Fatter ikke at FCM-emne er så billig

Det vækker forbløffelse, hvis Giorgos Giakoumakis kan få lov til at forlade Celtic for 4 millioner euro.



Giorgos Giakoumakis har tidligere i januar været rygtet heftigt til FC Midtjylland, som er på jagt efter en kraftfuld angriber.

Her passer Celtic-angriberen angiveligt perfekt på profilen, men Ulvene får konkurrence fra klubber i Japan, USA, Italien og Spanien, hvilket kan gøre jagten mere end besværlig.

Giorgos Giakoumakis rygtes til at have en pris på 4 millioner pund, hvilket svarer til godt 34 millioner kroner. En høj pris i en dansk sammenhæng, men sådan er vurderingen ikke i Skotland.

I hvert fald ikke ifølge journalisterne hos Daily Record.

– Noget virker sært omkring det her. Det kan være, at Giakoumakis har en særlig klausul i hans kontrakt, som tillader ham at smutte for så lav en pris. Hvis det er tilfældet, og Celtic ikke gider give ham en lønforhøjelse med en ny kontrakt, så har de intet andet valg end at æde tabet. Men Ange Postecoglou (Celtics cheftræner) lader ikke til at være så bekymret, hvilket indikerer, at han har noget endnu bedre i ærmet, siger journalist Keith Jackson.

– Jeg er virkelig overrasket over det her. For det første synes jeg, at han er en fantastisk angriber, som er seriøs farlig foran kassen, og han tilbyder noget andet end de andre angribere på Parkhead. Derudover synes jeg, at hans målsnit er langt mere værd end 4 millioner pund, siger Fraser Wilson.

– Giakoumakis' målsnit indikerer, at 4 millioner pund ikke er noget særligt, når man tænker på, at mål er det mest søgte i spillet, lyder dommen fra Craig Swan.

Giorgos Giakoumakis er på en lang kontrakt i Celtic, men han er primært en indskiftningsspiller hos den store skotske klub.  







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter kæmpebud

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Næste sæson skal vi i Europa

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby