Kampen endte 1-1, men stod det til David Nielsen havde han og AaB helst tabt, da de i maj 2004 var på besøg i Parken med FC København som modstander.
Det siger David Nielsen selv i programmet “LPS”, der bliver sendt i aften på TV2, i forbindelse med udgivelsen af sin nye bog, Sorte Svin.
– Vi var i en bedre situation, hvis vi tabte kampen. Folk tænker nok: Man kan ikke gå ud og tabe en kamp med vilje. det siger alle jo og derfor er der heller ingen, der gør det: Men det gjorde jeg, og det står jeg gerne ved, siger David Nielsen blandt andet, og de udtalelser risikerer nu at bringe den fra OB udlejede Strømsgodset-angriber en disciplinærsag på halsen.
På forhånd var der stor opmærksomhed på kampen, da AaB kunne sikre sig en plads i UEFA Cuppen ved netop ikke at besejre FC København. Alligevel bragte nordjyderne sig efter 42 minutter foran mod de senere danmarksmestre og først i kampens døende minutter lykkes det for indskiftede Elrio van Heerden at udligne til kampens slutresultat 1-1.
– Hverken observatørerne, massemedierne eller de omkring 33.000 tilskuere til kampen mellem FC København og AaB udtrykte efterfølgende tvivl om, at kampen, der sluttede uafgjort 1-1, som helhed var blevet gennemført sportsligt korrekt, skriver DBU i dag, men agter alligevel at følge op på sagen.
Set i lyset af David Nielsen udtalelser er det især interessant, at angriberen misbrugte en stor chance tæt under FCK-målet allerede efter fire minutters spil.
Sportsdirektør i AaB dengang som nu, Lynge Jakobsen, vil ikke tage stilling til, hvad en eventuel konsekvens bør være, men siger dog til sporten.dk:
– Der er regler for, hvad der sker med folk, der bringer spillet i miskredit. Og det værste er, at han på tv siger “jeg er parat til at gøre det igen.” Det får mine nakkehår til at rejse sig.
Heller ikke Spillerforeningen ønsker at give et bud på, hvad en eventuel straf kunne være:
– Det er selvfølgelig uheldigt, at han melder sådan noget ud, men det må stå for spillerens egen regning. Vi vil tage de involverede parter i ed og høre, hvad de siger om sagen, og så må vi se på, hvilke konsekvenser sagen vil få, siger formand Thomas Lindrup til sporten.dk.
Bo Svensson favorit til stort job
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Her er Kamil Wilczek i dag
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
– Den her sidder dybt i sjælen
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
Lyngby går alene i front
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
Pogba kan få comeback
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
AGF tilbage på førstepladsen
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Superstjerne er tilbage for Barcelona
Thomas Frank taler inden derby
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
TOPNYHED