Kaos: Højbjergs holdkammerat pønser på strejke

De seneste år har været mindre sjove for Tottenham-fansene, og nu forlyder det så, at Harry Kane overvejer at udeblive fra træningen, hvis London-klubben nægter at sælge ham til Manchester City.



Harry Kane pønser angiveligt på at strejke i Tottenham, fordi den engelske landsholdskaptajn ønsker at gennemtrumfe et klubskifte denne sommer. 

Således skriver den engelske avis The Telegraph, at flere af Kanes landsholdskollegaer tror, at angriberen måske vil udeblive fra træningen i Tottenham, fordi han ønsker at rykke til Manchester City.

Kan gøre som Bale
På sit første pressemøde som Tottenham-cheftræner slog Nuno Espirito Santo fast, at Harry Kane fortsat er Tottenham-spiller, og at han forventer at tale med stjerneangriberen, når denne vender tilbage fra sommerferie.

– Men engelske landsholdsspillere, der har tilbragt seks uger sammen med Kane denne sommer, tror at der er en mulighed for, at han ikke vil møde op til møde til træning, hvis Tottenham-bestyrelsesformand Daniel Levy vælger at blokere den 27-årige angribers skifte. En situation, der potentielt kan komme til at minde om sommeren 2013, hvor Gareth Bale trak sig fra en pre-season-tur inden sit skifte til Real Madrid, lyder det således fra The Telegraph.

Konfrontation under opsejling
Ifølge The Telegraph er Harry Kane af den opfattelse, at han har en gentleman-aftale med Levy om, at klubben vil være lydhør overfor bud på ham denne sommer. Ifølge The Telegraph har Manchester City meldt sig klar til at afgive et indledende bud på knap 870 millioner kroner. 

Daniel Levy er dog angiveligt fast besluttet på at holde på Harry Kane, og dermed kan der altså være lagt op til en konfrontation mellem de to herrer denne sommer.

På sit første pressemøde bekræftede Nuno Espirito Santo samtidig, at Gareth Bale ikke kommer til at spille for Tottenham i den kommende sæson. Waliseren vender således tilbage til Real Madrid.





LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

De overvejer Christian Eriksen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Raser: Det er latterligt!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg