Ikke set før: “AC” i vild forvandling

Andreas Christensen har i de seneste uger været blandt FC Barcelonas mest målfarlige spillere - det har han aldrig før i karrieren prøvet.



Andreas Christensen er ikke ligefrem kendt for at være en målscorer, men på det seneste har han overgået sig selv.

Siden april har den danske defensivspiller været uimodståelig foran mål for FC Barcelona og har scoret tre gange i sine seneste fem kampe – det har han aldrig før prøvet i sin karriere.

Det tætteste han er kommet på er tilbage i 2017, hvor han scorede tre mål på seks kampe, da han var udlejet fra Chelsea til Borussia Mönchengladbach. Det oplyser statistikfirmaet Opta til Tipsbladet.

Tallene viser også, at Andreas Christensen siden april har været en af FC Barcelonas mest målfarlige spillere. Kun Robert Lewandowski har scoret flere mål med fire af slagsen i samme periode, hvor "AC" har leveret tre – samme antal som Raphinha.

247275

Flest scoringer for FC Barcelona siden april. Foto: Opta.

I samme periode er han også den spiller med tredjeflest afslutninger for FC Barcelona med fire af slagsen. Igen er han kun overgået af Robert Lewandowski og Raphinha, mens han på expected goals ligger på blot 0,88 for perioden.

Det er altså over to mål, Andreas Christensen ifølge expected goals burde have score færre, hvilket siger noget om, at han har været brandvarm foran kassen. Til sammenligning ligger Raphinha, der også har scoret tre gange siden april, på 1,59 expected goals. Fermin Lopez, der har scoret to gange, ligger på en expected goals på 2,15.

247275

Expected goals i FC Barcelona siden april. Foto: Opta

Andreas Christensen, 28 år, er på det seneste blevet rykket længere frem på banen, hvor Xavi har brugt ham som defensiv midtbanespiller. Det gør selvsagt, at danskeren tager mere del i det offensive spil og kommer i positioner, hvor han kan trykke af fra distancen.

Det har man set ham gøre iklædt nationaldragten, hvem husker ikke kanonkuglen mod Rusland ved EM, og igen i går (lørdag) scorede han fra distancen i nederlaget på 2-4 til Girona.

Udover Andreas Christensens tre scoringer i denne sæson har han også leveret to assister. Dermed er han oppe på fem målinvolveringer, hvilket er det højeste antal i hans karriere.

Han har før scoret fire mål i en sæson for Borussia Mönchengladbach, så der mangler han fortsat én enkelt pind, inden sæson går på hæld, hvis han skal tangere den rekord. Det har han fire kampe i La Liga til at lykkes med.

Her har FC Barcelona ikke alverden at spille for, da man med lørdagens nederlag til Girona spillede mesterskabet i hænderne på ærkerivalerne fra Real Madrid.





Helt vildt transferrygte om Lionel Messi


Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

Stor Brøndby-stjerne skadet

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Dansk dommer får ros stor ros

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

To direktører færdige i Superliga-klub

Rune deler nyt efter mareridt

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

– Fuldstændig svigtet

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

– Cooper skyder på Schmedes

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Valgte Manchester United over Real Madrid

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

En kold spand vand direkte i hovedet!

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Dansk bomber forventer sommertransfer

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

AGF henter Ibrahim Traoré

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Landstræner hylder OB-komet

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Dårligt nyt om AGF-stjerne

To trænere færdige i Superliga-klub

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’