Brøndby IF skal nok snart begynde at vende sig til en fremtid uden Mathias Kvistgaarden.
Angriberen er glohed, har scoret 13 gange og leveret fem assister i denne sæson for Brøndby IF. Altimens har han selv fortalt, at han føler sig klar til at prøve noget nyt, ligesom Celtic for nyligt har haft en scout til stede til en Brøndby-kamp.
Og netop Celtic har før været ude efter Mathias Kvistgaarden, og derfor er romancen på ny blusset op i den skotske presse.
– Kvistgaarden er et kendt navn blandt Celtics fans og generelt i Skotland, da klubben har holdt øje med ham i et stykke tid. Han betragtes som et varmt emne og et ideelt transfermål for Celtic, når man tænker på deres transfermodel, siger Josh McCafferty, der dækker Celtic tæt hos CeltsAreHere, til Tipsbladet.
Celtic råder lige nu over flere angribere, men er også et sted, hvor de kan blive solgt til januar. Det gælder blandt andre for offensivspilleren Nicolas Kühn, som Brentford meldes interesseret i.
– Celtic har ikke nødvendigvis brug for en angriber. De har allerede to i Kyogo Furuhashi og Adam Idah, men en tredje mulighed som Kvistgaarden, der kan spillere flere offensive positioner, er velkommen, siger Josh McCafferty.
Spørgsmålet er, om januar bliver måneden, hvor Mathias Kvistgaarden, 22 år, flyver fra reden. Tipsbladet har forsøgt at række ud til hans agent Ebbe Sand for at få et svar på det spørgsmål, men uden held indtil videre.
Sikkert er det, at der i sommer landedede et bud på 50 millioner kroner på Brøndby-angriberen, hvilket Tipsbladet afslørede. Det var ikke nok til at få Brøndby til at takke ja, da man har ambitioner i denne sæson.
Indtil videre er de dog bristet med den missede kvalifikation til europæisk gruppespil, mens det har været op og ned i Superligaen. Brøndby IF er dog inden for rækkevidde af medaljepladserne.

Bejler til landsholdet
Mathias Kvistgaardens stærke præstationer bliver ikke kun bemærket hos Celtic.
Også Danmarks landstræner Brian Riemer har noteret sig, at Brøndby-angriberen er rygende varm. Han nævnte specifikt Kvistgaarden som en af dem, der var tæt på at blive udtaget til kampene mod Spanien og Serbien.
– Det er kæmpe stort. Man bliver stolt og glad. Det giver noget blod på tanden at få at vide, at man har været i overvejelserne. Man vil gøre alt for at fortsætte den gode stime, sagde Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet kort efter.
Angriberen må dog vente på sin første A-landsholdsudtagelse, og måtte i denne omgang 'nøjes' med at spille på U21-landsholdet.
Det endte dog med en skade.
– Mathias Kvistgaarden pådrog sig desværre en mindre skade i aftenens U21-opgør mod Tyskland. Da det vurderes, at angriberen ikke når at blive helt klar til opgøret mod Spanien, udgår han derfor af landsholdstruppen, lød det efterfølgende.
Nu må tiden vise, hvor slem skaden er. Forhåbentligt for Brøndby IF kan han være i omdrejninger til den resterende del af sæsonen, hvor man møder Sønderjyske og AaB foruden et dobbeltopgør mod AGF i pokalen.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
Sean Dyche fyret
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
Ekspert: Det mest positive for FCK
Her kan du se FC København mod Viborg FF
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
– Det var en skuffelse
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT