Real Madrid og Chelsea gør klar til budkrig

Aurélien Tchouaméni har spillet syv kampe for Frankrig siden september, og den 21-årige Monaco-profil forventes nu at skifte klub til januar.



Aurélien Tchouaméni har i efteråret brudt igennem på det franske landshold, og nu rygtes den 21-årige midtbanespiller så væk fra Monaco. 

Således skriver den spanske avis El Nacional, at både Chelsea og Real Madrid er opsatte på at hente Tchouaméni, når transfermarkedet åbner til januar. 

En meget komplet spiller
El Nacional beskriver Tchouaméni som ‘en af sæsonens sensationer’, idet den unge midtbanespiller har været særdeles overbevisende for Monaco i både Ligue 1 og Champions League. 

– Didier Deschamps gav ham debut i den forrige landskampspause, og her imponerede han så meget, at han allerede er blevet en af de fast benyttede spillere. Alle, der har set ham i aktion, ved hvorfor. Han er fysisk stærk og kan løbe utrætteligt i 90 minutter, lyder det således fra El Nacional.

– Det gør det muligt for ham at erobre et stort antal bolde og fylde meget på banen, hvor han deltager i mange aspekter af spillet. Men han er også god med bolden ved fødderne, og han har den nødvendige teknik til at kombinere med holdkammeraterne. Han er meget komplet, og som 21-årig har han stadig masser af potentiale til at udvikle sig yderligere. 

Ifølge El Nacional ligger det klart, at Tchouaménis tid i fransk fodbold lakker mod enden, selvom hans pris er tredoblet i løbet af det seneste års tid. Real Madrid og Chelsea er angiveligt de to klubber, der fører kapløbet om franskmandens signatur, og London-klubben har angiveligt allerede indledt budkrigen ved at byde 285 millioner kroner. 

Thomas Tuchel vil således have en erstatning for Saúl Niguez, som skal sendes tilbage til Atlético Madrid. Aurélien Tchouaméni foretrækker dog selv at skifte til Real Madrid, hvis muligheden opstår. 





FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund




LIVE

TransferLIVE: Diant Ramaj lander i Kbh om lidt

Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden

Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog

Sker dansk kæmpetransfer? ‘Ramt smertegrænsen’

Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald

Dominik Kotarski-handel stødt på udfordringer

Afsløring: Kasper Lorentzen fyret i B.93



LIVE

Superliga-LIVE: Mindes FCK-Brøndby-brag

Husker du Jonathan Richter? Jagter vild bedrift

Farzam om FCK-truppen: Det er umuligt

Randers FC – FC København

Brøndby IF – Sønderjyske

Patrick Dorgu på tavlen for Man Utd



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Agent raser: ‘Det ved du sgu da ikke!’

Diant Ramajs FCK-skifte forsinket

OB – AC Horsens

Lyngby BK – FC Midtjylland

Danmarks straffesparkskonge: ‘Lærte det i FCK’

FC Midtjylland-spiller tæt på skifte

Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’

Sportschef revser dansker efter klubskifte

FC København-stjerne afviser storklub

Der kunne godt komme et monsterbud på FCK-stjerne!

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’

FC København-emne tæt på skifte til 40 millioner

Afsløring: Retov og co. på rov i belgisk topklub

Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner

Afsløring: Mads Enggård på plads i rekordtransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Køb ham, FCK!

Dansk kæmpetransfer: Dét glæder jeg mig til