Nu starter budkrig på FCK-emne

Ifølge Expressen forventes der at lande bud på venstre back, som FC København besigtigede i sidste måned.



Med hastige skridt rykker sommerens transfervindue nærmere, og det kan godt blive et travlt et af slagsen i FC København.

For ganske nyligt kom det således frem i den svenske avis Expressen, at FC København havde været i Göteborg for at besigtige 22-årige Harun Ibrahim, der både kan spille venstre back og på midtbanen.

Og særligt venstre back-positionen må stå højt på Sune Smith-Nielsens transferliste, da Kevin Diks som bekendt forlader FCK og Marcos Lopez’ lejeaftale udløber.

Kampen om Harun Ibrahims underskrift begynder dog at spidse til, for Expressen beretter nu, at de første bud forventes at tikke ind på svenskeren, der til dagligt spiller i Allsvenskan-klubben GAIS.

Ifølge avisen er det belgiske Charleroi og Røde Stjerne, som forventes at afgive bud på Harun Ibrahim i de kommende uger.

– Han er en ekstremt kreativ og uforudsigelig spiller med store mængder “flair”. Når han spiller som wingback, dominerer han normalt sin fløj. Jeg og mange andre synes faktisk, at han er bedst, når han spiller på den centrale midtbane, og det er der, han har spillet i starten af ​​sæsonen med GAIS, har FotbollDirekts redaktør Fredrik de Ron sagt om Harun Ibrahim til Tipsbladet.

Harun Ibrahim kom til GAIS i januar 2024 på en lejeaftale efter et skuffende ophold i Molde. I januar blev aftalen så gjort permanent, og det giver da også god mening.

Svenskeren med de etiopiske rødder er nemlig en af GAIS’ bedste spillere, når det kommer til at være omdrejningspunkt, boldflytter og oprydder, viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.

Faktisk evnen til at erobre bolde er han en af de bedste i Allsvenskan til, viser data – læs mere: FCK kigger med: Her stråler Ibrahim.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Raser over VM-tiltag



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Stolt over dansk transfer

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Skotland henter første VM-sejr i 36 år



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Jagter tidligere FCK-stjerne

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

AGF køber ham

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Tyskland – Curacao

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Holland – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren