Transfersæsonen er så småt gået i gang og med den følger rygter.
Et af de varmeste rygter kredser om det tidligere FC Midtjylland-talent Ousmane Diomandé, der lige nu er rygende varm i Sporting CP og fornyligt pakkede Erling Haaland sammen i Champions League.
Og ja, der stod "FC Midtjylland-talent" ovenfor.
Ousmane Diomandé blev nemlig hentet til akademiet i FCM i 2022, men spillede aldrig en Superliga-kamp, før han tog til CD Mafra og videre til Sporting CP for to år siden.
– Han er en stor stjerne hernede. En ting er at være det i Portugal og gøre det i ligaen, men han gør det også i Champions League. Når han bliver målt op mod de helt store, kan du virkelig se, hvor god han er.
Sådan lyder det fra Kenneth Andersen, der er ansat i CD Mafra, og tidligere var U19-cheftræner i FC Midtjylland, hvor han havde Ousmane Diomandé under sine vinger.
Med andre ord har han et rigtig godt kendskab til det ivorianske kraftværk, som står på spring til et snarligt kæmpeskifte.
– Jeg kan godt forstå, der er hype omkring Diomandé og store klubber kigger efter ham, for han gør det rigtig godt, siger han i et interview med Tipsbladet.

Særligt Manchester United er på det seneste blevet nævnt som værende i dialog med Ousmane Diomandé. Men også klubber som Arsenal og Newcastle bliver kædet sammen med ivorianeren, der har en frikøbsklausul på 600 millioner kroner.
– Jo, det er vanvittige beløb. Det er jo kommet op på et niveau, hvor man tænker, om det hører til der, siger Kenneth Andersen, der stadig har et godt forhold til Ousmane Diomandé og skal se Sportings kamp mod Arsenal i næste uge.
– Jeg snakker faktisk med ham jævnligt og ser hans kampe en gang imellem. Han har også været på besøg i Mafra, hvor han spillede, siger Kenneth Andersen og tilføjer:
– Han kan godt holde benene på jorden og hvis ikke, så skal vi nok hjælpe ham med det. Han er meget ydmyg, og det bærer hans ageren udenfor banen også præg af, når man tænker over, hvordan han bor og bruger sine penge. Han er rigtig, rigtig fornuftig.
På et personligt plan gør det også Kenneth Andersen glad at se en af hans tidligere spillere blive en del af den absolutte elite blandt forsvarsspillere.
– Det gør mig stolt hver gang. Nu gør Diomandé det på det allerhøjeste niveau, men selvom det var sket på et lidt lavere niveau, så bliver man altid glad, når de drenge, du har arbejdet med, gør det godt.
– Vores tidligere akademispiller i FCM (Mathias Nors, red.) er taget til Lissabon for at læse og er stoppet med fodbold, og ham har jeg også drukket en kop kaffe med hernede. Uanset hvad ens tidligere spillere gør i livet, bliver du stolt af dem.
20-årige Ousmane Diomandé er fast mand for Sporting CP og nåede i FC Midtjylland-regi kun at repræsentere klubbens U19-hold. Det blev til 15 kampe i foråret 2022.
FC Midtjylland har desuden en solid videresalgsprocent af et fremtidigt salg af Ousmane Diomandé, hvis salg til Sporting CP allerede har lunet i klubkassen.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
MEDIE
Manchester United rasende
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
Hård kritik af FC København-stjerne
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Aldrig set før
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER