Brøndby IF skal nok snart begynde at vende sig til en fremtid uden Mathias Kvistgaarden.
Angriberen er glohed, har scoret 13 gange og leveret fem assister i denne sæson for Brøndby IF. Altimens har han selv fortalt, at han føler sig klar til at prøve noget nyt, ligesom Celtic for nyligt har haft en scout til stede til en Brøndby-kamp.
Og netop Celtic har før været ude efter Mathias Kvistgaarden, og derfor er romancen på ny blusset op i den skotske presse.
– Kvistgaarden er et kendt navn blandt Celtics fans og generelt i Skotland, da klubben har holdt øje med ham i et stykke tid. Han betragtes som et varmt emne og et ideelt transfermål for Celtic, når man tænker på deres transfermodel, siger Josh McCafferty, der dækker Celtic tæt hos CeltsAreHere, til Tipsbladet.
Celtic råder lige nu over flere angribere, men er også et sted, hvor de kan blive solgt til januar. Det gælder blandt andre for offensivspilleren Nicolas Kühn, som Brentford meldes interesseret i.
– Celtic har ikke nødvendigvis brug for en angriber. De har allerede to i Kyogo Furuhashi og Adam Idah, men en tredje mulighed som Kvistgaarden, der kan spillere flere offensive positioner, er velkommen, siger Josh McCafferty.
Spørgsmålet er, om januar bliver måneden, hvor Mathias Kvistgaarden, 22 år, flyver fra reden. Tipsbladet har forsøgt at række ud til hans agent Ebbe Sand for at få et svar på det spørgsmål, men uden held indtil videre.
Sikkert er det, at der i sommer landedede et bud på 50 millioner kroner på Brøndby-angriberen, hvilket Tipsbladet afslørede. Det var ikke nok til at få Brøndby til at takke ja, da man har ambitioner i denne sæson.
Indtil videre er de dog bristet med den missede kvalifikation til europæisk gruppespil, mens det har været op og ned i Superligaen. Brøndby IF er dog inden for rækkevidde af medaljepladserne.

Bejler til landsholdet
Mathias Kvistgaardens stærke præstationer bliver ikke kun bemærket hos Celtic.
Også Danmarks landstræner Brian Riemer har noteret sig, at Brøndby-angriberen er rygende varm. Han nævnte specifikt Kvistgaarden som en af dem, der var tæt på at blive udtaget til kampene mod Spanien og Serbien.
– Det er kæmpe stort. Man bliver stolt og glad. Det giver noget blod på tanden at få at vide, at man har været i overvejelserne. Man vil gøre alt for at fortsætte den gode stime, sagde Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet kort efter.
Angriberen må dog vente på sin første A-landsholdsudtagelse, og måtte i denne omgang 'nøjes' med at spille på U21-landsholdet.
Det endte dog med en skade.
– Mathias Kvistgaarden pådrog sig desværre en mindre skade i aftenens U21-opgør mod Tyskland. Da det vurderes, at angriberen ikke når at blive helt klar til opgøret mod Spanien, udgår han derfor af landsholdstruppen, lød det efterfølgende.
Nu må tiden vise, hvor slem skaden er. Forhåbentligt for Brøndby IF kan han være i omdrejninger til den resterende del af sæsonen, hvor man møder Sønderjyske og AaB foruden et dobbeltopgør mod AGF i pokalen.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TOPNYHED