Torsdag lyder det i spanske medier, at FC København har trukket sig fra forhandlingerne om den spanske venstre back Ivan Garriel.
Men prioriteten om at hente en ny venstre back ser ikke af den grund ud til at være forduftet. I den portugisiske presse flyder det over med skriverier om FC Københavns interesse i unge Flávio Nazinho.
Den 19-årige venstre back spiller til dagligt i Sporting CP, hvor han kun i begrænset omfang har været en del af førsteholdet. Han har dog noteret sig for tre Champions League-kampe i sidste sæsons gruppespil.
Portugisiske medier tilføjer, at Sporting CP's cheftræner, Ruben Amorim, ikke har Flávio Nazinho i sine planer for den kommende sæson, og derfor har han fået grønt lys til at prøve noget andet.
Det bliver dog ikke nogen billig omgang for FC København at købe den unge portugiser, som Sporting angiveligt forlanger fem millioner euro for svarende til omkring 37 millioner danske kroner.
FC København kan godt betale den slags summer, men det er mere usikkert, om de vil kaste så mange penge efter en 19-årige venstre back, som knap nok har bevist sig på seniorniveau.
Flávio Nazinho er desuden portugisisk U20-landsholdsspiller, og han kan også spille på venstre kant. Det gjorde han blandt andet i Champions League, da han blev indskiftet mod Marseille på både ude og hjemmebane.
Han har noteret sig for fem ligakampe fordelt på to sæsoner i Sporting CP. Hans kontrakt udløber i 2026.
🚨 Le FC Copenhague est intéressé par Flávio Nazinho et Ruben Amorim ne compte pas sur le joueur.
— 𝗦𝗽𝗼𝗿𝘁𝗶𝗻𝗴 𝗖𝗣 𝗙𝗿𝗮𝗻𝗰𝗲 🇫🇷 (@FR_SportingCP) July 6, 2023
[@Record_Portugal] #SportingCP pic.twitter.com/ZA3oquH4iU
LIVE
TransferLIVE: Vender retur til FC København
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Holland – Japan
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE