Det vrimler med store stjerner i Manchester United-truppen, men alligevel har de røde djævle blot hentet ét point i holdets fire seneste ligakampe.
Ole Gunnar Solskjær er ofte blevet udpeget som forklaringen på problemet, især efter søndagens brutale 5-0-nederlag mod Liverpool. Ifølge den engelske avis The Telegraph stikker problemet dog tilsyneladende dybere end Solskjær.
– Der er et tema om massiv mangel på rutine, som løber gennem Uniteds trænerstab, og som i tiltagende grad er ved at blive udstillet, lyder det således fra The Telegraph, der har taget et nærmere kig på staben omkring Ole Gunnar Solskjær.
Urutineret stab
The Telegraph peger således på, at det er svært at forestille sig Pep Guardiola, Jürgen Klopp eller Thomas Tuchel uddelegere opgaven med at give den afgørende tale til spillerne inden en kamp til en af sine assistenter. I Manchester United sker det dog konstant, idet Kieran McKenna og Michael Carrick skiftes til at have opgaven.
Ifølge The Telegraph kunne Guardiola og Tuchel aldrig finde på at give en assistent ansvaret for at levere den afgørende tale inden en kamp. Jürgen Klopp overlader enkelte gange opgaven til sin erfarne assistent Pep Lijnders, men tyskeren er altid ham, der lægger planen.
I Manchester United står den blot 35-årige Kieran McKenna dog for at styre træningssessionerne sammen med Michael Carrick, mens Ole Gunnar Solskjær står på sidelinien og observerer træningen, sammen med sin anden assistent, Mike Phelan.
Manchester Uniteds dødboldstræner er den blot 29-årige Eric Ramsay, som Kieran McKenna blev venner med, da de gik på Loughborough University. Ramsay blev hentet i Chelsea sommer, hvor han var assistent på Chelseas U23-hold.
Det dårligst trænede hold
Ifølge The Telegraph er der således en gigantisk mangel på rutine i Manchester Uniteds trænerstab. Staben er angiveligt irriteret over de konstante anklager om, at Manchester United er et af de dårligst trænede hold i Premier League.
– Men faktum er, at nogle af deres rivaler ser United som det dårligst trænede hold. Et hold, der fremstår uforberedt, taktisk ringe og ude af stand til at reagere under kampe, lyder det således fra The Telegraph.
Har fejlfortolket Ferguson
Ifølge The Telegraph er problemet tilsyneladende i høj grad også, at Ole Gunnar Solskjær har fortolket sin egen rolle som en slags ‘general manager’, hvor nordmanden i stedet ‘burde gå ud på træningsbanen og vise, hvorvidt han har evnen til at træne et fodboldhold’.
– Han er tydeligvis voldsomt inspireret af Sir Alex Fergusons tilgang. Men han har fejlfortolket Fergusons arbejde, lyder det således fra The Telegraph.
Ifølge The Telegrah begyndte Ferguson således først at have en mere tilbagetrukket stil sent i sin trænerkarriere, da han havde masser af erfaring og samtidig havde bevist sig selv. Samtidig var Ferguson omringet af en særdeles kompetent og erfaren trænerstab.
Ifølge The Telegraph har Solskjær således langt fra bevist sig selv tilstrækkeligt til at uddelegere arbejdet på samme måde, som Ferguson gjorde i slutningen af sin trænerkarriere. Samtidig har nordmanden hverken de samme kvaliteter eller personlighed som Ferguson, lyder det fra The Telegraph.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
AaB-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
AGF smider sejren i de døende sekunder
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
– En gigantisk nedtur!
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Tilbage efter lang pause
MEDIE
