Stik imod forventningerne har Tottenham været særdeles aktive i dette transfervindue, og med blot fire dage til deadline jagter London-klubben stadig en stor forstærkning.
Torsdag kom det frem, at Tottenham henter den brasilianske angriber Carlos Vinicius i Benfica på en lejeaftale, og nu vil Tottenham så fokusere på at hente en midterforsvarer.
Vil forhandle videre med Inter
Football London skriver, at Tottenham igen vil tage kontakt til Inter i løbet af weekenden, for at se, om man kan nå til enighed om en transfer for slovakken Milan Skriniar. Der har været store uenigheder om Skriniars pris mellem parterne. Inter vil således have 370 millioner kroner, mens Tottenham vil betale 260 millioner kroner, plus variabler.
Skriniar er selv meget opsat på at rykke til Premier League, men spørgsmålet bliver altså, om Tottenham og Inter kan nå frem til et kompromis. Slovakken røg i sidste sæson på bænken i Inter, og Milano-klubben har selv brug for midler til at foretage indkøb.
Har også kig på tyrker og tysker
Ifølge Football London overvejer Tottenham i øjeblikket også alternativer til Skriniar. Blandt andet har Tottenham kig på Juventus’ tyrkiske midterforsvarer Merih Demiral, samt Chelsea-tyskeren Antonio Rüdiger.
De sidste fire dage af transfervinduet ser således ud til at blive særdeles hektiske for den sportslige ledelse i Tottenham.
Udover Carlos Vinicius, som José Mourinho har jagtet det meste af sommeren, har Tottenham i dette vindue også købt Pierre-Emile Højbjerg, Matt Doherty og Sergio Reguilon, mens man har lejet Gareth Bale i Real Madrid.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
