Xavi Hernández har overtaget en noget tvivlsom Barcelona-trup, og klublegenden pønser derfor angiveligt på at hente nye kræfter ind til sit mandskab.
Således skriver den spanske avis Mundo Deportivo, at Barcelona i kulissen arbejder på en række indkøb.
– Med det klare objektiv at forstærke truppen med kantspillere, som er en essentiel præmisi for Xavis taktik, arbejder Barça i ro og mag for at forstærke truppen, enten denne vinter eller til sommer. I sidste uge var Mateu Alemany [Barcelonas fodbolddirektør, red.] og CEO Ferran Reverter i Manchester for at forhandle med City om Ferran Torres, som allerede selv har sagt god for at rykke til Camp Nou, lyder det således fra Mundo Deportivo.
Har budt på målfarlig tysker
Mundo Deportivo peger endvidere på, at Barcelona desuden skal mødes med Dani Olmos agent i denne uge, idet Xavi synes godt om RB Leipzig-spanierens profil. Olmo, der har en fortid på Barcelonas akademi, er angiveligt meget interesseret i at vende tilbage til klubben.
– Men udover Ferran Torres og Dani Olmo, spillere der typisk spiller i højre side men også kan bruges som midtbanespillere, så er Karim Adeyemi en anden spiller, som konkret indgår i Barças planer. Som Sky Sport har reporteret, så har Barça allerede sendt et skriftligt bud på 40 miillioner euro [300 millioner kroner, red.] til Salzburg for Adeyemi.
Ifølge Mundo Deportivo fører Barcelona dermed kampen om Adeyemi, idet Dortmund kun er villige til at betale 260 millioner kroner for den 19-årige tysker, der i denne sæson har scoret 15 mål i 25 kampe for Salzburg.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Supercomputer: Her er VM-finalen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
