Det vrimler med store stjerner i Manchester United-truppen, men alligevel har de røde djævle blot hentet ét point i holdets fire seneste ligakampe.
Ole Gunnar Solskjær er ofte blevet udpeget som forklaringen på problemet, især efter søndagens brutale 5-0-nederlag mod Liverpool. Ifølge den engelske avis The Telegraph stikker problemet dog tilsyneladende dybere end Solskjær.
– Der er et tema om massiv mangel på rutine, som løber gennem Uniteds trænerstab, og som i tiltagende grad er ved at blive udstillet, lyder det således fra The Telegraph, der har taget et nærmere kig på staben omkring Ole Gunnar Solskjær.
Urutineret stab
The Telegraph peger således på, at det er svært at forestille sig Pep Guardiola, Jürgen Klopp eller Thomas Tuchel uddelegere opgaven med at give den afgørende tale til spillerne inden en kamp til en af sine assistenter. I Manchester United sker det dog konstant, idet Kieran McKenna og Michael Carrick skiftes til at have opgaven.
Ifølge The Telegraph kunne Guardiola og Tuchel aldrig finde på at give en assistent ansvaret for at levere den afgørende tale inden en kamp. Jürgen Klopp overlader enkelte gange opgaven til sin erfarne assistent Pep Lijnders, men tyskeren er altid ham, der lægger planen.
I Manchester United står den blot 35-årige Kieran McKenna dog for at styre træningssessionerne sammen med Michael Carrick, mens Ole Gunnar Solskjær står på sidelinien og observerer træningen, sammen med sin anden assistent, Mike Phelan.
Manchester Uniteds dødboldstræner er den blot 29-årige Eric Ramsay, som Kieran McKenna blev venner med, da de gik på Loughborough University. Ramsay blev hentet i Chelsea sommer, hvor han var assistent på Chelseas U23-hold.
Det dårligst trænede hold
Ifølge The Telegraph er der således en gigantisk mangel på rutine i Manchester Uniteds trænerstab. Staben er angiveligt irriteret over de konstante anklager om, at Manchester United er et af de dårligst trænede hold i Premier League.
– Men faktum er, at nogle af deres rivaler ser United som det dårligst trænede hold. Et hold, der fremstår uforberedt, taktisk ringe og ude af stand til at reagere under kampe, lyder det således fra The Telegraph.
Har fejlfortolket Ferguson
Ifølge The Telegraph er problemet tilsyneladende i høj grad også, at Ole Gunnar Solskjær har fortolket sin egen rolle som en slags ‘general manager’, hvor nordmanden i stedet ‘burde gå ud på træningsbanen og vise, hvorvidt han har evnen til at træne et fodboldhold’.
– Han er tydeligvis voldsomt inspireret af Sir Alex Fergusons tilgang. Men han har fejlfortolket Fergusons arbejde, lyder det således fra The Telegraph.
Ifølge The Telegrah begyndte Ferguson således først at have en mere tilbagetrukket stil sent i sin trænerkarriere, da han havde masser af erfaring og samtidig havde bevist sig selv. Samtidig var Ferguson omringet af en særdeles kompetent og erfaren trænerstab.
Ifølge The Telegraph har Solskjær således langt fra bevist sig selv tilstrækkeligt til at uddelegere arbejdet på samme måde, som Ferguson gjorde i slutningen af sin trænerkarriere. Samtidig har nordmanden hverken de samme kvaliteter eller personlighed som Ferguson, lyder det fra The Telegraph.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Liverpool – West Ham United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
Juventus-profil: ‘Absurd’
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
