FCK kigger med: Her stråler Ibrahim

FCK-emnet Harun Ibrahim har sine store forcer i spillet uden bold.



Forberedelserne til sommerens transfervindue er i fuld gang hos de danske klubber, og hos særligt FC København bliver det spændende at se, hvad Sune Smith-Nielsen disker op med.

En spiller, som københavnerne lige nu bliver sat i forbindelse med, er svenske Harun Ibrahim.

Et forholdsvist ukendt blad for mange herhjemme, men han er ved at etablere sig som en profil i svensk fodbold for den lille klub GAIS.

Læs også: Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Mandag kunne Expressen melde, at FC København kiggede specifikt på ham for nylig mod IFK Göteborg. Spørgsmålet er så, hvad det er for en spiller, som FCK kigger på? Det har Tipsbladet med tal fra OPTA set nærmere på.

Først og fremmest er det en spiller, som både kan spille som central midtbanespiller og venstre back, hvilket følgende to billeder fra Allsvenskan i 2024 og 2025 viser.

Harun Ibrahim er tydeligvis en spiller, som trives i at operere ude i siderne, hvorfra størstedelen af hans boldberøringer i Allsvenskan i 2024 og 2025 finder sted.

Men det er i spillet uden bold, at han for alvor excellerer. Eksempelvis overgås han kun af fire spillere i Allsvenskan, når det kommer til bolderobringer fra sidste år og frem til nu.

Det tyder på, at Harum Ibrahim har en stærk evne til at læse spillet og placere sig de rigtige steder på banen.

Ellers er det ikke sådan, at Ibrahim skiller sig ud som værende en af Allsvenskans bedste spillere – i hvert fald ikke på tallene.

Hos GAIS rangerer han næsthøjest, når det kommer til at vinde bolde tilbage. Han er også en af de mest involverede pasningsspillere, og kun to andre holdkammerat har spillet bolden ind på banens sidste tredjedel hyppigere end Ibrahim.

Derudover er han ikke bange for at drive bolden fremad, og kun to holdkammerater har gjort det mere hyppigt end Ibrahim siden starten af sidste år.

Så der er tale om en alsidig spiller, om end han på ingen måde har smadret Allsvenskan. Han kan dog sagtens være en spiller, som vokser i takt med, at han rykker op på en højere hylde.

I alt har han spillet 72 kampe for GAIS. Det er blevet til fem mål og et enkelt oplæg.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op



Kæmpekøb retur til FC København?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FC Nordsjælland – AGF

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis