Medie: Engelsk topklub vil have svensk stjerne

Alexander Isak kan snart skifte La Liga ud med Premier League.



Her halvvejs igennem Premier League-sæsonen ligger Arsenal på den vigtige fjerdeplads, der giver adgang til Champions League, men Mikel Artetas tropper har rivaler som Tottenham, West Ham og Manchester United lige i hælene.

Og ifølge The Athletic er det langt fra utænkeligt, at Arsenal vælger at hente en markant forstærkning her i løbet af januar, så forfølgerne kan blive holdt på afstand. Ifølge mediet presser cheftræner Mikel Arteta således i den grad på for forstærkninger, selvom Arsenal i sommer brugte over en milliard kroner på nye spillere.

Ifølge The Athletic er det primært en midterforsvarer og en centerforward, som Arteta efterspørger. Midtbanen er lidt tyndt besat i øjeblikket, da Thomas Partey og Mohamed Elneny er til Africa Cup of Nations. De to midtbanespillere kommer dog ikke til at misse mange ligakampe, da Arsenal kun har to ligakampe progamsat i januar. 

– Med tanke på disse to spilleres retur, så kan man argumentere for, at en angriber vil kunne gøre en større forskel mellem nu og maj. Ikke en breddespiller, men en starter. En spiller, som vil kunne have en transformerende effekt på holdet, skriver The Athletic således.

– Arsenals tre primære transfermål ser ud til at være Dusan Vlahovic, Alexander Isak og Dominic Calvert-Lewin, hvor Vlahovic er den mest indlysende tilgængelige her i januarvinduet. 

Den 22-årige Alexander Isak har spillet for Real Sociedad siden skiftet fra Dortmund i 2019, og svenskeren er noteret for 41 mål i 113 kampe for den spanske klub.






Rundens Hold i Superligaen – 31. runde




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Massiv kritik efter skandaløse scener



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

De har ingen planer om at sælge dansk juvel