David Nielsen forarger fodbold-Danmark

DBU’s disciplinærudvalg indleder en undersøgelse af David Nielsen med henblik på en sag efter udtalelser om, at han med vilje gik på banen for at tabe.



Kampen endte 1-1, men stod det til David Nielsen havde han og AaB helst tabt, da de i maj 2004 var på besøg i Parken med FC København som modstander.

Det siger David Nielsen selv i programmet “LPS”, der bliver sendt i aften på TV2, i forbindelse med udgivelsen af sin nye bog, Sorte Svin.

– Vi var i en bedre situation, hvis vi tabte kampen. Folk tænker nok: Man kan ikke gå ud og tabe en kamp med vilje. det siger alle jo og derfor er der hel­ler ingen, der gør det: Men det gjorde jeg, og det står jeg gerne ved, siger David Nielsen blandt andet, og de udtalelser risikerer nu at bringe den fra OB udlejede Strømsgodset-angriber en disciplinærsag på halsen.

På forhånd var der stor opmærksomhed på kampen, da AaB kunne sikre sig en plads i UEFA Cuppen ved netop ikke at besejre FC København. Alligevel bragte nordjyderne sig efter 42 minutter foran mod de senere danmarksmestre og først i kampens døende minutter lykkes det for indskiftede Elrio van Heerden at udligne til kampens slutresultat 1-1.

– Hverken observatørerne, massemedierne eller de omkring 33.000 tilskuere til kampen mellem FC København og AaB udtrykte efterfølgende tvivl om, at kampen, der sluttede uafgjort 1-1, som helhed var blevet gennemført sportsligt korrekt, skriver DBU i dag, men agter alligevel at følge op på sagen.

Set i lyset af David Nielsen udtalelser er det især interessant, at angriberen misbrugte en stor chance tæt under FCK-målet allerede efter fire minutters spil.

Sportsdirektør i AaB dengang som nu, Lynge Jakobsen, vil ikke tage stilling til, hvad en eventuel konsekvens bør være, men siger dog til sporten.dk:

– Der er regler for, hvad der sker med folk, der bringer spillet i miskredit. Og det værste er, at han på tv siger “jeg er parat til at gøre det igen.” Det får mine nakkehår til at rejse sig.

Heller ikke Spillerforeningen ønsker at give et bud på, hvad en eventuel straf kunne være:

– Det er selvfølgelig uheldigt, at han melder sådan noget ud, men det må stå for spillerens egen regning. Vi vil tage de involverede parter i ed og høre, hvad de siger om sagen, og så må vi se på, hvilke konsekvenser sagen vil få, siger formand Thomas Lindrup til sporten.dk.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Køb, køb, køb!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Viborg FF – OB

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Skyder Brøndby-transfer ned

Sønderjyske – FC Midtjylland

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Randers FC – Silkeborg IF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Meldes varm på ung Superliga-profil

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen