I svime over Kvistgaarden – ‘han er velkommen’

Den skotske presse har igen fået færten af Mathias Kvistgaarden, der anses som en ideel løsning i Celtic.



Brøndby IF skal nok snart begynde at vende sig til en fremtid uden Mathias Kvistgaarden.

Angriberen er glohed, har scoret 13 gange og leveret fem assister i denne sæson for Brøndby IF. Altimens har han selv fortalt, at han føler sig klar til at prøve noget nyt, ligesom Celtic for nyligt har haft en scout til stede til en Brøndby-kamp.

Og netop Celtic har før været ude efter Mathias Kvistgaarden, og derfor er romancen på ny blusset op i den skotske presse.

– Kvistgaarden er et kendt navn blandt Celtics fans og generelt i Skotland, da klubben har holdt øje med ham i et stykke tid. Han betragtes som et varmt emne og et ideelt transfermål for Celtic, når man tænker på deres transfermodel, siger Josh McCafferty, der dækker Celtic tæt hos CeltsAreHere, til Tipsbladet.

Celtic råder lige nu over flere angribere, men er også et sted, hvor de kan blive solgt til januar. Det gælder blandt andre for offensivspilleren Nicolas Kühn, som Brentford meldes interesseret i.

– Celtic har ikke nødvendigvis brug for en angriber. De har allerede to i Kyogo Furuhashi og Adam Idah, men en tredje mulighed som Kvistgaarden, der kan spillere flere offensive positioner, er velkommen, siger Josh McCafferty.

Spørgsmålet er, om januar bliver måneden, hvor Mathias Kvistgaarden, 22 år, flyver fra reden. Tipsbladet har forsøgt at række ud til hans agent Ebbe Sand for at få et svar på det spørgsmål, men uden held indtil videre.

Sikkert er det, at der i sommer landedede et bud på 50 millioner kroner på Brøndby-angriberen, hvilket Tipsbladet afslørede. Det var ikke nok til at få Brøndby til at takke ja, da man har ambitioner i denne sæson.

Indtil videre er de dog bristet med den missede kvalifikation til europæisk gruppespil, mens det har været op og ned i Superligaen. Brøndby IF er dog inden for rækkevidde af medaljepladserne.

284283

Foto: Alamy

Bejler til landsholdet
Mathias Kvistgaardens stærke præstationer bliver ikke kun bemærket hos Celtic.

Også Danmarks landstræner Brian Riemer har noteret sig, at Brøndby-angriberen er rygende varm. Han nævnte specifikt Kvistgaarden som en af dem, der var tæt på at blive udtaget til kampene mod Spanien og Serbien.

– Det er kæmpe stort. Man bliver stolt og glad. Det giver noget blod på tanden at få at vide, at man har været i overvejelserne. Man vil gøre alt for at fortsætte den gode stime, sagde Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet kort efter.

Angriberen må dog vente på sin første A-landsholdsudtagelse, og måtte i denne omgang 'nøjes' med at spille på U21-landsholdet.

Det endte dog med en skade.

– Mathias Kvistgaarden pådrog sig desværre en mindre skade i aftenens U21-opgør mod Tyskland. Da det vurderes, at angriberen ikke når at blive helt klar til opgøret mod Spanien, udgår han derfor af landsholdstruppen, lød det efterfølgende.

Nu må tiden vise, hvor slem skaden er. Forhåbentligt for Brøndby IF kan han være i omdrejninger til den resterende del af sæsonen, hvor man møder Sønderjyske og AaB foruden et dobbeltopgør mod AGF i pokalen.





LIVE

TransferLIVE: Mesterhold overvejer Mika Biereth

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

– Det er ikke rigtig min beslutning

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

– Et kanon sted for ham

Færdig i dansk klub

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Eksperter med hård kritik af Dolberg

West Ham forventer Hermansen-skifte

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Stjerne i helt vildt angreb på Conte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

‘FCK er nødt til at lytte’

Nørgaard kommenterer exitrygte

Vil væk fra Brøndby

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Medie: FC København nægter

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg