Marco Di Vaio jubler over brandvarm dansk profil

I et interview med Tipsbladet sætter Bolognas sportsdirektør Marco Di Vaio ord på Jens Odgaard succesfulde sæson i Serie A.



I en alder af 25 år har Jens Odgaard allerede repræsenteret ni forskellige klubber.

I skrivende stund er der dog intet, der peger i retning af endnu et klubskifte for den tidligere Lyngby Boldklub-angriber, der i denne sæson har haft bragende succes i Serie A-klubben Bologna.

Jens Odgaard har været fast starter i Bologna, der ligger nummer seks i ligaen og kæmper for at kvalificere sig til Champions League for anden sæson i træk, og i søndagens udekamp mod Hellas Verona scorede danskeren sit femte Serie A-mål i denne sæson, da han kort før pausen tog et dybdeløb og prikkede Bologna på 1-0.

Og i Bologna er man da også svært begejstrede for holdets danske 10’er. Det slår Serie A-klubbens sportsdirektør Marco Di Vaio fast i et interview med Tipsbladet.

– Han har været god, virkelig god. Den position, han spiller på nu, er i mine øjne den bedste position for ham, for han er ikke kant eller 9’er. Han er en hængende angriber, og han fungerer rigtigt godt på den position, så det er vi selvfølgelig rigtigt glade for, siger Marco Di Vaio til Tipsbladet.

Jens Odgaards karriere

  • 2024-25: Bologna
  • 2022-24: AZ Alkmaar
  • 2022-22: RKC Waalwijk
  • 2021-21: Pescara
  • 2020-21: Lugano
  • 2020-20: Sassuolo
  • 2019-20: Heerenveen
  • 2018-19: Sassuolo
  • 2017-18: Inter U19
  • 2016-17: Lyngby Boldklub

Marco Di Vaio ved selv, hvad der skal til for at få succes i Serie A, for den tidligere italienske landsholdsspiller hamrede i sin egen karriere 142 mål ind i 342 Serie A-kampe. Ifølge den tidligere Juventus- og Bologna-angriber er Jens Odgaard som type skræddersyet til 10’er rollen på Vincenzo Italianos mandskab.

– Han har et virkeligt godt spark og han har rigtigt gode bevægelser. Han arbejder ligesom en midtbanespiller, men samtidig har han de samme tekniske kvaliteter som en angriber. Han har begge disse kvaliteter, lyder det fra Marco Di Vaio.

Jens Odgaard har spillet 29 kampe for Bologna i denne sæson, herunder fem i Champions League (Foto: Alamy).

Venter stadig på landsholdsdebut
Jens Odgaard var i foråret i Bologna på en lejeaftale fra hollandske AZ Alkmaar, og her havde danskeren primært en rolle som indskifter, selvom han også startede inde i nogle kampe. I denne sæson har Jens Odgaard så udviklet sig til at være en stor profil og fast starter i Bologna, men det er ikke en udvikling, der er kommet bag på Marco Di Vaio.

– Nej, for vi kender ham og vi ved, at han er en professionel spiller, som arbejder hårdt hver eneste dag. Det handler ikke kun om positionen. Vi var også glade for ham i sidste sæson, siger Marco Di Vaio om Jens Odgaard, der i sidste sæson primært spillede som kant og som 9’er.

Tilbage i 2019 spillede Jens Odgaard fem kampe for U21-landsholdet, men debuten på A-landsholdet lader stadig vente på sig. Marco Di Vaio krydser dog fingre for, at Bolognas danske kreatør snart kan få chancen på Brian Riemers landshold.

– Det håber jeg på hans vegne! Og også på vores, lyder det afslutningsvist fra Marco Di Vaio.

Næste kamp for Jens Odgaard og Bologna er søndag klokken 15.00, hvor Lazio kommer på besøg på Stadio Renato Dall’Ara.

Her kan Bologna med en sejr spille sig op på fjerdepladsen i Serie A, hvis Juventus samtidig ikke henter tre point i udekampen mod Fiorentina søndag aften.



Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Voldsomt transferønske til FCK

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fortryder Chido Obi-beslutning

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

AGF på rov i Hobro IK

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Thomas Frank siger undskyld

Vender hjem til AaB

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub