Ikke set før: “AC” i vild forvandling

Andreas Christensen har i de seneste uger været blandt FC Barcelonas mest målfarlige spillere - det har han aldrig før i karrieren prøvet.



Andreas Christensen er ikke ligefrem kendt for at være en målscorer, men på det seneste har han overgået sig selv.

Siden april har den danske defensivspiller været uimodståelig foran mål for FC Barcelona og har scoret tre gange i sine seneste fem kampe – det har han aldrig før prøvet i sin karriere.

Det tætteste han er kommet på er tilbage i 2017, hvor han scorede tre mål på seks kampe, da han var udlejet fra Chelsea til Borussia Mönchengladbach. Det oplyser statistikfirmaet Opta til Tipsbladet.

Tallene viser også, at Andreas Christensen siden april har været en af FC Barcelonas mest målfarlige spillere. Kun Robert Lewandowski har scoret flere mål med fire af slagsen i samme periode, hvor "AC" har leveret tre – samme antal som Raphinha.

247275

Flest scoringer for FC Barcelona siden april. Foto: Opta.

I samme periode er han også den spiller med tredjeflest afslutninger for FC Barcelona med fire af slagsen. Igen er han kun overgået af Robert Lewandowski og Raphinha, mens han på expected goals ligger på blot 0,88 for perioden.

Det er altså over to mål, Andreas Christensen ifølge expected goals burde have score færre, hvilket siger noget om, at han har været brandvarm foran kassen. Til sammenligning ligger Raphinha, der også har scoret tre gange siden april, på 1,59 expected goals. Fermin Lopez, der har scoret to gange, ligger på en expected goals på 2,15.

247275

Expected goals i FC Barcelona siden april. Foto: Opta

Andreas Christensen, 28 år, er på det seneste blevet rykket længere frem på banen, hvor Xavi har brugt ham som defensiv midtbanespiller. Det gør selvsagt, at danskeren tager mere del i det offensive spil og kommer i positioner, hvor han kan trykke af fra distancen.

Det har man set ham gøre iklædt nationaldragten, hvem husker ikke kanonkuglen mod Rusland ved EM, og igen i går (lørdag) scorede han fra distancen i nederlaget på 2-4 til Girona.

Udover Andreas Christensens tre scoringer i denne sæson har han også leveret to assister. Dermed er han oppe på fem målinvolveringer, hvilket er det højeste antal i hans karriere.

Han har før scoret fire mål i en sæson for Borussia Mönchengladbach, så der mangler han fortsat én enkelt pind, inden sæson går på hæld, hvis han skal tangere den rekord. Det har han fire kampe i La Liga til at lykkes med.

Her har FC Barcelona ikke alverden at spille for, da man med lørdagens nederlag til Girona spillede mesterskabet i hænderne på ærkerivalerne fra Real Madrid.





LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Stjerne peger på Højlund

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Laver aftale med Frederik Birk

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Bayern slår rekord i ny storsejr

Tottenham under stregen

– Han ender i Premier League

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

‘Han snakker ikke om andet!’

Randers FC – FC København

Silkeborg-comeback giver håb

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Brøndby-fans sender åbent brev

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

‘Det former ens karakter’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Brøndby IF – FC Midtjylland