Kæmpetransfer? Jeg ved, Kamil Grabara er på listen

Den tidligere FC København-stjerne Kamil Grabara kan lave et opsigtsvækkende skifte.



For nyligt anbefalede den polske journalist Mateusz Borek, at Bayern München skulle åbne tegnebogen og købe Kamil Grabara med det samme for mellem 225-300 millioner kroner.

Læs historien her.

Umiddelbart en vild udtalelse, men nu tyder noget på, at det ikke er skudt fuldstændig forbi skiven.

Til Viaplay fortæller Tomasz Urban nemlig nu, at Bayern München er inde i billedet omkring Kamil Grabara.

– Jeg ved fra de mest pålidelige kilder, at interessen er reel og har været det i lang tid. Bayern observerer og følger hans udvikling, og har ham på listen. Det er ikke sådan, at de er interesseret, men de kan give det et skud. De har mange målmænd på deres radar, siger den polske journalist.

Sidste år var det faktisk også fremme, at Bayern München overvejede at hente Kamil Grabara.

Noget tyder altså på, at han er forblevet på deres liste. Men derfra og til et køb kan der være langt. Bayern München har som bekendt også store forventninger til Alexander Nübel, som man har kørt i stilling som Manuel Neuers afløser.

– Alt ligger foran Grabara. Når Neuer siger stop, kan Bayern gå efter ham. Hvis han bliver i Wolfsburg i et par sæsoner mere, vil han være en målmand med Bundesliga-erfaring. Et sådant scenarie kan heller ikke udelukkes, siger Tomasz Urban til Viaplay.

Kamil Grabara, 25 år, kom til Wolfsburg i sommer efter flere flotte sæsoner i AGF og FC København. Han står fast i Wolfsburg, men har sammen med sit forsvar haft udfordringer med at holde buret rent.

Det er blevet til to clean sheets i Bundesligaen, hvor Wolfsburg indtager 14.-pladsen. Det skyldes ikke mindst de 17 indkasserede scoringer, hvilket er blandt ligaens dårligste hold.

Omvendt viser offensiven med Jonas Wind tænder.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Iran og New Zealand deler

Uruguay slider sig til uafgjort 

Belgien og Egypten deler

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

– Jeg er dybt chokeret og forundret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Østrig – Jordan

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Frankrig – Senegal

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Blæst bagover af 18-årig

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Roser Superliga-klub: Godt set!