Brøndby IF bliver ved med at levere underholdning i dette transfervindue.
Bartosz Slisz og Ousmane Sow er blevet købt for henholdsvis 26 og 22 millioner kroner, mens der er lavet aftaler med Ben Godfrey og Emmanuel Dennis. Samtidig har klubbens jagt på en angriber været velbeskrevet, som også har indeholdt bud på Silkeborgs Tonni Adamsen.
Nu har Tipsbladet så afsløret, at Brøndby ønsker at polstre midtbanen med endnu en profil, efter de tidligere søndag officielt sagde farvel til Stijn Spierings.
Felix Horn Myhre er nemlig et mål for Brøndby, der skal være klar til at lægge 22,5 millioner kroner for Brann-stjernen.
Indgås en aftale vil den norske landsholdsspiller langt om længe få sit udlandsskifte, som der har været snak om, han har gjort sig fortjent til efter flere rigtig flotte sæsoner i Eliteserien.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Transferdrama sidste sommer
Allerede sidste sommer var 26-årige Felix Horn Myhre voldsomst ombejlet, hvor Tipsbladet kunne fortælle, at FC København viste interesse i ham, da de som bekendt jagtede en midtbaneforstærkning efter afgangen af Victor Froholdt.
Det blev aldrig til et bud, men det kom der til gengæld fra Elche, som lagde 19 millioner kroner.
Det blev afvist prompte.
– Hvis det rette tilbud kommer, og pengene passer for en klassespiller som ham, så tror jeg ikke, nogen vil stå i vejen for det. Men man får ikke en af vores bedste spillere for småpenge. Glem det, sagde Branns cheftræner, Freyr Alexandersson, ved den lejlighed til VG.
Sidste sommer forlød det, at Brann forlangede omkring 30 millioner kroner for sin stjerne – samme beløb de lige har solgt hans midtbanekollega Emil Kornvig for til Widzew Lodz.
Det vides ikke, om Brann forlanger samme beløb for Felix Horn Myhre denne januar.
Vil du have Myhre til Brøndby?
0 Votes
Myhre kom i problemer
Fortællingen om Felix Horn Myhres vilde sidste sommer stopper imidlertid ikke her.
Branns direkte rivaler fra Bodø/Glimt kom ifølge Nettavisen også med et, hvad de kaldte “chokbud.”
Dog et tilbud Felix Horn Myhre talte varmt om, hvilket fik Brann-fansene til at rase mod ham.
– Jeg forstår godt reaktionerne. Måden, jeg udtalte mig på, var måske ikke så god. Det vil jeg bestemt gerne beklage. Jeg har ingen forventning om, at Brann-fansene skulle unde mig det skifte, så de har selvfølgelig ret til at være sure, sagde Myhre til norsk TV 2.
Hans egen cheftræner, Freyr Alexandersson, måtte også offentligt løfte en pegefinger
– Bodø/Glimt tror, at de kan komme på sidstedagen af transfervinduet og købe Norges bedste midtbanespiller for en tredjedel eller en fjerdedel af det, de blev tilbudt for Patrick Berg. Det er voldsomt arrogant, sagde Alexandersson til Bergensavisen.
Fra norske kilder får Tipsbladet forklaret, at Bodøs bud lå på omkring 26 millioner kroner. Denne vinter skal Celtic altså sammen med Brøndby IF være ude efter Felix Horn Myhre ifølge Tipsbladets oplysninger.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Knalddygtig midtbanespiller
Sidste sommer, da Felix Horn Myhre blev sat i forbindelse med FC København, kiggede Tipsbladet nærmere på ham via data fra Opta.
LÆS MERE: Fed spiller, FCK – genial afløser for Froholdt
Her tegnede der sig et billede af, at den norske profil har en del kvaliteter særligt offensivt, selvom han er central midtbanespiller.
Dataen, Tipsbladet fik fra Opta, strakte sig tilbage fra 2024, hvor Felix Horn Myhre havde været en af de mest chanceskabende og duelstærke i Eliteserien. Samtidig stod han også for mange boldberøringer i modstandernes straffesparksfelter.
Felix Horn Myhre er på kontrakt i Brann frem til udgangen af 2027 og er netop kommet retur fra en længerevarende skade.
Faktisk gjorde han comeback i torsdagens Europa League-kamp mod FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Delaney afslører dialog
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT