For nyligt anbefalede den polske journalist Mateusz Borek, at Bayern München skulle åbne tegnebogen og købe Kamil Grabara med det samme for mellem 225-300 millioner kroner.
Umiddelbart en vild udtalelse, men nu tyder noget på, at det ikke er skudt fuldstændig forbi skiven.
Til Viaplay fortæller Tomasz Urban nemlig nu, at Bayern München er inde i billedet omkring Kamil Grabara.
– Jeg ved fra de mest pålidelige kilder, at interessen er reel og har været det i lang tid. Bayern observerer og følger hans udvikling, og har ham på listen. Det er ikke sådan, at de er interesseret, men de kan give det et skud. De har mange målmænd på deres radar, siger den polske journalist.
Sidste år var det faktisk også fremme, at Bayern München overvejede at hente Kamil Grabara.
Noget tyder altså på, at han er forblevet på deres liste. Men derfra og til et køb kan der være langt. Bayern München har som bekendt også store forventninger til Alexander Nübel, som man har kørt i stilling som Manuel Neuers afløser.
– Alt ligger foran Grabara. Når Neuer siger stop, kan Bayern gå efter ham. Hvis han bliver i Wolfsburg i et par sæsoner mere, vil han være en målmand med Bundesliga-erfaring. Et sådant scenarie kan heller ikke udelukkes, siger Tomasz Urban til Viaplay.
Kamil Grabara, 25 år, kom til Wolfsburg i sommer efter flere flotte sæsoner i AGF og FC København. Han står fast i Wolfsburg, men har sammen med sit forsvar haft udfordringer med at holde buret rent.
Det er blevet til to clean sheets i Bundesligaen, hvor Wolfsburg indtager 14.-pladsen. Det skyldes ikke mindst de 17 indkasserede scoringer, hvilket er blandt ligaens dårligste hold.
Omvendt viser offensiven med Jonas Wind tænder.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF