Der er mange spekulationer om Christian Eriksens fremtid i disse dage, efter at Inter-bossen Giuseppe Marotta for nyligt udtalte, at danskeren skal sælges til januar.
Paris Saint-Germain er aktuelt bookmakernes favorit til at hente Eriksen, efter at pariserne har ansat den tidligere Tottenham-boss Mauricio Pochettino som klubbens nye cheftræner. Men onsdag reporterer italienske medier som Corriere dello Sport og Tuttomercatoweb, at West Ham aktuelt er en af de klubber, der er mest interesseret i Christian Eriksen.
Næppe plads til Eriksen i Paris
Italienske medier har længe reporteret, at Christian Eriksens vej til Paris formentlig har størst chance for at blive realiseret som en del af en byttehandel med den argentinske midtbanespiller Leandro Paredes. Men ifølge Tuttomercatoweb er Mauricio Pochettino ikke umiddelbart med på idéen om at sige farvel til Paredes, som er den spiller, som Inter er interesseret i.
– Der findes ikke umiddelbart en afløser for Paredes i truppen, mens der er en overflod af offensive midtbanespillere som Draxler, Rafinha, Di Maria, Sarabia og Neymar. Kort fortalt ser det således ikke ud til, at der er plads til Eriksen, og at der derfor skal skabes plads, hvis han skal dertil, skriver Tuttomercatoweb.
– Premier League er stadig en varm mulighed. Det er en dårlig bevaret hemmelighed, at Eriksen har mange beundrere i England. Få spillere har leveret på et niveau, som han har gjort i de senere år. West Ham har kig på ham, og The Hammers er nok den eneste klub, der har taget konkrete skridt i jagten på Eriksen, indtil videre. Men destinationen ser ikke ud til at begejstre Eriksen. En retur til Tottenham er udelukket, men i det nordlige London overvejer Arsenal også muligheden.
Ifølge Tuttomercatoweb er en byttehandel mellem Manchester United og Inter heller ikke utænkelig. Her vil eksempelvis Nemanja Matic eller Donny van de Beek kunne indgå.
Vil leje Eriksen
Også Corriere dello Sport skriver, at West Ham jagter Eriksen, og at klubben har taget kontakt til Inter. Problemet er dog, at West Ham indtil videre kun har meldt sig interesseret i en lejeaftale. Og det tilbud kommer London-klubben ikke langt med, forlyder det. Inter er kun interesseret i et permanent salg.
West Ham, der har den tidligere Manchester United-boss David Moyes som cheftræner, ligger aktuelt på 10. pladsen i Premier League-tabellen – tre point efter Manchester City og tre point foran Arsenal.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
