Brøndby IF skal nok snart begynde at vende sig til en fremtid uden Mathias Kvistgaarden.
Angriberen er glohed, har scoret 13 gange og leveret fem assister i denne sæson for Brøndby IF. Altimens har han selv fortalt, at han føler sig klar til at prøve noget nyt, ligesom Celtic for nyligt har haft en scout til stede til en Brøndby-kamp.
Og netop Celtic har før været ude efter Mathias Kvistgaarden, og derfor er romancen på ny blusset op i den skotske presse.
– Kvistgaarden er et kendt navn blandt Celtics fans og generelt i Skotland, da klubben har holdt øje med ham i et stykke tid. Han betragtes som et varmt emne og et ideelt transfermål for Celtic, når man tænker på deres transfermodel, siger Josh McCafferty, der dækker Celtic tæt hos CeltsAreHere, til Tipsbladet.
Celtic råder lige nu over flere angribere, men er også et sted, hvor de kan blive solgt til januar. Det gælder blandt andre for offensivspilleren Nicolas Kühn, som Brentford meldes interesseret i.
– Celtic har ikke nødvendigvis brug for en angriber. De har allerede to i Kyogo Furuhashi og Adam Idah, men en tredje mulighed som Kvistgaarden, der kan spillere flere offensive positioner, er velkommen, siger Josh McCafferty.
Spørgsmålet er, om januar bliver måneden, hvor Mathias Kvistgaarden, 22 år, flyver fra reden. Tipsbladet har forsøgt at række ud til hans agent Ebbe Sand for at få et svar på det spørgsmål, men uden held indtil videre.
Sikkert er det, at der i sommer landedede et bud på 50 millioner kroner på Brøndby-angriberen, hvilket Tipsbladet afslørede. Det var ikke nok til at få Brøndby til at takke ja, da man har ambitioner i denne sæson.
Indtil videre er de dog bristet med den missede kvalifikation til europæisk gruppespil, mens det har været op og ned i Superligaen. Brøndby IF er dog inden for rækkevidde af medaljepladserne.

Bejler til landsholdet
Mathias Kvistgaardens stærke præstationer bliver ikke kun bemærket hos Celtic.
Også Danmarks landstræner Brian Riemer har noteret sig, at Brøndby-angriberen er rygende varm. Han nævnte specifikt Kvistgaarden som en af dem, der var tæt på at blive udtaget til kampene mod Spanien og Serbien.
– Det er kæmpe stort. Man bliver stolt og glad. Det giver noget blod på tanden at få at vide, at man har været i overvejelserne. Man vil gøre alt for at fortsætte den gode stime, sagde Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet kort efter.
Angriberen må dog vente på sin første A-landsholdsudtagelse, og måtte i denne omgang 'nøjes' med at spille på U21-landsholdet.
Det endte dog med en skade.
– Mathias Kvistgaarden pådrog sig desværre en mindre skade i aftenens U21-opgør mod Tyskland. Da det vurderes, at angriberen ikke når at blive helt klar til opgøret mod Spanien, udgår han derfor af landsholdstruppen, lød det efterfølgende.
Nu må tiden vise, hvor slem skaden er. Forhåbentligt for Brøndby IF kan han være i omdrejninger til den resterende del af sæsonen, hvor man møder Sønderjyske og AaB foruden et dobbeltopgør mod AGF i pokalen.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Lamine Yamal med karrierens første
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
OPTAKT
Sønderjyske – OB
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
MEDIE
‘Det må ikke ske’
Bayern München besejrer Dortmund i drama
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
EKSKLUSIVT