Blæst bagover: Dansker spiller som verdens bedste

Bologna-profilen Riccardo Orsolini er voldsomt imponeret over Jens Odgaards niveau i denne sæson.



Bologna måtte i sommer sige farvel til deres cheftræner Thiago Motta, da Juventus slog kløerne i den brasiliansk-italienske træner, der havde nydt stor succes i Bologna, som han kvalificerede til Champions League.

Afskeden med Thiago Motta – der i øvrigt blev fyret i Juventus i weekenden – har dog ikke fået negative konsekvenser for Bologna, snarere tværtimod. Vincenzo Italiano blev hentet ind som erstatning for Thiago Motta, og den 47-årige italiener har i skrivende stund ført Bologna til en fjerdeplads i Serie A-tabellen.

Og ifølge Bologna-profilen Riccardo Orsolini er den aktuelle succes i allerhøjeste grad Vincenzo Italianos fortjeneste.

– Efter min mening er Italiano i øjeblikket den bedste træner i Italien. Den overskrift kan du bare lave: Vincenzo Italiano er Italiens bedste træner. Punktum. Og undervurderet, kan jeg tilføje.

– Jeg sagde med det samme til: ‘Mister, det var modigt af dig at komme her’. Hvem ville være kommet hertil? Der var kun mulighed for at gøre det dårligere (end Motta, red.). I stedet har han overrasket alle, lyder det, ifølge Tuttomercatoweb, fra Riccardo Orsolini, der argumenterer for, at Vincenzo Italiano også har fået det bedste frem i flere af Bolognas offensive spillere.

– Tag Ndoye: Han har allerede scoret syv mål. I sidste sæson scorede han ét mål. Odgaard fremstår som – hvordan skal man sige det – den bedste offensive midtbanespiller i verden. Jeg har svært ved at pege på én eneste af os, som ikke er vokset.

De rosende ord om Jens Odgaard blev sagt med et lille glimt i øjet fra Riccardo Orsolini, skriver Tuttomercatoweb, men der er ingen tvivl om, at den 25-årige dansker har storspillet i denne sæson.

Hele seks mål og to assister har Jens Odgaard således lavet i 24 Serie A-kampe i denne sæson.

Bolognas sportsdirektør Marco Di Vaio gav for nyligt et interview til Tipsbladet, hvor den tidligere Serie A-bomber talte særdeles varmt om Jens Odgaard. Det interview kan læses her.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Klar besked om AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

FC Nordsjælland – Randers FC

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

‘En trøstepræmie af en turnering’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

FC Midtjylland – AC Horsens

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Lyngby BK – AGF

AaB spiller sig på førstepladsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

Transfer på vej: AGF vil score millioner

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub