Nu starter budkrig på FCK-emne

Ifølge Expressen forventes der at lande bud på venstre back, som FC København besigtigede i sidste måned.



Med hastige skridt rykker sommerens transfervindue nærmere, og det kan godt blive et travlt et af slagsen i FC København.

For ganske nyligt kom det således frem i den svenske avis Expressen, at FC København havde været i Göteborg for at besigtige 22-årige Harun Ibrahim, der både kan spille venstre back og på midtbanen.

Og særligt venstre back-positionen må stå højt på Sune Smith-Nielsens transferliste, da Kevin Diks som bekendt forlader FCK og Marcos Lopez’ lejeaftale udløber.

Kampen om Harun Ibrahims underskrift begynder dog at spidse til, for Expressen beretter nu, at de første bud forventes at tikke ind på svenskeren, der til dagligt spiller i Allsvenskan-klubben GAIS.

Ifølge avisen er det belgiske Charleroi og Røde Stjerne, som forventes at afgive bud på Harun Ibrahim i de kommende uger.

– Han er en ekstremt kreativ og uforudsigelig spiller med store mængder “flair”. Når han spiller som wingback, dominerer han normalt sin fløj. Jeg og mange andre synes faktisk, at han er bedst, når han spiller på den centrale midtbane, og det er der, han har spillet i starten af ​​sæsonen med GAIS, har FotbollDirekts redaktør Fredrik de Ron sagt om Harun Ibrahim til Tipsbladet.

Harun Ibrahim kom til GAIS i januar 2024 på en lejeaftale efter et skuffende ophold i Molde. I januar blev aftalen så gjort permanent, og det giver da også god mening.

Svenskeren med de etiopiske rødder er nemlig en af GAIS’ bedste spillere, når det kommer til at være omdrejningspunkt, boldflytter og oprydder, viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.

Faktisk evnen til at erobre bolde er han en af de bedste i Allsvenskan til, viser data – læs mere: FCK kigger med: Her stråler Ibrahim.





Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent




LIVE

LIVE: Hvad har du gang i, Mæhle?

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hårdt angreb på DBU-boss

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Fem bud på Brøndbys nye træner

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Højlund slutter sæsonen med bravour

Massefyring i AC Milan



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen