Efter tre år i Manchester United skal Christian Eriksen denne sommer finde ud af, hvor fremtiden skal ligge.
Selv har han overfor TV 2 udelukket en retur til OB, hvilket ellers var klubben, Danske Spil udbød det laveste odds på.
Nu skriver engelske TeamTALK, at sensationsklubben Wrexham med skuespilstjernerne Ryan Reynolds og Rob McElhenney i spidsen skulle have et godt øje til den danske midtbanestjerne.
– Vi er i en underlig postion, hvor det nærmest er umuligt at afskrive nogle af de her rygter og kalder dem komplet vanvittige, fordi det er Wrexham. Jeg ser dog ikke den her (med Eriksen, red.) for mig, da der må være en begrænsning på, hvor mange lønkorner, der kan gives, siger Tim Edwards i Wrexham-podcasten ‘Fearless In Devotion.’
LÆS OGSÅ: Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!
Lige nu er veteranen Jay Rodriguez angiveligt klubbens lønkonge og tjener 132.000 kroner om ugen.
Selvom Wrexham planlægger at udvide deres lønbudget efter tredje oprykning i streg, er det ikke i nærheden af nok til at matche Christian Eriksens hyre i Manchester United, hvis ikke han ønsker at gå ned i løn.
Skal Eriksen tage til Wrexham?
0 Votes
Voldsomt spil om Eriksens fremtid
Udover Wrexham, som skal spille Championship efter sommerpausen og nu meldes på banen, har Ajax gennem længere tid lignet den varmeste bejler til Christian Eriksen.
Efter nyheden om danskerens stop i Manchester United er andre klubber imidlertid kommet til.
For nyligt forlød det, at Eriksen var blevet tilbudt RCD Mallorca, mens Espanyol af spanske Mundo Deportivo blev nævnt som en mulighed.
LÆS OGSÅ: Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark
I en anden boldgade har Viaplays fodboldekspert Per Frimann flere gange luftet sin drøm om at se Christian Eriksen i Superligaen.
– Det vil være den sexede udgave (at tage til Danmark, red.), og jeg synes ikke, det er udelukket. Vi har også talt om det i vores Superliga-programmer. Hvorfor egentlig ikke? Hvorfor skulle FCK ikke gå efter den største spiller i dansk fodbold de seneste mange år, sagde han i studiet på Viaplay Sport News.
Sikkert er det, at 33-årige Christian Eriksen selv skal beslutte, hvor fremtiden ligger – først venter dog to landskampe mod Nordirdland og Litauen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage