Brøndby IF skal nok snart begynde at vende sig til en fremtid uden Mathias Kvistgaarden.
Angriberen er glohed, har scoret 13 gange og leveret fem assister i denne sæson for Brøndby IF. Altimens har han selv fortalt, at han føler sig klar til at prøve noget nyt, ligesom Celtic for nyligt har haft en scout til stede til en Brøndby-kamp.
Og netop Celtic har før været ude efter Mathias Kvistgaarden, og derfor er romancen på ny blusset op i den skotske presse.
– Kvistgaarden er et kendt navn blandt Celtics fans og generelt i Skotland, da klubben har holdt øje med ham i et stykke tid. Han betragtes som et varmt emne og et ideelt transfermål for Celtic, når man tænker på deres transfermodel, siger Josh McCafferty, der dækker Celtic tæt hos CeltsAreHere, til Tipsbladet.
Celtic råder lige nu over flere angribere, men er også et sted, hvor de kan blive solgt til januar. Det gælder blandt andre for offensivspilleren Nicolas Kühn, som Brentford meldes interesseret i.
– Celtic har ikke nødvendigvis brug for en angriber. De har allerede to i Kyogo Furuhashi og Adam Idah, men en tredje mulighed som Kvistgaarden, der kan spillere flere offensive positioner, er velkommen, siger Josh McCafferty.
Spørgsmålet er, om januar bliver måneden, hvor Mathias Kvistgaarden, 22 år, flyver fra reden. Tipsbladet har forsøgt at række ud til hans agent Ebbe Sand for at få et svar på det spørgsmål, men uden held indtil videre.
Sikkert er det, at der i sommer landedede et bud på 50 millioner kroner på Brøndby-angriberen, hvilket Tipsbladet afslørede. Det var ikke nok til at få Brøndby til at takke ja, da man har ambitioner i denne sæson.
Indtil videre er de dog bristet med den missede kvalifikation til europæisk gruppespil, mens det har været op og ned i Superligaen. Brøndby IF er dog inden for rækkevidde af medaljepladserne.

Bejler til landsholdet
Mathias Kvistgaardens stærke præstationer bliver ikke kun bemærket hos Celtic.
Også Danmarks landstræner Brian Riemer har noteret sig, at Brøndby-angriberen er rygende varm. Han nævnte specifikt Kvistgaarden som en af dem, der var tæt på at blive udtaget til kampene mod Spanien og Serbien.
– Det er kæmpe stort. Man bliver stolt og glad. Det giver noget blod på tanden at få at vide, at man har været i overvejelserne. Man vil gøre alt for at fortsætte den gode stime, sagde Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet kort efter.
Angriberen må dog vente på sin første A-landsholdsudtagelse, og måtte i denne omgang 'nøjes' med at spille på U21-landsholdet.
Det endte dog med en skade.
– Mathias Kvistgaarden pådrog sig desværre en mindre skade i aftenens U21-opgør mod Tyskland. Da det vurderes, at angriberen ikke når at blive helt klar til opgøret mod Spanien, udgår han derfor af landsholdstruppen, lød det efterfølgende.
Nu må tiden vise, hvor slem skaden er. Forhåbentligt for Brøndby IF kan han være i omdrejninger til den resterende del af sæsonen, hvor man møder Sønderjyske og AaB foruden et dobbeltopgør mod AGF i pokalen.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Riemer reagerer på stor landsholdschok
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Fik blackout på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
OB siger farvel til seks spillere
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Fifa kritiserer transportpriser under
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur