Kampen endte 1-1, men stod det til David Nielsen havde han og AaB helst tabt, da de i maj 2004 var på besøg i Parken med FC København som modstander.
Det siger David Nielsen selv i programmet “LPS”, der bliver sendt i aften på TV2, i forbindelse med udgivelsen af sin nye bog, Sorte Svin.
– Vi var i en bedre situation, hvis vi tabte kampen. Folk tænker nok: Man kan ikke gå ud og tabe en kamp med vilje. det siger alle jo og derfor er der heller ingen, der gør det: Men det gjorde jeg, og det står jeg gerne ved, siger David Nielsen blandt andet, og de udtalelser risikerer nu at bringe den fra OB udlejede Strømsgodset-angriber en disciplinærsag på halsen.
På forhånd var der stor opmærksomhed på kampen, da AaB kunne sikre sig en plads i UEFA Cuppen ved netop ikke at besejre FC København. Alligevel bragte nordjyderne sig efter 42 minutter foran mod de senere danmarksmestre og først i kampens døende minutter lykkes det for indskiftede Elrio van Heerden at udligne til kampens slutresultat 1-1.
– Hverken observatørerne, massemedierne eller de omkring 33.000 tilskuere til kampen mellem FC København og AaB udtrykte efterfølgende tvivl om, at kampen, der sluttede uafgjort 1-1, som helhed var blevet gennemført sportsligt korrekt, skriver DBU i dag, men agter alligevel at følge op på sagen.
Set i lyset af David Nielsen udtalelser er det især interessant, at angriberen misbrugte en stor chance tæt under FCK-målet allerede efter fire minutters spil.
Sportsdirektør i AaB dengang som nu, Lynge Jakobsen, vil ikke tage stilling til, hvad en eventuel konsekvens bør være, men siger dog til sporten.dk:
– Der er regler for, hvad der sker med folk, der bringer spillet i miskredit. Og det værste er, at han på tv siger “jeg er parat til at gøre det igen.” Det får mine nakkehår til at rejse sig.
Heller ikke Spillerforeningen ønsker at give et bud på, hvad en eventuel straf kunne være:
– Det er selvfølgelig uheldigt, at han melder sådan noget ud, men det må stå for spillerens egen regning. Vi vil tage de involverede parter i ed og høre, hvad de siger om sagen, og så må vi se på, hvilke konsekvenser sagen vil få, siger formand Thomas Lindrup til sporten.dk.
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
Her kan du se Danmark mod Belarus
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Chok i OB – siger op efter seks dage
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
Clement Bischoff på tavlen
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales