Jimmy N.: Jeg ville selv i U-truppen

Det var Jimmy Nielsen egen idé at degradere sig selv til Vejles U-trup. Imens leder målmanden nu efter en ny arbejdsgiver i Norge eller Sverige.



Fra og med i dag træner Vejles tidligere førstemålmand og anfører, Jimmy Nielsen med blandt klubbens ungdomsspillere. Det er dog ikke Vejles sportslige ledelse, der har degraderet den karismatiske keeper. Det har han gjort selv.

– Det er mit eget ønske at træne med U-truppen. Så jeg blev enig med klubben om, at det var det bedste. Der er ingen grund til, at jeg forstyrrer og stjæler fokus, når førsteholdet træner, siger Jimmy Nielsen til tipsbladet.dk.

I stedet lægger Jimmy Nielsen sit fokus på at finde en ny klub i enten Norge eller Sverige, hvor transfervinduerne har åbent måneden ud. Og ambitionerne er stadig store hos den blonde målmand.

– Jeg ved godt, at jeg ikke kommer til Premier League eller Serie A. Men jeg stiler fortsat efter at være med på højeste niveau. Helst i den bedste række i enten Norge eller Sverige, forklarer Nielsen, der hvis han fortsat står uden ny klub om en måned ikke vil udelukke et karrierestop.

Jimmy Nielsen har, ifølge ham selv, haft en fremragende tid i Vejle, og selv om klubben ikke vil give ham en fri transfer, så han nemmere kan finde en ny klub, er der ikke ondt blod mellem målmanden og 1. divisionsklubben.

– Der er ikke noget at gøre ved, at de ikke vil give mig den frie transfer. Selv om det selvfølgelig er ærgerligt. For havde jeg fået den, havde jeg allerede nu været i en anden klub. Men jeg håber vi kan kan finde en løsning, der er god for alle parter. For jeg har haft en dejlig tid i Vejle, slutter Jimmy Nielsen.





Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Godt AGF-nyt

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: FC København afviser millionbud

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

FC København bekræfter transfer

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Anton Gaaei-handel meldes død

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Han er den nye Superliga-juvel!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp