Medie: Engelsk topklub vil have svensk stjerne

Alexander Isak kan snart skifte La Liga ud med Premier League.



Her halvvejs igennem Premier League-sæsonen ligger Arsenal på den vigtige fjerdeplads, der giver adgang til Champions League, men Mikel Artetas tropper har rivaler som Tottenham, West Ham og Manchester United lige i hælene.

Og ifølge The Athletic er det langt fra utænkeligt, at Arsenal vælger at hente en markant forstærkning her i løbet af januar, så forfølgerne kan blive holdt på afstand. Ifølge mediet presser cheftræner Mikel Arteta således i den grad på for forstærkninger, selvom Arsenal i sommer brugte over en milliard kroner på nye spillere.

Ifølge The Athletic er det primært en midterforsvarer og en centerforward, som Arteta efterspørger. Midtbanen er lidt tyndt besat i øjeblikket, da Thomas Partey og Mohamed Elneny er til Africa Cup of Nations. De to midtbanespillere kommer dog ikke til at misse mange ligakampe, da Arsenal kun har to ligakampe progamsat i januar. 

– Med tanke på disse to spilleres retur, så kan man argumentere for, at en angriber vil kunne gøre en større forskel mellem nu og maj. Ikke en breddespiller, men en starter. En spiller, som vil kunne have en transformerende effekt på holdet, skriver The Athletic således.

– Arsenals tre primære transfermål ser ud til at være Dusan Vlahovic, Alexander Isak og Dominic Calvert-Lewin, hvor Vlahovic er den mest indlysende tilgængelige her i januarvinduet. 

Den 22-årige Alexander Isak har spillet for Real Sociedad siden skiftet fra Dortmund i 2019, og svenskeren er noteret for 41 mål i 113 kampe for den spanske klub.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Transferfri stjerne i København

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed