Det vrimler med store stjerner i Manchester United-truppen, men alligevel har de røde djævle blot hentet ét point i holdets fire seneste ligakampe.
Ole Gunnar Solskjær er ofte blevet udpeget som forklaringen på problemet, især efter søndagens brutale 5-0-nederlag mod Liverpool. Ifølge den engelske avis The Telegraph stikker problemet dog tilsyneladende dybere end Solskjær.
– Der er et tema om massiv mangel på rutine, som løber gennem Uniteds trænerstab, og som i tiltagende grad er ved at blive udstillet, lyder det således fra The Telegraph, der har taget et nærmere kig på staben omkring Ole Gunnar Solskjær.
Urutineret stab
The Telegraph peger således på, at det er svært at forestille sig Pep Guardiola, Jürgen Klopp eller Thomas Tuchel uddelegere opgaven med at give den afgørende tale til spillerne inden en kamp til en af sine assistenter. I Manchester United sker det dog konstant, idet Kieran McKenna og Michael Carrick skiftes til at have opgaven.
Ifølge The Telegraph kunne Guardiola og Tuchel aldrig finde på at give en assistent ansvaret for at levere den afgørende tale inden en kamp. Jürgen Klopp overlader enkelte gange opgaven til sin erfarne assistent Pep Lijnders, men tyskeren er altid ham, der lægger planen.
I Manchester United står den blot 35-årige Kieran McKenna dog for at styre træningssessionerne sammen med Michael Carrick, mens Ole Gunnar Solskjær står på sidelinien og observerer træningen, sammen med sin anden assistent, Mike Phelan.
Manchester Uniteds dødboldstræner er den blot 29-årige Eric Ramsay, som Kieran McKenna blev venner med, da de gik på Loughborough University. Ramsay blev hentet i Chelsea sommer, hvor han var assistent på Chelseas U23-hold.
Det dårligst trænede hold
Ifølge The Telegraph er der således en gigantisk mangel på rutine i Manchester Uniteds trænerstab. Staben er angiveligt irriteret over de konstante anklager om, at Manchester United er et af de dårligst trænede hold i Premier League.
– Men faktum er, at nogle af deres rivaler ser United som det dårligst trænede hold. Et hold, der fremstår uforberedt, taktisk ringe og ude af stand til at reagere under kampe, lyder det således fra The Telegraph.
Har fejlfortolket Ferguson
Ifølge The Telegraph er problemet tilsyneladende i høj grad også, at Ole Gunnar Solskjær har fortolket sin egen rolle som en slags ‘general manager’, hvor nordmanden i stedet ‘burde gå ud på træningsbanen og vise, hvorvidt han har evnen til at træne et fodboldhold’.
– Han er tydeligvis voldsomt inspireret af Sir Alex Fergusons tilgang. Men han har fejlfortolket Fergusons arbejde, lyder det således fra The Telegraph.
Ifølge The Telegrah begyndte Ferguson således først at have en mere tilbagetrukket stil sent i sin trænerkarriere, da han havde masser af erfaring og samtidig havde bevist sig selv. Samtidig var Ferguson omringet af en særdeles kompetent og erfaren trænerstab.
Ifølge The Telegraph har Solskjær således langt fra bevist sig selv tilstrækkeligt til at uddelegere arbejdet på samme måde, som Ferguson gjorde i slutningen af sin trænerkarriere. Samtidig har nordmanden hverken de samme kvaliteter eller personlighed som Ferguson, lyder det fra The Telegraph.
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Biereth og Dolberg bryder måltørke
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Bo Svensson favorit til stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Her er Kamil Wilczek i dag
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Newcastle spænder ben for Manchester City
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
OPTAKT
Randers FC – OB
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Liverpool ydmyget
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
