For nyligt anbefalede den polske journalist Mateusz Borek, at Bayern München skulle åbne tegnebogen og købe Kamil Grabara med det samme for mellem 225-300 millioner kroner.
Umiddelbart en vild udtalelse, men nu tyder noget på, at det ikke er skudt fuldstændig forbi skiven.
Til Viaplay fortæller Tomasz Urban nemlig nu, at Bayern München er inde i billedet omkring Kamil Grabara.
– Jeg ved fra de mest pålidelige kilder, at interessen er reel og har været det i lang tid. Bayern observerer og følger hans udvikling, og har ham på listen. Det er ikke sådan, at de er interesseret, men de kan give det et skud. De har mange målmænd på deres radar, siger den polske journalist.
Sidste år var det faktisk også fremme, at Bayern München overvejede at hente Kamil Grabara.
Noget tyder altså på, at han er forblevet på deres liste. Men derfra og til et køb kan der være langt. Bayern München har som bekendt også store forventninger til Alexander Nübel, som man har kørt i stilling som Manuel Neuers afløser.
– Alt ligger foran Grabara. Når Neuer siger stop, kan Bayern gå efter ham. Hvis han bliver i Wolfsburg i et par sæsoner mere, vil han være en målmand med Bundesliga-erfaring. Et sådant scenarie kan heller ikke udelukkes, siger Tomasz Urban til Viaplay.
Kamil Grabara, 25 år, kom til Wolfsburg i sommer efter flere flotte sæsoner i AGF og FC København. Han står fast i Wolfsburg, men har sammen med sit forsvar haft udfordringer med at holde buret rent.
Det er blevet til to clean sheets i Bundesligaen, hvor Wolfsburg indtager 14.-pladsen. Det skyldes ikke mindst de 17 indkasserede scoringer, hvilket er blandt ligaens dårligste hold.
Omvendt viser offensiven med Jonas Wind tænder.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Supercomputer: De vinder VM
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud