Medie: Engelsk topklub vil have svensk stjerne

Alexander Isak kan snart skifte La Liga ud med Premier League.



Her halvvejs igennem Premier League-sæsonen ligger Arsenal på den vigtige fjerdeplads, der giver adgang til Champions League, men Mikel Artetas tropper har rivaler som Tottenham, West Ham og Manchester United lige i hælene.

Og ifølge The Athletic er det langt fra utænkeligt, at Arsenal vælger at hente en markant forstærkning her i løbet af januar, så forfølgerne kan blive holdt på afstand. Ifølge mediet presser cheftræner Mikel Arteta således i den grad på for forstærkninger, selvom Arsenal i sommer brugte over en milliard kroner på nye spillere.

Ifølge The Athletic er det primært en midterforsvarer og en centerforward, som Arteta efterspørger. Midtbanen er lidt tyndt besat i øjeblikket, da Thomas Partey og Mohamed Elneny er til Africa Cup of Nations. De to midtbanespillere kommer dog ikke til at misse mange ligakampe, da Arsenal kun har to ligakampe progamsat i januar. 

– Med tanke på disse to spilleres retur, så kan man argumentere for, at en angriber vil kunne gøre en større forskel mellem nu og maj. Ikke en breddespiller, men en starter. En spiller, som vil kunne have en transformerende effekt på holdet, skriver The Athletic således.

– Arsenals tre primære transfermål ser ud til at være Dusan Vlahovic, Alexander Isak og Dominic Calvert-Lewin, hvor Vlahovic er den mest indlysende tilgængelige her i januarvinduet. 

Den 22-årige Alexander Isak har spillet for Real Sociedad siden skiftet fra Dortmund i 2019, og svenskeren er noteret for 41 mål i 113 kampe for den spanske klub.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Horsens kommer tættere på oprykning

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg

Delaney afslører dialog



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Raser over Brian Riemer-interview

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter