Fra og med i dag træner Vejles tidligere førstemålmand og anfører, Jimmy Nielsen med blandt klubbens ungdomsspillere. Det er dog ikke Vejles sportslige ledelse, der har degraderet den karismatiske keeper. Det har han gjort selv.
– Det er mit eget ønske at træne med U-truppen. Så jeg blev enig med klubben om, at det var det bedste. Der er ingen grund til, at jeg forstyrrer og stjæler fokus, når førsteholdet træner, siger Jimmy Nielsen til tipsbladet.dk.
I stedet lægger Jimmy Nielsen sit fokus på at finde en ny klub i enten Norge eller Sverige, hvor transfervinduerne har åbent måneden ud. Og ambitionerne er stadig store hos den blonde målmand.
– Jeg ved godt, at jeg ikke kommer til Premier League eller Serie A. Men jeg stiler fortsat efter at være med på højeste niveau. Helst i den bedste række i enten Norge eller Sverige, forklarer Nielsen, der hvis han fortsat står uden ny klub om en måned ikke vil udelukke et karrierestop.
Jimmy Nielsen har, ifølge ham selv, haft en fremragende tid i Vejle, og selv om klubben ikke vil give ham en fri transfer, så han nemmere kan finde en ny klub, er der ikke ondt blod mellem målmanden og 1. divisionsklubben.
– Der er ikke noget at gøre ved, at de ikke vil give mig den frie transfer. Selv om det selvfølgelig er ærgerligt. For havde jeg fået den, havde jeg allerede nu været i en anden klub. Men jeg håber vi kan kan finde en løsning, der er god for alle parter. For jeg har haft en dejlig tid i Vejle, slutter Jimmy Nielsen.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
10. gang i træk
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TIPSBLADET SPECIAL