Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

FC København-emnet Harun Ibrahim får kæmpe ros fra det svenske. Det er ellers ikke mere end to år siden, at han havde det svært i Norges fjerdebedste række.



Guldkampen spidser til i Superligaen, men de danske klubber er også begyndt at forberede sig på sommerens transfervindue. 

Det gælder blandt andet FC København.

Mandag aften kunne det svenske medie Expressen meddele, at “løverne” har haft en scout til stede til GAIS’ kamp mod IFK Göteborg i sidste uge for specifikt at kigge på førstnævntes Harun Ibrahim. 

Man skal ikke søge længe på internettet for at finde ud af, at Harun Ibrahim er 22 år, svensk og gør sig som enten venstre back og central midtbanespiller. Men for at komme et spadestik dybere har Tipsbladet talt med Fredrik de Ron, der er journalist og redaktør på FotbollDirekt, om FC København-emnet.

Og FotbollDirekt-journalisten er ganske, ganske imponeret af Harun Ibrahim. 

– Han er en ekstremt kreativ og uforudsigelig spiller med store mængder “flair”. Når han spiller som wingback, dominerer han normalt sin fløj. Jeg og mange andre synes faktisk, at han er bedst, når han spiller på den centrale midtbane, og det er der, han har spillet i starten af ​​sæsonen med GAIS. 

– Dér er han en klassisk boks-til-boks-midtbanespiller, der har en arbejdskapacitet, der er af højeste kvalitet i Allsvenskan, lyder det fra Fredrik de Ron. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Harun Ibrahim til højre. Foto: Alamy

Er det overraskende, at FC København kigger på ham?

– Jeg synes overhovedet ikke, det er overraskende! Han fik et gennembrud i sidste sæson efter et par skuffende sæsoner. At GAIS kunne få ham permanent fra Molde var en sand magtdemonstration, da han efter sigende var et emne for klubber i Holland.

– Uden at være ekspert i FC København kan jeg sige, at jeg håber, at de – i tilfæde af et køb – tænker at bruge ham som en central midtbanespiller, hvor han virkelig skinner. Han kan godt dække, nogle gange rigtig fint, wingbacken, men det ville virkelig være et stort spild, siger Fredrik de Ron. 

Kæmpe skuffelse for Molde i Norge

Harun Ibrahim har, som Fredrik de Ron nævner, allerede været forbi en skandinavisk storklub. Han startede karrieren i GAIS, hvor han fik et gennembrud i 2022 i den tredjebedste svenske række, men skiftede i foråret 2023 til Molde for lidt over en million kroner. 

Harun Ibrahims karriere

  • 2022: Får et gennembrud i GAIS
  • 23. februar 2023: Købt af Molde 
  • 31. august 2023: Udlejes fra Molde til IK Sirius med begrænset succes
  • 8. januar 2024: Udlejes fra Molde til GAIS med stor succes
  • 31. januar 2025: Sælges fra Molde til GAIS
  • 21. april 2025: Rygtes til FC København

Her fik den 22-årige svensker ifølge Transfermarkt aldrig debut, og i stedet spillede han på Moldes andethold i Norges fjerdebedste række. 

– I Molde skulle han bruges som wingback i et 3-5-2-system, men han fik aldrig chancen. Det er svært at sige hvorfor, men han imponerede ikke, når han endelig fik chancen eller spillede for Moldes andethold i den fjerdebedste række, fortæller Jens Olav Moe, der dækker Molde for Romsdals Budstikke, til Tipsbladet. 

I Sverige nåede mange også at opgive Harun Ibrahim, lyder det. Særligt efter at Molde lejede ham tilbage til IK Sirius i Allsvenskan i efteråret 2023 uden succes. 

– Ibrahim er et af de talenter, der har måttet vente på hans gennembrud. Hans tid i Norge var skuffende, og efter et mislykket lejeophold hos Sirius i Allsvenskan tror jeg, at mange havde opgivet ham – og så eksploderede han i sidste sæson, da GAIS hentede ham hjem til Allsvenskan. Nogle gange er det virkelig bare et ‘waiting game’.

– Som 22-årig ville jeg ikke nødvendigvis klassificere ham som et stort, ungt talent i Sverige. Men efter min mening er han bestemt en af ​​de mest spændende spillere i ligaen, siger Fredrik de Ron, der sammenligner svenskerens spillestil med Liverpool-stjernen Trent Alexander-Arnolds. 

Harun Ibrahim har kontrakt med GAIS til 31. december 2029. Han står noteret for otte kampe i denne sæson, uden mål eller assister til følge. 





‘Det var skræmmende’


Nathan Trott: Mit forhold til Neestrup er slut

Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham

Revser Seier: ‘Arrogancens personificering’

Blæst bagover: ‘Dansker en af de bedste transfers’

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?

Taylor Swift til Brøndby?

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Genistreg, Neestrup – er du vimmer, han var god!

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

‘Jeg mistede halvandet år’

‘Alle forventede nok jeg ville smadre Superligaen’

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

I svime over FCK-komet: ‘Det er kæmpestort’

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

– Det er altså ikke “big club mentality”, Brøndby!

Dansker fik kulturchok: ‘Hvad fanden foregår der?’

Satte historisk målrekord mod FCK

Aalborg sejrer på svær udebane i Champions League

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Medier revser stjerner efter storsejr i København

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Stort samtaleemne – her er Achouris svar

Napoli-stjernes interview chokerer

Bekræfter Brøndby-forhandlinger

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Arsenal holder legestue i Champions League

FCK-boss svarer på Jacob Neestrups opråb

Vil hente stjernespiller hos konkurrent

Danmark suveræne

Tyske profiler sender OB videre

Afsløring: FCN forlænger med stjernen Yirenkyi

Tidligere FCK-back i voldsomt uheld

Nedtur for Højlund

Dansker skifter cykelhold

Har underskrevet hemmelig kontrakt

Stort talent på besøg i Danmark

Sender danske landshold på arbejde i ny turnering

Sammenligner Champions League-helt med Dolberg

Her er Carlos Zecas nye job

Nedlagde FCK: ‘Vi vil spille attraktivt’

Skidt nyt for Oscar Højlund

Brøndby afvist – Benjamin Schmedes giver status

‘Vi tabte kampen på syv minutter’