FCK kigger med: Her stråler Ibrahim

FCK-emnet Harun Ibrahim har sine store forcer i spillet uden bold.



Forberedelserne til sommerens transfervindue er i fuld gang hos de danske klubber, og hos særligt FC København bliver det spændende at se, hvad Sune Smith-Nielsen disker op med.

En spiller, som københavnerne lige nu bliver sat i forbindelse med, er svenske Harun Ibrahim.

Et forholdsvist ukendt blad for mange herhjemme, men han er ved at etablere sig som en profil i svensk fodbold for den lille klub GAIS.

Læs også: Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Mandag kunne Expressen melde, at FC København kiggede specifikt på ham for nylig mod IFK Göteborg. Spørgsmålet er så, hvad det er for en spiller, som FCK kigger på? Det har Tipsbladet med tal fra OPTA set nærmere på.

Først og fremmest er det en spiller, som både kan spille som central midtbanespiller og venstre back, hvilket følgende to billeder fra Allsvenskan i 2024 og 2025 viser.

Harun Ibrahim er tydeligvis en spiller, som trives i at operere ude i siderne, hvorfra størstedelen af hans boldberøringer i Allsvenskan i 2024 og 2025 finder sted.

Men det er i spillet uden bold, at han for alvor excellerer. Eksempelvis overgås han kun af fire spillere i Allsvenskan, når det kommer til bolderobringer fra sidste år og frem til nu.

Det tyder på, at Harum Ibrahim har en stærk evne til at læse spillet og placere sig de rigtige steder på banen.

Ellers er det ikke sådan, at Ibrahim skiller sig ud som værende en af Allsvenskans bedste spillere – i hvert fald ikke på tallene.

Hos GAIS rangerer han næsthøjest, når det kommer til at vinde bolde tilbage. Han er også en af de mest involverede pasningsspillere, og kun to andre holdkammerat har spillet bolden ind på banens sidste tredjedel hyppigere end Ibrahim.

Derudover er han ikke bange for at drive bolden fremad, og kun to holdkammerater har gjort det mere hyppigt end Ibrahim siden starten af sidste år.

Så der er tale om en alsidig spiller, om end han på ingen måde har smadret Allsvenskan. Han kan dog sagtens være en spiller, som vokser i takt med, at han rykker op på en højere hylde.

I alt har han spillet 72 kampe for GAIS. Det er blevet til fem mål og et enkelt oplæg.







LIVE

TransferLIVE: Nu er han færdig

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

OB jagter tidligere Superliga-profil

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Kæmpe mystik: I dag sker det

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM