Atlético Madrid meldte tirsdag ud, uden nærmere forklaring, at Diego Costa har fået ophævet sin kontrakt.
Ifølge den spanske journalist Jose Ramon de la Morena er forklaringen, at den tidligere Chelsea-bomber var blevet en giftig karakter i omklædningsrummet, samt at Costa var tæt på at ende i slagsmål med Diego Simeones assistent.
– Diego Costas situation i klubben var allerede i begyndelsen af sæsonen meget ukomfortabel. Det er ikke noget, der først er sket nu, men situationen var blevet mere og mere anspændt, lyder det ifølge El Transistor fra Morena.
– Simeone prøvede at hjælpe ham. Luis Suárez kom til, og Simeone roterede Diego Costa og Luis Suárez i de første kampe. Men Diego Costas attitude begyndte at blive mere og mere ugidelig, og han endte med at blive mere end spiller – han blev en giftig personlighed i omklædningsrummet. Og det begyndte at skræmme klubben mere og mere.
– Klubben forhandlede et exit på plads med ham, og han bad om at få udbetalt hele sin kontrakt, hvis han skulle tage væk. Forholdet til træneren til træning var allerede svært at leve med, og med Nelson Vivas, Simeones assistent, var det endnu værre. Efter hjemrejsen fra San Sebastian (hvor Atlético havde slået Real Sociedad med 2-0), var han tæt på at ende i nævekamp med Nelson Vivas.
– Diego Costa talte derefter med klubbens sportsdirektør, efter hjemrejsen fra San Sebastian, og sagde her til ham, at han havde et familiært problem, og at han ønskede at tage tilbage til Brasilien, fordi hans familie var taget til Brasilien. Berta (Atlético Madrids sportsdirektør, red.) sagde til Costa, at han kunne tage væk, men at han ikke kunne skifte til en klub i Champions League eller La Liga, medminde han var klar på at betale en klausul på 20 millioner euro (150 millioner kroner, red.). Costa sagde nej. Det hele blev anspændt, og Diego Costa stoppede med at møde op til træning.
– Diego Costa er væk, og Atlético Madrid er sluppet af med et problem. Men nu mangler de en angriber.
Diego Costa havde indtil videre blot spillet sammenlagt 204 minutter for Atlético Madrid i denne sæson. Spanieren har således været skadesramt, og derudover har Diego Simeone foretrukket at bruge Luis Suárez og Joao Felix i angrebet. Efter tirsdagens brud med Atlético Madrid har Diego Costa blandt andet været rygtet til Wolverhampton og Juventus.

TransferLIVE: United tæt på ny målmand

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Nedtur for Christian Nørgaard

‘En fantastisk situation’

Brøndbys milliontransfer slår rekord

AGF – Vejle Boldklub

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Vilde Roony matchvinder med panenka

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Sønderjyske – Brøndby IF

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

FC København udtager German Onugkha

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Drama – chokfyring i Premier League?

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

Højbjerg reagerer på skandale

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

FC Nordsjælland – Viborg FF

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

FC København – OB

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Får landsholdskarantæne

Historisk: ‘Det er helt uhørt’

Giver status på Daramy – her er planen

0,1 procent

Kaos truer: Politiet advarer

‘Sæt ham af!’

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

FC Fredericia – Randers FC

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner