– Diego Costa og Eriksen er lige præcis de indkøb, som klubben har brug for

På lokalavisen Birmingham Mail kan man sagtens se det fornuftige i, at Wolverhampton henter både Diego Costa og Christian Eriksen.



Både Diego Costa og Christian Eriksen er i de seneste dage blevet rygtet til Wolverhampton, og ifølge lokalavisen Birmingham Mail bør Nuno Espirito Santo kæmpe hårdt for at få fingrene i begge spillere, der tidligere har brilleret i Premier League. 

Under overskriften ‘Diego Costa og Christian Eriksen er lige præcis de indkøb, som Wolves har brug for’ argumenterer avisens reporter, Alex Dicken, for, at Wolverhampton skal gå efter de to tidligere Premier League-stjerner, som begge leder efter en ny klub i dette transfervindue. 

Den mest svinske spiller i fodboldens verden
Dicken peger på, at Fabio Silva endnu ikke er helt klar til at afløse Raul Jimenez, der er blevet ramt af en hovedskade. Ifølge Dicken vil et Costa-indkøb være godt for Silvas udvikling. 

– Et indkøb af en mere erfaren angriber vil give Silva muligheden for at udvikle sig udenfor spotlyset, hvor han vil kunne koncentrere sig om at udvikle sig. Heldigvis for Wolves har Fosuns (Wolverhamptons kinesiske ejer, red.) gode ven, superagenten Jorge Mendes, netop sådan en til salg for en billig penge.

– Diego Costa – den mest svinske mand i fodboldens verden, medmindre han spiller for din klub og træder på modstandernes tæer – kan hentes på en fri transfer. 

Diego Costa, der har en fortid i Chelsea, fik i sidste uge ophævet sin kontrakt i Atlético Madrid, angiveligt fordi han spredte dårlig stemning i omklædningsrummet

Mangler en målfarlig midtbanespiller
Ifølge Alex Dicken er det dog meget sandsynligt, at Diego Costa har en del muligheder at vælge mellem i dette transfervindue. 

– Det samme kan siges om Christian Eriksen, som af uransagelige årsager er kommet i overskud i Inter, efter blot 12 måneder i Serie A-klubben. Wolves er blevet nævnt som en mulig destination for Eriksen og danskeren pønser angiveligt på en retur til Premier League, hvor han tørnede ud for Tottenham i næsten syv år. 

– Udover en angriber har Wolves i længere tid også manglet en midtbanespiller, der er i stand til at finde netmaskerne. Den ene ting, man kan kritisere midtbanetrioen Ruben Neves/Joao Moutinho/Leander Dendoncker for, er at deres scoringsstatistik ikke ligefrem letter presset på angriberne foran dem. Sammenlagt har Neves, Moutinho og Dendoncker blot scoret 15 mål i sammenlagt 250 Premier League-kampe, siden starten af 2018/19-sæsonen. 

– Den 28-årige Eriksen scorede 51 mål i 226 Premier League-kampe for Spurs, og han er noteret for 36 scoringer i 103 landskampe for Danmark.

– Mens hverken Costa eller Eriksen er typer, som Wolves typisk går efter på transfermarkedet, så er de præcis de typer, der øjeblikkeligt vil kunne slå til og hjælpe med at redde denne sæson, der er på vej i den forkerte retning. 

Wolverhampton ligger aktuelt på 13. pladsen i Premier League. I sidste sæson sluttede klubben på syvendepladsen. 





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

AGF er mestre – her er deres vej i Europa