Andreas Christensen er ikke ligefrem kendt for at være en målscorer, men på det seneste har han overgået sig selv.
Siden april har den danske defensivspiller været uimodståelig foran mål for FC Barcelona og har scoret tre gange i sine seneste fem kampe – det har han aldrig før prøvet i sin karriere.
Det tætteste han er kommet på er tilbage i 2017, hvor han scorede tre mål på seks kampe, da han var udlejet fra Chelsea til Borussia Mönchengladbach. Det oplyser statistikfirmaet Opta til Tipsbladet.
Tallene viser også, at Andreas Christensen siden april har været en af FC Barcelonas mest målfarlige spillere. Kun Robert Lewandowski har scoret flere mål med fire af slagsen i samme periode, hvor "AC" har leveret tre – samme antal som Raphinha.

I samme periode er han også den spiller med tredjeflest afslutninger for FC Barcelona med fire af slagsen. Igen er han kun overgået af Robert Lewandowski og Raphinha, mens han på expected goals ligger på blot 0,88 for perioden.
Det er altså over to mål, Andreas Christensen ifølge expected goals burde have score færre, hvilket siger noget om, at han har været brandvarm foran kassen. Til sammenligning ligger Raphinha, der også har scoret tre gange siden april, på 1,59 expected goals. Fermin Lopez, der har scoret to gange, ligger på en expected goals på 2,15.

Andreas Christensen, 28 år, er på det seneste blevet rykket længere frem på banen, hvor Xavi har brugt ham som defensiv midtbanespiller. Det gør selvsagt, at danskeren tager mere del i det offensive spil og kommer i positioner, hvor han kan trykke af fra distancen.
Det har man set ham gøre iklædt nationaldragten, hvem husker ikke kanonkuglen mod Rusland ved EM, og igen i går (lørdag) scorede han fra distancen i nederlaget på 2-4 til Girona.
Udover Andreas Christensens tre scoringer i denne sæson har han også leveret to assister. Dermed er han oppe på fem målinvolveringer, hvilket er det højeste antal i hans karriere.
Han har før scoret fire mål i en sæson for Borussia Mönchengladbach, så der mangler han fortsat én enkelt pind, inden sæson går på hæld, hvis han skal tangere den rekord. Det har han fire kampe i La Liga til at lykkes med.
Her har FC Barcelona ikke alverden at spille for, da man med lørdagens nederlag til Girona spillede mesterskabet i hænderne på ærkerivalerne fra Real Madrid.
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
AVIS
Stopper alle forhandlinger
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
Pibekoncert til Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea