Fra og med i dag træner Vejles tidligere førstemålmand og anfører, Jimmy Nielsen med blandt klubbens ungdomsspillere. Det er dog ikke Vejles sportslige ledelse, der har degraderet den karismatiske keeper. Det har han gjort selv.
– Det er mit eget ønske at træne med U-truppen. Så jeg blev enig med klubben om, at det var det bedste. Der er ingen grund til, at jeg forstyrrer og stjæler fokus, når førsteholdet træner, siger Jimmy Nielsen til tipsbladet.dk.
I stedet lægger Jimmy Nielsen sit fokus på at finde en ny klub i enten Norge eller Sverige, hvor transfervinduerne har åbent måneden ud. Og ambitionerne er stadig store hos den blonde målmand.
– Jeg ved godt, at jeg ikke kommer til Premier League eller Serie A. Men jeg stiler fortsat efter at være med på højeste niveau. Helst i den bedste række i enten Norge eller Sverige, forklarer Nielsen, der hvis han fortsat står uden ny klub om en måned ikke vil udelukke et karrierestop.
Jimmy Nielsen har, ifølge ham selv, haft en fremragende tid i Vejle, og selv om klubben ikke vil give ham en fri transfer, så han nemmere kan finde en ny klub, er der ikke ondt blod mellem målmanden og 1. divisionsklubben.
– Der er ikke noget at gøre ved, at de ikke vil give mig den frie transfer. Selv om det selvfølgelig er ærgerligt. For havde jeg fået den, havde jeg allerede nu været i en anden klub. Men jeg håber vi kan kan finde en løsning, der er god for alle parter. For jeg har haft en dejlig tid i Vejle, slutter Jimmy Nielsen.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortsætter vild målform
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Lewandowski forlader FC Barcelona
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Froholdt med vild hæder i Portugal
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
OPTAKT
FC København – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT