Efter en del ventetid blev Mauricio Pochettino lørdag endeligt præsenteret som ny cheftræner i Paris Saint-Germain, og set med danske briller er det store spørgsmål nu, om argentineren har tænkt sig at hente Christian Eriksen til Paris.
Flere fremtrædende italienske medier har i de seneste uger reporteret, at Eriksen kunne indgå i en byttehandel med Leandro Paredes, som Antonio Conte angiveligt meget gerne vil have til Inter. Men ifølge det italienske medie Tuttomercatoweb er Pochettino ikke umiddelbart med på at sige farvel til landsmanden.
– Bielsas foretrukne elev (Pochettino, red.) forsøgte faktisk at hente Paredes til Tottenham, før han skiftede fra Roma til Zenit. En længerevarende beundring, som skyder rygtet om et Inter-skifte ned for den tidligere Boca Juniors-spiller. Og som samtidig fryser Christian Eriksens situation, lyder det fra Tuttomercatoweb.
– Danskeren drømmer om en genforening med Mauricio Pochettino, for at genleve deres storhedstid sammen i Tottenham. Men lige nu er Pochettinos tanker på at evaluere sin trup, før han tager nogen som helst beslutninger. Med andre ord går tiden, og vi kommer til at tale om situationen igen den 18. januar (om to uger, red.). Ikke ideelt for dem, der har travlt med at sælge, så man kan købe. Som eksempelvis Inter.
– I mellemtiden fortsætter Inter med at undersøge markedet for mulige Eriksen-købere. Henvendelserne fra Valencia (udelukkende som en lejeaftale, og med en del af lønnen betalt af Inter) og Hertha Berlin er ikke interessante for den tidligere Ajax-spiller, som venter på noget bedre. Og tilbuddene virker heller ikke interessante for Inter. Eriksen venter på PSG, men vil også gerne retur til Premier League, hvor det dog, indtil videre, kun er West Ham, der har taget konkrete skridt. Ikke ligefrem en stor klub. Hvem havde troet for et år siden, at det skulle gå sådan her? Fra en eftertragtet spiller til en overflødig spiller… det gik virkelig hurtigt.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
