David Nielsen forarger fodbold-Danmark

DBU’s disciplinærudvalg indleder en undersøgelse af David Nielsen med henblik på en sag efter udtalelser om, at han med vilje gik på banen for at tabe.



Kampen endte 1-1, men stod det til David Nielsen havde han og AaB helst tabt, da de i maj 2004 var på besøg i Parken med FC København som modstander.

Det siger David Nielsen selv i programmet “LPS”, der bliver sendt i aften på TV2, i forbindelse med udgivelsen af sin nye bog, Sorte Svin.

– Vi var i en bedre situation, hvis vi tabte kampen. Folk tænker nok: Man kan ikke gå ud og tabe en kamp med vilje. det siger alle jo og derfor er der hel­ler ingen, der gør det: Men det gjorde jeg, og det står jeg gerne ved, siger David Nielsen blandt andet, og de udtalelser risikerer nu at bringe den fra OB udlejede Strømsgodset-angriber en disciplinærsag på halsen.

På forhånd var der stor opmærksomhed på kampen, da AaB kunne sikre sig en plads i UEFA Cuppen ved netop ikke at besejre FC København. Alligevel bragte nordjyderne sig efter 42 minutter foran mod de senere danmarksmestre og først i kampens døende minutter lykkes det for indskiftede Elrio van Heerden at udligne til kampens slutresultat 1-1.

– Hverken observatørerne, massemedierne eller de omkring 33.000 tilskuere til kampen mellem FC København og AaB udtrykte efterfølgende tvivl om, at kampen, der sluttede uafgjort 1-1, som helhed var blevet gennemført sportsligt korrekt, skriver DBU i dag, men agter alligevel at følge op på sagen.

Set i lyset af David Nielsen udtalelser er det især interessant, at angriberen misbrugte en stor chance tæt under FCK-målet allerede efter fire minutters spil.

Sportsdirektør i AaB dengang som nu, Lynge Jakobsen, vil ikke tage stilling til, hvad en eventuel konsekvens bør være, men siger dog til sporten.dk:

– Der er regler for, hvad der sker med folk, der bringer spillet i miskredit. Og det værste er, at han på tv siger “jeg er parat til at gøre det igen.” Det får mine nakkehår til at rejse sig.

Heller ikke Spillerforeningen ønsker at give et bud på, hvad en eventuel straf kunne være:

– Det er selvfølgelig uheldigt, at han melder sådan noget ud, men det må stå for spillerens egen regning. Vi vil tage de involverede parter i ed og høre, hvad de siger om sagen, og så må vi se på, hvilke konsekvenser sagen vil få, siger formand Thomas Lindrup til sporten.dk.





Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid




KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

En historisk katastrofe for Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Tullberg revser medier og roser Neestrup



LIVE

LIVE: Tjekkisk stjerne delte Mads Hermansen-info

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Rasmus Højlund har ikke set det før



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Tottenham præsenterer ny træner

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Pinligt! Danmark brænder på stribe



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Stor profil glad for Brøndby

Tjekkiet – Danmark

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp