FCK kigger med: Her stråler Ibrahim

FCK-emnet Harun Ibrahim har sine store forcer i spillet uden bold.



Forberedelserne til sommerens transfervindue er i fuld gang hos de danske klubber, og hos særligt FC København bliver det spændende at se, hvad Sune Smith-Nielsen disker op med.

En spiller, som københavnerne lige nu bliver sat i forbindelse med, er svenske Harun Ibrahim.

Et forholdsvist ukendt blad for mange herhjemme, men han er ved at etablere sig som en profil i svensk fodbold for den lille klub GAIS.

Læs også: Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Mandag kunne Expressen melde, at FC København kiggede specifikt på ham for nylig mod IFK Göteborg. Spørgsmålet er så, hvad det er for en spiller, som FCK kigger på? Det har Tipsbladet med tal fra OPTA set nærmere på.

Først og fremmest er det en spiller, som både kan spille som central midtbanespiller og venstre back, hvilket følgende to billeder fra Allsvenskan i 2024 og 2025 viser.

Harun Ibrahim er tydeligvis en spiller, som trives i at operere ude i siderne, hvorfra størstedelen af hans boldberøringer i Allsvenskan i 2024 og 2025 finder sted.

Men det er i spillet uden bold, at han for alvor excellerer. Eksempelvis overgås han kun af fire spillere i Allsvenskan, når det kommer til bolderobringer fra sidste år og frem til nu.

Det tyder på, at Harum Ibrahim har en stærk evne til at læse spillet og placere sig de rigtige steder på banen.

Ellers er det ikke sådan, at Ibrahim skiller sig ud som værende en af Allsvenskans bedste spillere – i hvert fald ikke på tallene.

Hos GAIS rangerer han næsthøjest, når det kommer til at vinde bolde tilbage. Han er også en af de mest involverede pasningsspillere, og kun to andre holdkammerat har spillet bolden ind på banens sidste tredjedel hyppigere end Ibrahim.

Derudover er han ikke bange for at drive bolden fremad, og kun to holdkammerater har gjort det mere hyppigt end Ibrahim siden starten af sidste år.

Så der er tale om en alsidig spiller, om end han på ingen måde har smadret Allsvenskan. Han kan dog sagtens være en spiller, som vokser i takt med, at han rykker op på en højere hylde.

I alt har han spillet 72 kampe for GAIS. Det er blevet til fem mål og et enkelt oplæg.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

De overvejer Christian Eriksen

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Manchester United – Nottingham Forest

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Han er førende til at erstatte Hjulmand

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Raser: Det er latterligt!

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen