I svime over Kvistgaarden – ‘han er velkommen’

Den skotske presse har igen fået færten af Mathias Kvistgaarden, der anses som en ideel løsning i Celtic.



Brøndby IF skal nok snart begynde at vende sig til en fremtid uden Mathias Kvistgaarden.

Angriberen er glohed, har scoret 13 gange og leveret fem assister i denne sæson for Brøndby IF. Altimens har han selv fortalt, at han føler sig klar til at prøve noget nyt, ligesom Celtic for nyligt har haft en scout til stede til en Brøndby-kamp.

Og netop Celtic har før været ude efter Mathias Kvistgaarden, og derfor er romancen på ny blusset op i den skotske presse.

– Kvistgaarden er et kendt navn blandt Celtics fans og generelt i Skotland, da klubben har holdt øje med ham i et stykke tid. Han betragtes som et varmt emne og et ideelt transfermål for Celtic, når man tænker på deres transfermodel, siger Josh McCafferty, der dækker Celtic tæt hos CeltsAreHere, til Tipsbladet.

Celtic råder lige nu over flere angribere, men er også et sted, hvor de kan blive solgt til januar. Det gælder blandt andre for offensivspilleren Nicolas Kühn, som Brentford meldes interesseret i.

– Celtic har ikke nødvendigvis brug for en angriber. De har allerede to i Kyogo Furuhashi og Adam Idah, men en tredje mulighed som Kvistgaarden, der kan spillere flere offensive positioner, er velkommen, siger Josh McCafferty.

Spørgsmålet er, om januar bliver måneden, hvor Mathias Kvistgaarden, 22 år, flyver fra reden. Tipsbladet har forsøgt at række ud til hans agent Ebbe Sand for at få et svar på det spørgsmål, men uden held indtil videre.

Sikkert er det, at der i sommer landedede et bud på 50 millioner kroner på Brøndby-angriberen, hvilket Tipsbladet afslørede. Det var ikke nok til at få Brøndby til at takke ja, da man har ambitioner i denne sæson.

Indtil videre er de dog bristet med den missede kvalifikation til europæisk gruppespil, mens det har været op og ned i Superligaen. Brøndby IF er dog inden for rækkevidde af medaljepladserne.

284283

Foto: Alamy

Bejler til landsholdet
Mathias Kvistgaardens stærke præstationer bliver ikke kun bemærket hos Celtic.

Også Danmarks landstræner Brian Riemer har noteret sig, at Brøndby-angriberen er rygende varm. Han nævnte specifikt Kvistgaarden som en af dem, der var tæt på at blive udtaget til kampene mod Spanien og Serbien.

– Det er kæmpe stort. Man bliver stolt og glad. Det giver noget blod på tanden at få at vide, at man har været i overvejelserne. Man vil gøre alt for at fortsætte den gode stime, sagde Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet kort efter.

Angriberen må dog vente på sin første A-landsholdsudtagelse, og måtte i denne omgang 'nøjes' med at spille på U21-landsholdet.

Det endte dog med en skade.

– Mathias Kvistgaarden pådrog sig desværre en mindre skade i aftenens U21-opgør mod Tyskland. Da det vurderes, at angriberen ikke når at blive helt klar til opgøret mod Spanien, udgår han derfor af landsholdstruppen, lød det efterfølgende.

Nu må tiden vise, hvor slem skaden er. Forhåbentligt for Brøndby IF kan han være i omdrejninger til den resterende del af sæsonen, hvor man møder Sønderjyske og AaB foruden et dobbeltopgør mod AGF i pokalen.





Flere positive nyheder fra FC København


Godt nyt for FCK

Bekræfter skrækskade til dansker

Kæmpebøder til NFL-stjerner

Tadej Pogacar får superhjælper

‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’

Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!

Økonomisk bombe i ny aftale

Overvejede at sige op

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

FC København-transfer går hele verden rundt

Medier peger på stort problem for Thomas Frank

På guldkurs: AGF vinder over FC Nordsjælland

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Hylder FCK-stjerner: ‘Hjalp mig i en svær periode’

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub

Afviser Diant Ramaj-bombe

Brøndby kan blive ramt af forbud

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Afløser skadede landsholdsstjerner

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Brøndby-boss har aldrig set lignende

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med

Dansk golfstjerne i foreløbig top 10 efter afbrud

Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Voldsom udvikling: Superliga-stjerne ‘eksploderet’

Mikkel Beckmann storroser Harry Kane

Stor tro på tingene i AGF

Wow – FC Midtjylland fører hele Europa League

Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?

Nathan Trott: Mit forhold til Neestrup er slut

Jakob Kehlet slagtes i udlandet

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Krævet fyret efter nedslagtning

Godt nyt

Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber

Suveræn schweizer jagter helt vild bedrift

Amalie Dideriksen tager omnium-bronze

Dansk cykelstjerne tager VM-sølv

Dortmund tæmmer Gedebukke