Christian Eriksens fremtid svæver med et halvt år til kontraktudløb i det uvisse.
Danskeren er blevet dømt færdig i Manchester United og vil ifølge flere af verdens største transferjournalister ikke få forlænget sin aftale. Manchester United arbejder angiveligt også på at sende ham videre denne januar.
Læs mere: Manchester Uniteds transfer-nødløsning
Men hvor pokker ligger fremtiden så for Christian Eriksen?
Brentford er oplagt, da det var her, Eriksen kickstartede karrieren efter sit hjertestop, mens Ajax gentagne gange er blevet nævnt. Der er også blevet spekuleret i klubber fra Tyrkiet, mens Viaplays fodboldekspert Per Frimann har en vild drøm.
– Det vil være den sexede udgave (at tage til Danmark, red.), og jeg synes ikke, det er udelukket. Vi har også talt om det i vores Superliga-programmer. Hvorfor egentlig ikke? Hvorfor skulle FCK ikke gå efter den største spiller i dansk fodbold de seneste mange år, siger han og tilføjer senere:
– Vi har set før, at store klubber i dansk fodbold kan hente spillere på et meget højt niveau. Der vil være noget rørende og smukt over, hvis han sluttede af i Superligaen, som han i øvrigt aldrig nåede at spille i, da han tog tidligt til Ajax.

Om det er realistisk, kan være til debat, men det er ikke længe siden, Thomas Thomasberg fortalte Tipsbladet, at FC Midtjylland havde gjort sig tankerne om at lokke ham retur til Danmark.
– Det ville næsten være mærkeligt, hvis ikke alle danske klubber havde tænkt den tanke. Om det så kunne lade sig gøre økonomisk, og om det ville være det rigtige sportsligt, var en separat diskussion. Men det havde været mærkeligt, hvis det ikke havde strejfet rigtig mange klubber, lød det her fra Thomasberg.
Mange OB-fans går nok også med en drøm i maven om, at Christian Eriksen vender hjem til barndomsklubben. Står det til Francis Dickoh er der imidlertid flere år i ham i udlandet.
– Han skal spille et sted, hvor han kan bruge sin flair og teknik og ikke skal tænke på spillet mod bolden. Amorim har ham ikke med, fordi han ser ham som en central midtbanespiller. Hvis han lå bag Højlund, kunne han bruge sin teknik noget mere, men nu skal han i højere grad bruge sine ben i spillet mod bolden.
– Den del har så meget betydning i Premier League, at Amorim ikke kan bruge ham fremadrettet. Jeg tænker Ajax og spansk fodbold. Jeg tænker, det skal være et sted, hvor teknikken og erfaring er i højsædet og ikke så meget hans manglende arbejdsiver og evne til at lukke huller på banen. Det er hans arbejdsopgaver lige nu, og derfor er han ude, siger Francis Dickoh.
Per Frimann erkender også, at Ajax, hvor Christian Eriksen spillede fra 2009 til 2013, ligger til højrebenet.
– Det kunne være Ajax, hvor jeg ved, at man stadig taler om Eriksen. De har før hentet erfarne spillere ind, så det ville være nærliggende, siger han.
Christian Eriksen, 32 år, har et halvt år tilbage af sin kontrakt med Manchester United. Til januar kan han være landet et nyt sted.
I afspilleren ovenfor kan du se hele klippet med Per Frimann og Francis Dickoh.

TransferLIVE: De vil have Darwin Núñez

Frank Lampard forklarer stor Brøndby-transfer

Viaplay køber kæmpe FC København-brag

Barça med drastisk ‘AC’-beslutning

FCK-fans i åbent brev: Her er Superliga-klubs svar

Spritnyt projekt: ‘Joachim Andersen er velkommen’

Rygtes til Superligaen – her er Kompanys plan

Fodboldfans raser mod Norlys – nu er der nyt

Ryster på hovedet af kæmpe FCK-transfer

Kæmpe kollaps – det var forfærdeligt, Brøndby!

United i problemer: Uenighed om 3 milliarder

Fik bøde på 45.000 efter hjerneblødning

Solgte til Serie A: Er han det næste store salg?

Rasmus Falk prøvede at lokke ham til OB

Her er prisen på Rasmus Højlund

Viborg tæt på ny angriber? “En dygtig spiller”

Brandvarme Franculino åbner op om fremtiden

Stopper karrieren – her skal han være hjælpetræner

Vil bruge en halv milliard i Barcelona

Chok: Bringer Christian Eriksen-skifte på banen

Thomas Frank jubler: Han har virkelig imponeret!

Vild udvikling: Han har afvist Manchester United

Han bliver et vanvittigt Superliga-salg

Froholdt jubler: De har vundet Champions League

‘Frank er et varmt menneske med et godt hjerte’

Kevin Magnussen køber sig ind i fodboldklub

Afsløring: Scoop i FCN – køber stjerne for en slik

I svime over Superliga-talent: En lille åbenbaring

– Han kan gøre en forskel for Juventus

Av, av, av, Patrick Mortensen!

Ny mand med i stærk Brøndby-trup

Dansker i vanvidskamp: Det sygeste jeg har prøvet

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Slut: Viborg henter flot sejr i Brøndby

Medie: Dansker har en Rambo-krop

Afsløring: Stjerne ankommer her – FCM slår rekord

Transferkvaler for stjernen Stage

Spekulationerne kører: Kovending omkring Dolberg?

– En spændende udfordring for Brøndbys ledelse

Kæmper benhårdt for drømmekamp mod FCK

Bayern-keeper deler tragisk nyt: Sønnen død

Viborg tog stor skalp i Brøndby

Sønderjyske vinder i egen hule

Randers besejrer Silkeborg

Det virker helt absurd

Brøndby IF – Viborg FF

Askou dybt skuffet over debut

AGF – FC Midtjylland

Mangler stjerne til Superliga-brag

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Randers FC – Silkeborg IF

Superliga-profil tæt på skifte til Dubai

Sløv søndagskamp i Bruxelles

Dansker i “umuligt job”: Jeg misunder ham ikke

Store problemer: ‘Han virker som en gåde’