Messis privatfly er fløjet til Ibiza

Paris Saint-Germain forventer stadig at sikre sig Lionel Messis signatur i denne uge, men det tyder umiddelbart ikke på, at argentineren skal præsenteres tirsdag.



Der er en del forvirring om Lionel Messi i disse dage, efter at argentineren søndag sagde farvel til Barcelona på et tårevædet pressemøde. 

Mandag reporterede den spanske tv-station Betevé således, at Barcelona skulle være kommet med et nyt tilbud til Messi i ellevte time, og at spilleren og klubben nu forhandlede på ny. Tirsdag har Marca dog skrevet, at Messis lejr har afvist, at dette skulle være sandt. 

Fans har ventet forgæves
Siden søndag har Paris Saint-Germain-fans ventet på Messi udenfor Le Bourget-lufthavnen i Paris, men indtil videre har de entusiastiske tilhængere altså fået lov til at vente forgæves. Ifølge den franske avis L’Equipe fløj Lionel Messis privatfly mandag til Ibiza, hvor en leder fra Paris Saint-Germain angiveligt opholder sig. 

L’Equipe tilføjer dog, at hverken Lionel Messi eller hans far var ombord på flyet. Avisen skriver, at Paris Saint-Germain stadig er i dialog med Lionel Messis repræsentanter, med henblik på at nå frem til en snarlig kontraktunderskrivelse. 

Transferjournalisten Fabrizio Romano skrev mandag, at Lionel Messis ankomst til Paris stadig ikke er blevet planlagt, og at der i skrivende stund ikke er planer om en præsentation tirsdag. Romano tilføjer dog, at Paris Saint-Germain er optimistiske i forhold til at sikre sig den seksdobbelte Ballon d’Or-vinder. 







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Raser: Det er latterligt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis