Her halvvejs igennem Premier League-sæsonen ligger Arsenal på den vigtige fjerdeplads, der giver adgang til Champions League, men Mikel Artetas tropper har rivaler som Tottenham, West Ham og Manchester United lige i hælene.
Og ifølge The Athletic er det langt fra utænkeligt, at Arsenal vælger at hente en markant forstærkning her i løbet af januar, så forfølgerne kan blive holdt på afstand. Ifølge mediet presser cheftræner Mikel Arteta således i den grad på for forstærkninger, selvom Arsenal i sommer brugte over en milliard kroner på nye spillere.
Ifølge The Athletic er det primært en midterforsvarer og en centerforward, som Arteta efterspørger. Midtbanen er lidt tyndt besat i øjeblikket, da Thomas Partey og Mohamed Elneny er til Africa Cup of Nations. De to midtbanespillere kommer dog ikke til at misse mange ligakampe, da Arsenal kun har to ligakampe progamsat i januar.
– Med tanke på disse to spilleres retur, så kan man argumentere for, at en angriber vil kunne gøre en større forskel mellem nu og maj. Ikke en breddespiller, men en starter. En spiller, som vil kunne have en transformerende effekt på holdet, skriver The Athletic således.
– Arsenals tre primære transfermål ser ud til at være Dusan Vlahovic, Alexander Isak og Dominic Calvert-Lewin, hvor Vlahovic er den mest indlysende tilgængelige her i januarvinduet.
Den 22-årige Alexander Isak har spillet for Real Sociedad siden skiftet fra Dortmund i 2019, og svenskeren er noteret for 41 mål i 113 kampe for den spanske klub.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
