FCK meget interesseret i spændende portugiser

FC København er angiveligt interesseret i portugisisk venstre back.



Torsdag lyder det i spanske medier, at FC København har trukket sig fra forhandlingerne om den spanske venstre back Ivan Garriel.

Men prioriteten om at hente en ny venstre back ser ikke af den grund ud til at være forduftet. I den portugisiske presse flyder det over med skriverier om FC Københavns interesse i unge Flávio Nazinho.

Den 19-årige venstre back spiller til dagligt i Sporting CP, hvor han kun i begrænset omfang har været en del af førsteholdet. Han har dog noteret sig for tre Champions League-kampe i sidste sæsons gruppespil.

Portugisiske medier tilføjer, at Sporting CP's cheftræner, Ruben Amorim, ikke har Flávio Nazinho i sine planer for den kommende sæson, og derfor har han fået grønt lys til at prøve noget andet.

Det bliver dog ikke nogen billig omgang for FC København at købe den unge portugiser, som Sporting angiveligt forlanger fem millioner euro for svarende til omkring 37 millioner danske kroner.

FC København kan godt betale den slags summer, men det er mere usikkert, om de vil kaste så mange penge efter en 19-årige venstre back, som knap nok har bevist sig på seniorniveau.

Flávio Nazinho er desuden portugisisk U20-landsholdsspiller, og han kan også spille på venstre kant. Det gjorde han blandt andet i Champions League, da han blev indskiftet mod Marseille på både ude og hjemmebane.

Han har noteret sig for fem ligakampe fordelt på to sæsoner i Sporting CP. Hans kontrakt udløber i 2026.





FCK tjener millioner på ung stopper




LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

FCK tjener millioner på ung stopper

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Medie: De lurer på FCM-profil

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub

David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Canada – Marokko

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpebud på 16-årig

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub