Det vrimler med store stjerner i Manchester United-truppen, men alligevel har de røde djævle blot hentet ét point i holdets fire seneste ligakampe.
Ole Gunnar Solskjær er ofte blevet udpeget som forklaringen på problemet, især efter søndagens brutale 5-0-nederlag mod Liverpool. Ifølge den engelske avis The Telegraph stikker problemet dog tilsyneladende dybere end Solskjær.
– Der er et tema om massiv mangel på rutine, som løber gennem Uniteds trænerstab, og som i tiltagende grad er ved at blive udstillet, lyder det således fra The Telegraph, der har taget et nærmere kig på staben omkring Ole Gunnar Solskjær.
Urutineret stab
The Telegraph peger således på, at det er svært at forestille sig Pep Guardiola, Jürgen Klopp eller Thomas Tuchel uddelegere opgaven med at give den afgørende tale til spillerne inden en kamp til en af sine assistenter. I Manchester United sker det dog konstant, idet Kieran McKenna og Michael Carrick skiftes til at have opgaven.
Ifølge The Telegraph kunne Guardiola og Tuchel aldrig finde på at give en assistent ansvaret for at levere den afgørende tale inden en kamp. Jürgen Klopp overlader enkelte gange opgaven til sin erfarne assistent Pep Lijnders, men tyskeren er altid ham, der lægger planen.
I Manchester United står den blot 35-årige Kieran McKenna dog for at styre træningssessionerne sammen med Michael Carrick, mens Ole Gunnar Solskjær står på sidelinien og observerer træningen, sammen med sin anden assistent, Mike Phelan.
Manchester Uniteds dødboldstræner er den blot 29-årige Eric Ramsay, som Kieran McKenna blev venner med, da de gik på Loughborough University. Ramsay blev hentet i Chelsea sommer, hvor han var assistent på Chelseas U23-hold.
Det dårligst trænede hold
Ifølge The Telegraph er der således en gigantisk mangel på rutine i Manchester Uniteds trænerstab. Staben er angiveligt irriteret over de konstante anklager om, at Manchester United er et af de dårligst trænede hold i Premier League.
– Men faktum er, at nogle af deres rivaler ser United som det dårligst trænede hold. Et hold, der fremstår uforberedt, taktisk ringe og ude af stand til at reagere under kampe, lyder det således fra The Telegraph.
Har fejlfortolket Ferguson
Ifølge The Telegraph er problemet tilsyneladende i høj grad også, at Ole Gunnar Solskjær har fortolket sin egen rolle som en slags ‘general manager’, hvor nordmanden i stedet ‘burde gå ud på træningsbanen og vise, hvorvidt han har evnen til at træne et fodboldhold’.
– Han er tydeligvis voldsomt inspireret af Sir Alex Fergusons tilgang. Men han har fejlfortolket Fergusons arbejde, lyder det således fra The Telegraph.
Ifølge The Telegrah begyndte Ferguson således først at have en mere tilbagetrukket stil sent i sin trænerkarriere, da han havde masser af erfaring og samtidig havde bevist sig selv. Samtidig var Ferguson omringet af en særdeles kompetent og erfaren trænerstab.
Ifølge The Telegraph har Solskjær således langt fra bevist sig selv tilstrækkeligt til at uddelegere arbejdet på samme måde, som Ferguson gjorde i slutningen af sin trænerkarriere. Samtidig har nordmanden hverken de samme kvaliteter eller personlighed som Ferguson, lyder det fra The Telegraph.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
Så blev det officielt
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
EKSKLUSIVT
