Fra og med i dag træner Vejles tidligere førstemålmand og anfører, Jimmy Nielsen med blandt klubbens ungdomsspillere. Det er dog ikke Vejles sportslige ledelse, der har degraderet den karismatiske keeper. Det har han gjort selv.
– Det er mit eget ønske at træne med U-truppen. Så jeg blev enig med klubben om, at det var det bedste. Der er ingen grund til, at jeg forstyrrer og stjæler fokus, når førsteholdet træner, siger Jimmy Nielsen til tipsbladet.dk.
I stedet lægger Jimmy Nielsen sit fokus på at finde en ny klub i enten Norge eller Sverige, hvor transfervinduerne har åbent måneden ud. Og ambitionerne er stadig store hos den blonde målmand.
– Jeg ved godt, at jeg ikke kommer til Premier League eller Serie A. Men jeg stiler fortsat efter at være med på højeste niveau. Helst i den bedste række i enten Norge eller Sverige, forklarer Nielsen, der hvis han fortsat står uden ny klub om en måned ikke vil udelukke et karrierestop.
Jimmy Nielsen har, ifølge ham selv, haft en fremragende tid i Vejle, og selv om klubben ikke vil give ham en fri transfer, så han nemmere kan finde en ny klub, er der ikke ondt blod mellem målmanden og 1. divisionsklubben.
– Der er ikke noget at gøre ved, at de ikke vil give mig den frie transfer. Selv om det selvfølgelig er ærgerligt. For havde jeg fået den, havde jeg allerede nu været i en anden klub. Men jeg håber vi kan kan finde en løsning, der er god for alle parter. For jeg har haft en dejlig tid i Vejle, slutter Jimmy Nielsen.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
Tuchel føler “den største smerte af alle”
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson