Resultaterne har ikke levet op til forventningerne i Manchester United i denne sæson, og nu forlyder det, at de røde djævle planlægger en markant forstærkning af truppen til sommer.
– United vil forsøge at tilføje en centerforward til truppen, når sommerens transfervindue åbner den 1. juli. Ifølge kilder ønsker klubben ideelt set også at hente to midtbanespillere, en defensiv og en offensiv, samt en højre kantspiller, selvom man brugte 73 millioner pund [652 millioner kroner, red.] på Jadon Sancho i sommer. Tiden vil vise, hvad der kan lade sig gøre, men det er en prioritet at hente en angriber, skriver The Athletic således.
Mediet peger således på, at Edinson Cavanis kontrakt udløber til sommer, mens Mason Greenwood fortsat er midtpunkt i en politiundersøgelse. Anthony Martial er blevet udlejet til Sevilla, og Marcus Rashford overvejer angiveligt sin fremtid på Old Trafford efter en svær sæson.
– United ved, at de er nødt til at forstærke deres angreb, og hvad angår transfermål, så er det et velkendt navn, der topper listen. Harry Kane vil stå meget centralt i tankerne hos ledelsen på Old Trafford, et år efter de samtaler, der fandt sted mellem den tidligere vicebestyrelsesformand Ed Woodward og Tottenham Hotspur-bestyrelsesformand Daniel Levy. Her skulle Woodward have informeret Levy om Uniteds interesse i Kane under Manchester Citys jagt på angriberen sidste sommer, hvor Woodward dog også skulle have erkendt, at en transferoffensiv ville være nødt til at vente indtil 2022, på grund af budgetbegræsninger efter indkøbet af Sancho, skriver The Athletic.
The Athletic skriver endvidere, at superagenten Jorge Mendes har været i dialog med angribere som Darwin Nunez og Tammy Abraham omkring et skifte til Tottenham, hvilket kan indikere, at Harry Kane kan være på vej væk.
The Athletic skriver, at prisen for Harry Kane forventes at være over 895 millioner kroner. Det kommende transfervindue ses som den seneste mulighed for Tottenham, hvis London-klubben skal have et stort beløb for Kane, der har kontraktudløb i 2024.
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
Endelig godt nyt
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
MEDIE
Afvist
MEDIE
Skidt melding
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
AVIS
Storklub meldes interesseret
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
MEDIE
Danske klubber vil have ham
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
