Brøndby IF skal nok snart begynde at vende sig til en fremtid uden Mathias Kvistgaarden.
Angriberen er glohed, har scoret 13 gange og leveret fem assister i denne sæson for Brøndby IF. Altimens har han selv fortalt, at han føler sig klar til at prøve noget nyt, ligesom Celtic for nyligt har haft en scout til stede til en Brøndby-kamp.
Og netop Celtic har før været ude efter Mathias Kvistgaarden, og derfor er romancen på ny blusset op i den skotske presse.
– Kvistgaarden er et kendt navn blandt Celtics fans og generelt i Skotland, da klubben har holdt øje med ham i et stykke tid. Han betragtes som et varmt emne og et ideelt transfermål for Celtic, når man tænker på deres transfermodel, siger Josh McCafferty, der dækker Celtic tæt hos CeltsAreHere, til Tipsbladet.
Celtic råder lige nu over flere angribere, men er også et sted, hvor de kan blive solgt til januar. Det gælder blandt andre for offensivspilleren Nicolas Kühn, som Brentford meldes interesseret i.
– Celtic har ikke nødvendigvis brug for en angriber. De har allerede to i Kyogo Furuhashi og Adam Idah, men en tredje mulighed som Kvistgaarden, der kan spillere flere offensive positioner, er velkommen, siger Josh McCafferty.
Spørgsmålet er, om januar bliver måneden, hvor Mathias Kvistgaarden, 22 år, flyver fra reden. Tipsbladet har forsøgt at række ud til hans agent Ebbe Sand for at få et svar på det spørgsmål, men uden held indtil videre.
Sikkert er det, at der i sommer landedede et bud på 50 millioner kroner på Brøndby-angriberen, hvilket Tipsbladet afslørede. Det var ikke nok til at få Brøndby til at takke ja, da man har ambitioner i denne sæson.
Indtil videre er de dog bristet med den missede kvalifikation til europæisk gruppespil, mens det har været op og ned i Superligaen. Brøndby IF er dog inden for rækkevidde af medaljepladserne.

Bejler til landsholdet
Mathias Kvistgaardens stærke præstationer bliver ikke kun bemærket hos Celtic.
Også Danmarks landstræner Brian Riemer har noteret sig, at Brøndby-angriberen er rygende varm. Han nævnte specifikt Kvistgaarden som en af dem, der var tæt på at blive udtaget til kampene mod Spanien og Serbien.
– Det er kæmpe stort. Man bliver stolt og glad. Det giver noget blod på tanden at få at vide, at man har været i overvejelserne. Man vil gøre alt for at fortsætte den gode stime, sagde Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet kort efter.
Angriberen må dog vente på sin første A-landsholdsudtagelse, og måtte i denne omgang 'nøjes' med at spille på U21-landsholdet.
Det endte dog med en skade.
– Mathias Kvistgaarden pådrog sig desværre en mindre skade i aftenens U21-opgør mod Tyskland. Da det vurderes, at angriberen ikke når at blive helt klar til opgøret mod Spanien, udgår han derfor af landsholdstruppen, lød det efterfølgende.
Nu må tiden vise, hvor slem skaden er. Forhåbentligt for Brøndby IF kan han være i omdrejninger til den resterende del af sæsonen, hvor man møder Sønderjyske og AaB foruden et dobbeltopgør mod AGF i pokalen.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med komet
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
‘De har grinet deres røv i laser’
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Glem det, Leicester!
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER