Ny kæmpetransfer? Interesseret i Ibrahim Osman

Interessen for FC Nordsjællands stortalent Ibrahim Osman er voldsom.



FC Nordsjælland har gjort det før, og nu kan de gøre det igen.

En afrikansk guldfugl, der flyver fra reden, kan endnu engang blive tilfældet i Farum-klubben. I sommer røg Ernest Nuamah afsted for 187 millioner kroner, og før ham har Kamaldeen Sulemana også sikret FC Nordsjælland et trecifret millionbeløb.

Nu kan Ibrahim Osman blive den næste. Transferjournalisten Ben Jacobs, der har flere end 300.000 følgere på X, skriver således, at der er bred interesse for den lynhurtige kantspiller.

– Jeg forstår, at FC Nordsjællands 19-årige angriber Ibrahim Osman tiltrækker sig interesse fra England. Brighton og Crystal Palace følger ham efter fire mål og fem assister i denne sæson. Nice kigger også med, og det er muligt med et skifte til januar.

Interessen fra særligt Brighton er ikke uvæsentlig, da det er halvandet år siden, at havmågerne og FC Nordsjælland gav hinanden et gyldent håndtryk.

Her købte Brighton Simon Adingra for 60 millioner kroner. I den efterfølgende sæson blev han udlejet til Union SG i Belgien, der har samme ejer som Brighton, og nu er han så fast mand i Premier League-klubben.

Ibrahim Osman kan blive den næste til at tage samme tur. Han har i hvert fald i løbet af efteråret vist prøver på sine spidskompetencer, og derfor kan man sagtens forstå, at klubber i Premier League kigger med.

Træerne er dog ikke vokset ind i himlen for den unge ghaneser, der mod afslutningen af efteråret ikke har fået helt ligeså meget output på, som man havde ønsket sig. I samme periode ledte Johannes Hoff Thorup også efter sin foretrukne angrebsformation, hvilket gik ud over offensiven.

Det betyder ikke, at man skal afskrive Ibrahim Osman. Han har så spændende en pakke, at han nok skal få sit helt store gennembrud i FC Nordsjælland, hvis han ellers bliver i klubben så længe.

Tipsbladet har uden held rettet flere henvendelser til spillerens agent Haris Fakic.





► LIVE

LIVE: Dolberg opereret efter grim skade

Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Tidligere Spurs-spiller vil være FIFA-præsident

Her er Kasper Hjulmands nye job

Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy

Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp

‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas

FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader

Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’

Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked

Tjente millioner på FCK-kamp

Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’ 

Skiftede til Superligaen – drømmer om retur

Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning

Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse

Dansk midtbanespiller forført af verdensstjerne

Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så mange millioner er Kasper Høgh værd

Splittet: ‘I har kun snakket landshold i 14 dage’

FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio

AGF vil have mangemillionær på toppost

Ekspert: Dansk ulykkesfugl kan blive solgt

Ronaldo undskylder for drama i København

Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending

Yussuf Poulsen deler godt nyt efter FCK-opgør

Polsk træner var på vej til OB

Dani Carvajal millimeter fra overraskende skifte 

Noah Nartey stråler – skæbnekampe venter Danmark