I svime over Kvistgaarden – ‘han er velkommen’

Den skotske presse har igen fået færten af Mathias Kvistgaarden, der anses som en ideel løsning i Celtic.



Brøndby IF skal nok snart begynde at vende sig til en fremtid uden Mathias Kvistgaarden.

Angriberen er glohed, har scoret 13 gange og leveret fem assister i denne sæson for Brøndby IF. Altimens har han selv fortalt, at han føler sig klar til at prøve noget nyt, ligesom Celtic for nyligt har haft en scout til stede til en Brøndby-kamp.

Og netop Celtic har før været ude efter Mathias Kvistgaarden, og derfor er romancen på ny blusset op i den skotske presse.

– Kvistgaarden er et kendt navn blandt Celtics fans og generelt i Skotland, da klubben har holdt øje med ham i et stykke tid. Han betragtes som et varmt emne og et ideelt transfermål for Celtic, når man tænker på deres transfermodel, siger Josh McCafferty, der dækker Celtic tæt hos CeltsAreHere, til Tipsbladet.

Celtic råder lige nu over flere angribere, men er også et sted, hvor de kan blive solgt til januar. Det gælder blandt andre for offensivspilleren Nicolas Kühn, som Brentford meldes interesseret i.

– Celtic har ikke nødvendigvis brug for en angriber. De har allerede to i Kyogo Furuhashi og Adam Idah, men en tredje mulighed som Kvistgaarden, der kan spillere flere offensive positioner, er velkommen, siger Josh McCafferty.

Spørgsmålet er, om januar bliver måneden, hvor Mathias Kvistgaarden, 22 år, flyver fra reden. Tipsbladet har forsøgt at række ud til hans agent Ebbe Sand for at få et svar på det spørgsmål, men uden held indtil videre.

Sikkert er det, at der i sommer landedede et bud på 50 millioner kroner på Brøndby-angriberen, hvilket Tipsbladet afslørede. Det var ikke nok til at få Brøndby til at takke ja, da man har ambitioner i denne sæson.

Indtil videre er de dog bristet med den missede kvalifikation til europæisk gruppespil, mens det har været op og ned i Superligaen. Brøndby IF er dog inden for rækkevidde af medaljepladserne.

284283

Foto: Alamy

Bejler til landsholdet
Mathias Kvistgaardens stærke præstationer bliver ikke kun bemærket hos Celtic.

Også Danmarks landstræner Brian Riemer har noteret sig, at Brøndby-angriberen er rygende varm. Han nævnte specifikt Kvistgaarden som en af dem, der var tæt på at blive udtaget til kampene mod Spanien og Serbien.

– Det er kæmpe stort. Man bliver stolt og glad. Det giver noget blod på tanden at få at vide, at man har været i overvejelserne. Man vil gøre alt for at fortsætte den gode stime, sagde Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet kort efter.

Angriberen må dog vente på sin første A-landsholdsudtagelse, og måtte i denne omgang 'nøjes' med at spille på U21-landsholdet.

Det endte dog med en skade.

– Mathias Kvistgaarden pådrog sig desværre en mindre skade i aftenens U21-opgør mod Tyskland. Da det vurderes, at angriberen ikke når at blive helt klar til opgøret mod Spanien, udgår han derfor af landsholdstruppen, lød det efterfølgende.

Nu må tiden vise, hvor slem skaden er. Forhåbentligt for Brøndby IF kan han være i omdrejninger til den resterende del af sæsonen, hvor man møder Sønderjyske og AaB foruden et dobbeltopgør mod AGF i pokalen.







LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

FC København-krisen fortsætter



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Josip Radošević på samtlige forsider

Rasmus Højlund revser konkurrent

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Viborg FF – FC Midtjylland

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AGF – Brøndby IF

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Protesterer efter dansk drømmekamp

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Benhård Brian Riemer-melding



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Silkeborg klasker Randers

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Topchef får nyt job i FCK

FC København – FC Fredericia

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

I svime over Pelle Mattsson

Barcelona tager smal sejr

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen