Medie: De Jong kan foretage PL-skifte til januar

Ifølge ESPN kan Frenkie de Jong rykke til Premier League til januar, idet tre engelske storklubber er interesserede i den hollandske midtbanespiller.



Frenkie de Jong blev rygtet væk fra Barcelona igennem hele sommeren, og rygterne om hollænderens fremtid vil tilsyneladende ikke dø. 

I hvert fald skriver ESPN nu, at Frenkie de Jong potentielt kan rykke til Premier League til januar. 

Ifølge mediet er både Chelsea, Liverpool og Manchester United således klar til at hente Frenkie de Jong, såfremt hollænderen til januar beslutter sig for at forlade Barcelona. 

Ifølge ESPN har Chelsea fået en indikation om, at Frenkie de Jong til vinter kan være indstillet på at genoverveje sin fremtid, efter at hollænderen i sommer valgte at blive i Barcelona, selvom den spanske klub ønskede at sælge ham. 

Manchester United nåede i sommer til enighed med Barcelona om en pris på op imod 630 millioner kroner, men Frenkie de Jong valgte altså at blive i Spanien. 

I denne sæson er Frenkie de Jong dog blot startet inde i seks kampe for Barcelona, og den spanske klubs kurs mod et tidligt Champions League-exit i gruppespillet kan angiveligt åbne for et salg af Frenkie de Jong til januar. 

Chelsea må klare sig uden N'Golo Kante i den kommende tid, idet franskmanden står foran en skadespause på fire måneder, og London-klubben har altså et godt øje til Frenkie de Jong, der dermed måske igen skal overveje sin fremtid. 





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg