Deadline overskredet: FC København melder ud

FC København deler en status på jagten på en ny sportsdirektør.



– Vores plan er stadig at have en sportsdirektør på plads 15. juni.

Sådan sagde Jacob Lauesen, CEO i FC København, den 22. maj efter sæsonens sidste kamp.

Nu er den 15. juni kommet og gået, og FC København står stadig uden sportsdirektør.

I dag, tirsdag den 16. juni, giver FCK og Jacob Lauesen så en opdatering i en udtalelse til FC Københavns egen hjemmeside.

– Vi har haft nogle meget omfattende, strategiske drøftelser og evalueret vores sportslige setup. Det er sket i tæt samarbejde med medarbejdere og eksterne partnere som Excel Sports Management.

– Evalueringen influerer naturligvis også på rekrutteringen af en sportsdirektør, da rollen efterhånden er meget omfattende, og vedkommende skal samle trådene på tværs af både førsteholdet, talentafdelingen, kvindeholdet og FC Rosengård 1917.

– Samtidig har vi identificeret en række operationelle områder, vi vil optimere i fremtiden – herunder data, player care og træningsfaciliteter. Derfor leder vi efter en profil, som både kan stille sig i spidsen for det hele og også etablere det helt rigtige team omkring sig.

– Så vi tager os den fornødne tid til at finde den rigtige løsning – også selvom det betyder, at processen varer lidt længere end ventet, men det betyder absolut ikke, at det sportslige arbejde står stille imens, siger Jacob Lauesen ifølge fck.dk.

Samtidig påpeger Jacob Lauesen, at man – trods ingen sportsdirektør – er godt i gang med forberedelser til den kommende sæson.

– Forberedelserne til den kommende sæson har været i gang længe. Aftalerne med Felix Beijmo og Thomas Delaney samt oprykningen af Tobias Breum-Harild er klare beviser på, at vi er i fuld gang. Og så skal vi ikke glemme, at transfervinduet er ganske langvarigt.

– Vi har dygtige specialister i vores sportslige afdeling med stor erfaring og ekspertise. De rykker på tingene, og vi har nogle konkrete målsætninger og planer for den kommende tid, så man kan være helt rolig. Så snart vi har nyt, melder vi det naturligvis ud, siger han.

I forbindelse med flere af FC Københavns aftaler denne sommer er det særligt teknisk direktør Nils Koppen og cheftræner Bo Svensson, der har udtalt sig.

FC København har stået uden sportsdirektør siden fyringen af Sune Smith-Nielsen den 23. februar.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Bollklubben baskes i Stockholm

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

AC Milan vil hente Man Utd-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller har revet skulderen af led

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

‘Kæmpe cadeau til AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

PSG meldes enig med Barca-profil

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Pressede på for FC København-exit

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Stort medie: Blev Norge snydt?

Sønderjyske henter landsholdsspiller

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede