Med hastige skridt rykker sommerens transfervindue nærmere, og det kan godt blive et travlt et af slagsen i FC København.
For ganske nyligt kom det således frem i den svenske avis Expressen, at FC København havde været i Göteborg for at besigtige 22-årige Harun Ibrahim, der både kan spille venstre back og på midtbanen.
Og særligt venstre back-positionen må stå højt på Sune Smith-Nielsens transferliste, da Kevin Diks som bekendt forlader FCK og Marcos Lopez’ lejeaftale udløber.
Kampen om Harun Ibrahims underskrift begynder dog at spidse til, for Expressen beretter nu, at de første bud forventes at tikke ind på svenskeren, der til dagligt spiller i Allsvenskan-klubben GAIS.
Ifølge avisen er det belgiske Charleroi og Røde Stjerne, som forventes at afgive bud på Harun Ibrahim i de kommende uger.
– Han er en ekstremt kreativ og uforudsigelig spiller med store mængder “flair”. Når han spiller som wingback, dominerer han normalt sin fløj. Jeg og mange andre synes faktisk, at han er bedst, når han spiller på den centrale midtbane, og det er der, han har spillet i starten af sæsonen med GAIS, har FotbollDirekts redaktør Fredrik de Ron sagt om Harun Ibrahim til Tipsbladet.
Harun Ibrahim kom til GAIS i januar 2024 på en lejeaftale efter et skuffende ophold i Molde. I januar blev aftalen så gjort permanent, og det giver da også god mening.
Svenskeren med de etiopiske rødder er nemlig en af GAIS’ bedste spillere, når det kommer til at være omdrejningspunkt, boldflytter og oprydder, viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.
Faktisk evnen til at erobre bolde er han en af de bedste i Allsvenskan til, viser data – læs mere: FCK kigger med: Her stråler Ibrahim.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
LIVE
VM-LIVE: Nu er der svar på, om kæmpe brag flyttes
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE