Xavi Hernández blev mandag præsenteret som ny cheftræner i Barcelona, og klublegenden har allerede lagt fra land med en hård linje.
Således er det kommet frem, at Xavi allerede har præsenteret Barcelona-spillerne for et nyt og langt strengere regelsæt, end de har været vant til indtil nu.
Og ifølge det spanske medie Cope har Xavi særligt sat sig for at holde en af sine tidligere holdkammerater i væsentligt kortere snor.
Aflyst interview
Således reporterer Cope, at Gerard Piqué havde planlagt at deltage i tv-programmet ‘El Hormiguero’ i næste uge. Et interview, som Xavi dog prompte har aflyst på vegne af Piqué.
– Episoden finder sted i kølvandet på Xavis insisteren på at vende tilbage til et mere regelbaseret omklædningsrum i Barça. Et af de nye tiltag er at kontrollere spillernes aktiviteter udenfor banen, som eksempelvis at deltage i et interview i Madrid om aftenen, lyder det således fra avisen Sport.
Regler er vigtige
I forbindelse med sin præsentation understregede Xavi, at han skærper reglerne for Barcelonas bedste.
– Det er ikke nødvendigt at være barsk. Det handler bare om struktur og regler. Ligesom i alle andre organisationer. Når jeg selv har været underlagt regler, så har jeg præsteret godt. Og når vi ikke har haft regler, så har vi været på afveje. Det er nødvendigt at lave regler, og at efterleve dem. Længere er den ikke. Det handler ikke om disciplin, men om struktur, lød det således fra den nye Barcelona-cheftræner.
Gerard Piqué er i øjeblikket skadet, men den 34-årige forsvarsspiller har altså alligevel fået forbud mod at deltage i tv-interviewet i Madrid.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Lyngby må nøjes med uafgjort
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER