Niclas Jensen siger farvel til fodbold på topplan, når han bliver hyldet torsdag aften inden kampen mod Cluj. Det er Jensens sidste hjemmekamp for FC København, og han får formentlig ingen spilletid i kampen, for svenske Oscar Wendt har for længst overhalet Jensen, der står noteret for 212 FCK-kampe og 62 landskampe.
– Jeg er utroligt glad for den karriere, som jeg har haft. Jeg har været dygtig, men selvfølgelig også heldig med at spille godt under de rigtige trænere på de rigtige tidspunkter. Jeg har prøvet hele paletten fra dengang hvor der blot var ti ansatte på kontoret, og hvor alle kendte alle, frem til det klubben er i dag. Jeg har sindssygt mange gode oplevelser, og jeg har mødt en masse fantastiske mennesker herinde. Det er en superdejlig klub, siger han til magasinet FCK Balls.
Niclas Jensen debuterede for FCK helt tilbage i 1998, og var i store udenlandske klubbet som Borussia Dortmund og Manchester City, inden han i 2007 vendte tilbage til FCK. Venstre backen fortsætter nu som spilleragent, så et farvel til fodbold, bliver det ikke helt.
– I forbindelse med mit annoncerede stop er der mange, der gerne vil snakke med mig om det, og det sætter selvfølgelig nogle tanker i gang. Men jeg frygter ikke for, at jeg får noget tomrum i hverdagen. Jeg glider med det samme over i en hverdag med fast arbejde som fodboldagent, og bliver dermed i fodboldverdenen.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED