FCK kigger med: Her stråler Ibrahim

FCK-emnet Harun Ibrahim har sine store forcer i spillet uden bold.



Forberedelserne til sommerens transfervindue er i fuld gang hos de danske klubber, og hos særligt FC København bliver det spændende at se, hvad Sune Smith-Nielsen disker op med.

En spiller, som københavnerne lige nu bliver sat i forbindelse med, er svenske Harun Ibrahim.

Et forholdsvist ukendt blad for mange herhjemme, men han er ved at etablere sig som en profil i svensk fodbold for den lille klub GAIS.

Læs også: Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Mandag kunne Expressen melde, at FC København kiggede specifikt på ham for nylig mod IFK Göteborg. Spørgsmålet er så, hvad det er for en spiller, som FCK kigger på? Det har Tipsbladet med tal fra OPTA set nærmere på.

Først og fremmest er det en spiller, som både kan spille som central midtbanespiller og venstre back, hvilket følgende to billeder fra Allsvenskan i 2024 og 2025 viser.

Harun Ibrahim er tydeligvis en spiller, som trives i at operere ude i siderne, hvorfra størstedelen af hans boldberøringer i Allsvenskan i 2024 og 2025 finder sted.

Men det er i spillet uden bold, at han for alvor excellerer. Eksempelvis overgås han kun af fire spillere i Allsvenskan, når det kommer til bolderobringer fra sidste år og frem til nu.

Det tyder på, at Harum Ibrahim har en stærk evne til at læse spillet og placere sig de rigtige steder på banen.

Ellers er det ikke sådan, at Ibrahim skiller sig ud som værende en af Allsvenskans bedste spillere – i hvert fald ikke på tallene.

Hos GAIS rangerer han næsthøjest, når det kommer til at vinde bolde tilbage. Han er også en af de mest involverede pasningsspillere, og kun to andre holdkammerat har spillet bolden ind på banens sidste tredjedel hyppigere end Ibrahim.

Derudover er han ikke bange for at drive bolden fremad, og kun to holdkammerater har gjort det mere hyppigt end Ibrahim siden starten af sidste år.

Så der er tale om en alsidig spiller, om end han på ingen måde har smadret Allsvenskan. Han kan dog sagtens være en spiller, som vokser i takt med, at han rykker op på en højere hylde.

I alt har han spillet 72 kampe for GAIS. Det er blevet til fem mål og et enkelt oplæg.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF – Sønderjyske

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Emre Mor færdig

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Chok i Wolfsburg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Randers FC – Vejle Boldklub

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

– Det var virkelig pinligt

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’