Sommerens transfervindue er kun lige begyndt, og der er lagt op til endnu en sommer, hvor flere absolutte stjernenavne forventes at skifte klub.
Men hvilke stjernespillere er det, der realistisk set kan foretage et klubskifte denne sommer? Vi tager her et kig på otte internationale stjernenavne, der tilsyneladende har kurs mod klubskifter.
Troels Bager Thøgersen, chefredaktør for Tipsbladet Print, analyserer herunder de forskellige stjerner og deres aktuelle situation.
Frenkie de Jong
Barcelona-hollænderen har været rygtet kraftigt til Manchester United, hvor han vil kunne blive genforenet med Erik ten Hag.
– Jeg er fristet til at sige, at han bør blive. Xavi burde altså kunne få noget god fodbold ud af ham, siger Troels Bager Thøgersen.
– Hvis Barcelona ikke er en langsigtet mulighed, vil Manchester United være helt oplagt for Frenkie de Jong. Både fordi Erik Ten Hag er træner, og fordi de Jong vil passe ind i det, Manchester United skal. Jeg ville skifte med bævende underlæbe, fordi Manchester United har været sådan en kaosfabrik i årevis, og det langt fra er sikkert, at det bliver godt nu, bare fordi de har hyret endnu en dygtig træner. Men hollænderen har det, der skal til.
Kalvin Phillips
Den engelske landsholdsspiller ser ud til at forlade Leeds denne sommer, da Manchester City angiveligt er ved at forberede et stort bud på midtbanespilleren.
– Det giver god mening, at en af de store engelske klubber forsøger at hente Kalvin Phillips, om ikke andet fordi han er engelsk, og det dermed er godt både for koblingen til den nationale identitet med en dygtig landsholdsspiller og en spiller, der tæller i kategorien for egenudviklede spillere i England, siger Troels Bager Thøgersen.
– Kan Manchester City fungere? Ja måske. Han har den fysiske styrke, City jo skal have mere af efter at have taget afsked med Fernandinho, og jeg tror sagtens, han kan være med i det ambitiøse pasningsspil. Jeg ville dælme også tænke tanken, hvis jeg var cheftræner i Liverpool eller Manchester United, hvor man begge steder kunne bruge nyt blod på den centrale midtbane. Men hvis først City byder sig til på markedet, er det svært for alle andre at følge med.
Sadio Mané
Den senegalesiske stjernespiller ser ud til at forlade Anfield til fordel for Bayern München, der angiveligt allerede har afgivet flere bud.
– Liverpool kommer ikke til at forære ham væk, men hvis Mané i sidste ende virkelig gerne vil afsted, ville jeg kraftigt overveje at sælge ham til en anden liga efter så fantastisk og loyal tjeneste. Han har været så god for Liverpool, og jeg synes overhovedet ikke, der er noget mærkeligt i gerne at ville prøve noget andet, siger Troels Bager Thøgersen.
– Bayern München, ja også Real Madrid for den sags skyld, ville være fine muligheder, og nogle gange skal man som klub altså også slippe spillerne, selvom det har været så fantastisk, som det har været for Liverpool med Champions League-triumfen og mesterskabet.
Robert Lewandowski
Efter en årrække med bragende succes i Bundesligaen ønsker Robert Lewandowski nu at forlade Bayern München, og Barcelona ligner favoritten til at hente polakken.
– Det bliver hårdt, men når Lewandowski så tydeligt meddeler offentligt, at han vil væk, har jeg svært ved at se Bayern gøre andet end at sælge, når man har forhandlet afløseren på plads, siger Troels Bager Thøgersen.
– FC Barcelona eller en klub i Premier League er vel mere realistisk end drømmeklubben Real Madrid, der næppe hælder Karim Benzema ud for at spille med den ligeledes aldrende polske angriber. Lewandowski er en betydeligt bedre spiller for det defensive kollektiv end nærmest alle andre offensive superstjerner, og derfor er Barcelona rent sportsligt ikke så tosset endda med Lewandowski som overgangsfigur i et par sæsoner, hvor man pinedød skal spille med om mesterskabet og gøre sig gældende i Champions League.

Romelu Lukaku
Belgieren har floppet i Chelsea og meldes nu på vej tilbage til Inter på en lejeaftale.
– Det gør mig lidt trist at se Romelu Lukakus skæbne i Chelsea. Jeg talte med Ariël Jacobs om ham sidste sommer, og Chelsea er oprigtigt Lukakus favoritklub på denne planet og det sted, han så brændende gerne vil slå igennem, siger Troels Bager Thøgersen.
– Men det ser jo bare ikke ud til at ske, og i det lys giver en retur til Inter god mening. Inter skal holde sig relevant i toppen af Serie A og i Champions League, indtil man i stil med naboen AC Milan har fundet en ny, stenrig milliardærejer, og hvis Inter kan få Chelsea eller Lukaku til at æde en procentdel af lønnen, giver en lejeaftale tilbage i Milano fin mening.
Jeg ville nu også overveje Lukaku i andre klubber i Europa, som Bayern, Real Madrid og i Premier League-klubber, hvis de tror, de kan lokke Lukaku fri af en direkte konkurrent.
Raheem Sterling
Den engelske landsholdsstjerne har ét år tilbage af sin kontrakt og rygtes blandt andet til klubber som Chelsea og Arsenal.
– Der er konkurrence om spilletiden i Manchester City, efter Erling Haaland er blevet købt denne sommer og Jack Grealish kom til sidste sommer. Også Julian Alvarez kommer til som meget lovende spiller fra River Plate, siger Troels Bager Thøgersen.
– Personligt er jeg helt pjattet med Raheem Sterling og hans evner, uanset at der altså ikke var straffe til ham og England den aften på Wembley. Spørgsmålet er, hjem der skulle købe ham.
– Han er ikke en ung spiller længere, så det skal være en klub, der skal vinde her og nu. Hvad med Italien eller en tur til Spanien? Jeg tror sagtens, en dygtig træner kunne få nogle forrygende sæsoner ud af Sterling,
Ousmane Dembélé
Franskmandens kontrakt med Barcelona udløber om få uger, men endnu er intet konkret blevet meldt ud, omend der har været rygter om interesse fra eksempelvis Paris Saint-Germain.
– Det er lidt spøjst, at Dembélé vel næsten kommer fra sin bedste sæson i Barcelona, og nu er på fri transfer. Jeg synes, PSG gav mening, hvis de havde mistet Kylian Mbappé eller var villige til at cutte Neymar eller Lionel Messi. Men det er de ikke, så vi skal se mod Premier League, siger Troels Bager Thøgersen.
– Jeg kunne forestille mig, at det bedste for ham ville være en klub som West Ham, hvor han kom på banen hver weekend. Han kunne også ende som rotationsspiller i en af de endnu større klubber i England eller i Italien. Måske kunne José Mourinho have lyst til at vise, hvor meget Barcelona tog fejl?
Paulo Dybala
Argentineren forlader Juventus på en fri transfer, og endnu ligger det ikke fast, hvor han fortsætter karrieren.
– Dybala er endnu en af mine favoritter, jeg synes blev håndteret forkert i Juventus. De skulle da have bygget holdet omkring ham og ikke Cristiano Ronaldo, siger Troels Bager Thøgersen.
– Det ville være typisk Serie A, hvis han fortsætter i en af de andre topklubber. Jeg forstår sagtens, at Inter er interesseret, og det burde AC Milan også være, når Dybala nu er så god, som han er. Altså, han kan jo snildt blive verdensmester i slutningen af året.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
City-ejer sælger klub
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
Forlænger med to Superliga-talenter
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
TOPNYHED