Med hastige skridt rykker sommerens transfervindue nærmere, og det kan godt blive et travlt et af slagsen i FC København.
For ganske nyligt kom det således frem i den svenske avis Expressen, at FC København havde været i Göteborg for at besigtige 22-årige Harun Ibrahim, der både kan spille venstre back og på midtbanen.
Og særligt venstre back-positionen må stå højt på Sune Smith-Nielsens transferliste, da Kevin Diks som bekendt forlader FCK og Marcos Lopez’ lejeaftale udløber.
Kampen om Harun Ibrahims underskrift begynder dog at spidse til, for Expressen beretter nu, at de første bud forventes at tikke ind på svenskeren, der til dagligt spiller i Allsvenskan-klubben GAIS.
Ifølge avisen er det belgiske Charleroi og Røde Stjerne, som forventes at afgive bud på Harun Ibrahim i de kommende uger.
– Han er en ekstremt kreativ og uforudsigelig spiller med store mængder “flair”. Når han spiller som wingback, dominerer han normalt sin fløj. Jeg og mange andre synes faktisk, at han er bedst, når han spiller på den centrale midtbane, og det er der, han har spillet i starten af sæsonen med GAIS, har FotbollDirekts redaktør Fredrik de Ron sagt om Harun Ibrahim til Tipsbladet.
Harun Ibrahim kom til GAIS i januar 2024 på en lejeaftale efter et skuffende ophold i Molde. I januar blev aftalen så gjort permanent, og det giver da også god mening.
Svenskeren med de etiopiske rødder er nemlig en af GAIS’ bedste spillere, når det kommer til at være omdrejningspunkt, boldflytter og oprydder, viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.
Faktisk evnen til at erobre bolde er han en af de bedste i Allsvenskan til, viser data – læs mere: FCK kigger med: Her stråler Ibrahim.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Salah sender særlig besked
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
OPTAKT
Arsenal – Burnley
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Så er det officielt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback