske angriber været i den spanske storklub i 13 år.
Og til den tid vil det formentligt også være slut i Madrid for Benzema, der fylder 34 år til december. Sådan lyder det fra den spanske avis SPORT, der skriver, at Karim Benzema ikke ønsker at underskrive en ny aftale med Real Madrid.
– Benzema længes efter Lyon. Klubben, der udviklede ham, og hvor han fik sin professionelle debut, før Florentino Perez valgte at hente ham. Det har altid været hans tanke at vende tilbage til rødderne, så det kommer ikke som en overraskelse, at hans agent og ven Karim Djaziri har sagt, at angriberen ønsker at spille for Lyon igen, skriver avisen.
– Man må huske på, at Benzema blev født i Lyon, og at han ønsker at vende tilbage, før han lægger støvlerne på hylden. Hans beslutning er baseret ud fra både et sentimentalt og et sportsligt perspektiv. Han er Lyon-fan, og han misser aldrig deres kampe, hvis han kan undgå det. Og mest af alt ønsker han at spille for dem igen, mens han stadig har niveauet til at være en vigtig spiller for dem.
Lyon-træner er begejstret over idéen
Og i Lyon er man også mere end klar til at byde Benzema velkommen, lyder det fra SPORT.
– Benzemas drøm er at være kaptajn for Lyon, og at være referencepunktet for klubbens unge spillere. Og Lyon vil tage imod klubbens tidligere stjerne med åbne arme. Den franske klubs cheftræner, Rudi Garcia, har udtalt om Benzema, at angriberen er ‘en tidligere Lyon-spiller, der starter inde for et af verdens bedste hold, og derfor vil det selvfølgelig være fantastisk at se ham i Lyon-trøjen igen’.
Karim Benzema har scoret 264 mål i 237 kampe for Real Madrid. I denne sæson har franskmanden bidraget med 15 fuldtræffere indtil videre.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
