Fra og med i dag træner Vejles tidligere førstemålmand og anfører, Jimmy Nielsen med blandt klubbens ungdomsspillere. Det er dog ikke Vejles sportslige ledelse, der har degraderet den karismatiske keeper. Det har han gjort selv.
– Det er mit eget ønske at træne med U-truppen. Så jeg blev enig med klubben om, at det var det bedste. Der er ingen grund til, at jeg forstyrrer og stjæler fokus, når førsteholdet træner, siger Jimmy Nielsen til tipsbladet.dk.
I stedet lægger Jimmy Nielsen sit fokus på at finde en ny klub i enten Norge eller Sverige, hvor transfervinduerne har åbent måneden ud. Og ambitionerne er stadig store hos den blonde målmand.
– Jeg ved godt, at jeg ikke kommer til Premier League eller Serie A. Men jeg stiler fortsat efter at være med på højeste niveau. Helst i den bedste række i enten Norge eller Sverige, forklarer Nielsen, der hvis han fortsat står uden ny klub om en måned ikke vil udelukke et karrierestop.
Jimmy Nielsen har, ifølge ham selv, haft en fremragende tid i Vejle, og selv om klubben ikke vil give ham en fri transfer, så han nemmere kan finde en ny klub, er der ikke ondt blod mellem målmanden og 1. divisionsklubben.
– Der er ikke noget at gøre ved, at de ikke vil give mig den frie transfer. Selv om det selvfølgelig er ærgerligt. For havde jeg fået den, havde jeg allerede nu været i en anden klub. Men jeg håber vi kan kan finde en løsning, der er god for alle parter. For jeg har haft en dejlig tid i Vejle, slutter Jimmy Nielsen.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
MEDIE
Frederiksen renser ud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
England – Ghana
Her kan du se Norge mod Senegal
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
FC Københavns talenter gør rent bord
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Conrad Harder får argentinsk chef
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
OPTAKT
Colombia – DR Congo
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
Rekord-Messi sparker Argentina videre
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Panama – Kroatien
TOPNYHED