I svime over Kvistgaarden – ‘han er velkommen’

Den skotske presse har igen fået færten af Mathias Kvistgaarden, der anses som en ideel løsning i Celtic.



Brøndby IF skal nok snart begynde at vende sig til en fremtid uden Mathias Kvistgaarden.

Angriberen er glohed, har scoret 13 gange og leveret fem assister i denne sæson for Brøndby IF. Altimens har han selv fortalt, at han føler sig klar til at prøve noget nyt, ligesom Celtic for nyligt har haft en scout til stede til en Brøndby-kamp.

Og netop Celtic har før været ude efter Mathias Kvistgaarden, og derfor er romancen på ny blusset op i den skotske presse.

– Kvistgaarden er et kendt navn blandt Celtics fans og generelt i Skotland, da klubben har holdt øje med ham i et stykke tid. Han betragtes som et varmt emne og et ideelt transfermål for Celtic, når man tænker på deres transfermodel, siger Josh McCafferty, der dækker Celtic tæt hos CeltsAreHere, til Tipsbladet.

Celtic råder lige nu over flere angribere, men er også et sted, hvor de kan blive solgt til januar. Det gælder blandt andre for offensivspilleren Nicolas Kühn, som Brentford meldes interesseret i.

– Celtic har ikke nødvendigvis brug for en angriber. De har allerede to i Kyogo Furuhashi og Adam Idah, men en tredje mulighed som Kvistgaarden, der kan spillere flere offensive positioner, er velkommen, siger Josh McCafferty.

Spørgsmålet er, om januar bliver måneden, hvor Mathias Kvistgaarden, 22 år, flyver fra reden. Tipsbladet har forsøgt at række ud til hans agent Ebbe Sand for at få et svar på det spørgsmål, men uden held indtil videre.

Sikkert er det, at der i sommer landedede et bud på 50 millioner kroner på Brøndby-angriberen, hvilket Tipsbladet afslørede. Det var ikke nok til at få Brøndby til at takke ja, da man har ambitioner i denne sæson.

Indtil videre er de dog bristet med den missede kvalifikation til europæisk gruppespil, mens det har været op og ned i Superligaen. Brøndby IF er dog inden for rækkevidde af medaljepladserne.

284283

Foto: Alamy

Bejler til landsholdet
Mathias Kvistgaardens stærke præstationer bliver ikke kun bemærket hos Celtic.

Også Danmarks landstræner Brian Riemer har noteret sig, at Brøndby-angriberen er rygende varm. Han nævnte specifikt Kvistgaarden som en af dem, der var tæt på at blive udtaget til kampene mod Spanien og Serbien.

– Det er kæmpe stort. Man bliver stolt og glad. Det giver noget blod på tanden at få at vide, at man har været i overvejelserne. Man vil gøre alt for at fortsætte den gode stime, sagde Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet kort efter.

Angriberen må dog vente på sin første A-landsholdsudtagelse, og måtte i denne omgang 'nøjes' med at spille på U21-landsholdet.

Det endte dog med en skade.

– Mathias Kvistgaarden pådrog sig desværre en mindre skade i aftenens U21-opgør mod Tyskland. Da det vurderes, at angriberen ikke når at blive helt klar til opgøret mod Spanien, udgår han derfor af landsholdstruppen, lød det efterfølgende.

Nu må tiden vise, hvor slem skaden er. Forhåbentligt for Brøndby IF kan han være i omdrejninger til den resterende del af sæsonen, hvor man møder Sønderjyske og AaB foruden et dobbeltopgør mod AGF i pokalen.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Leeds kan lege med mod Man City

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Første gang nogensinde for Eriksen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Vil gøre det onde ved Brøndby



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Henter 16-årig i FC København

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Kontant melding fra ny Spurs-boss



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

FCM-profil – Riemer har ikke ringet



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Stor overraskelse til FCM-træning

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

Froholdt-video trækker overskrifter