Med hastige skridt rykker sommerens transfervindue nærmere, og det kan godt blive et travlt et af slagsen i FC København.
For ganske nyligt kom det således frem i den svenske avis Expressen, at FC København havde været i Göteborg for at besigtige 22-årige Harun Ibrahim, der både kan spille venstre back og på midtbanen.
Og særligt venstre back-positionen må stå højt på Sune Smith-Nielsens transferliste, da Kevin Diks som bekendt forlader FCK og Marcos Lopez’ lejeaftale udløber.
Kampen om Harun Ibrahims underskrift begynder dog at spidse til, for Expressen beretter nu, at de første bud forventes at tikke ind på svenskeren, der til dagligt spiller i Allsvenskan-klubben GAIS.
Ifølge avisen er det belgiske Charleroi og Røde Stjerne, som forventes at afgive bud på Harun Ibrahim i de kommende uger.
– Han er en ekstremt kreativ og uforudsigelig spiller med store mængder “flair”. Når han spiller som wingback, dominerer han normalt sin fløj. Jeg og mange andre synes faktisk, at han er bedst, når han spiller på den centrale midtbane, og det er der, han har spillet i starten af sæsonen med GAIS, har FotbollDirekts redaktør Fredrik de Ron sagt om Harun Ibrahim til Tipsbladet.
Harun Ibrahim kom til GAIS i januar 2024 på en lejeaftale efter et skuffende ophold i Molde. I januar blev aftalen så gjort permanent, og det giver da også god mening.
Svenskeren med de etiopiske rødder er nemlig en af GAIS’ bedste spillere, når det kommer til at være omdrejningspunkt, boldflytter og oprydder, viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.
Faktisk evnen til at erobre bolde er han en af de bedste i Allsvenskan til, viser data – læs mere: FCK kigger med: Her stråler Ibrahim.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
Raser: Det er latterligt!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?