Niclas Jensen siger farvel til fodbold på topplan, når han bliver hyldet torsdag aften inden kampen mod Cluj. Det er Jensens sidste hjemmekamp for FC København, og han får formentlig ingen spilletid i kampen, for svenske Oscar Wendt har for længst overhalet Jensen, der står noteret for 212 FCK-kampe og 62 landskampe.
– Jeg er utroligt glad for den karriere, som jeg har haft. Jeg har været dygtig, men selvfølgelig også heldig med at spille godt under de rigtige trænere på de rigtige tidspunkter. Jeg har prøvet hele paletten fra dengang hvor der blot var ti ansatte på kontoret, og hvor alle kendte alle, frem til det klubben er i dag. Jeg har sindssygt mange gode oplevelser, og jeg har mødt en masse fantastiske mennesker herinde. Det er en superdejlig klub, siger han til magasinet FCK Balls.
Niclas Jensen debuterede for FCK helt tilbage i 1998, og var i store udenlandske klubbet som Borussia Dortmund og Manchester City, inden han i 2007 vendte tilbage til FCK. Venstre backen fortsætter nu som spilleragent, så et farvel til fodbold, bliver det ikke helt.
– I forbindelse med mit annoncerede stop er der mange, der gerne vil snakke med mig om det, og det sætter selvfølgelig nogle tanker i gang. Men jeg frygter ikke for, at jeg får noget tomrum i hverdagen. Jeg glider med det samme over i en hverdag med fast arbejde som fodboldagent, og bliver dermed i fodboldverdenen.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Sprudler i MLS
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
Oddset styrtdykker
HELT VILDT