Marco Di Vaio jubler over brandvarm dansk profil

I et interview med Tipsbladet sætter Bolognas sportsdirektør Marco Di Vaio ord på Jens Odgaard succesfulde sæson i Serie A.



I en alder af 25 år har Jens Odgaard allerede repræsenteret ni forskellige klubber.

I skrivende stund er der dog intet, der peger i retning af endnu et klubskifte for den tidligere Lyngby Boldklub-angriber, der i denne sæson har haft bragende succes i Serie A-klubben Bologna.

Jens Odgaard har været fast starter i Bologna, der ligger nummer seks i ligaen og kæmper for at kvalificere sig til Champions League for anden sæson i træk, og i søndagens udekamp mod Hellas Verona scorede danskeren sit femte Serie A-mål i denne sæson, da han kort før pausen tog et dybdeløb og prikkede Bologna på 1-0.

Og i Bologna er man da også svært begejstrede for holdets danske 10’er. Det slår Serie A-klubbens sportsdirektør Marco Di Vaio fast i et interview med Tipsbladet.

– Han har været god, virkelig god. Den position, han spiller på nu, er i mine øjne den bedste position for ham, for han er ikke kant eller 9’er. Han er en hængende angriber, og han fungerer rigtigt godt på den position, så det er vi selvfølgelig rigtigt glade for, siger Marco Di Vaio til Tipsbladet.

Jens Odgaards karriere

  • 2024-25: Bologna
  • 2022-24: AZ Alkmaar
  • 2022-22: RKC Waalwijk
  • 2021-21: Pescara
  • 2020-21: Lugano
  • 2020-20: Sassuolo
  • 2019-20: Heerenveen
  • 2018-19: Sassuolo
  • 2017-18: Inter U19
  • 2016-17: Lyngby Boldklub

Marco Di Vaio ved selv, hvad der skal til for at få succes i Serie A, for den tidligere italienske landsholdsspiller hamrede i sin egen karriere 142 mål ind i 342 Serie A-kampe. Ifølge den tidligere Juventus- og Bologna-angriber er Jens Odgaard som type skræddersyet til 10’er rollen på Vincenzo Italianos mandskab.

– Han har et virkeligt godt spark og han har rigtigt gode bevægelser. Han arbejder ligesom en midtbanespiller, men samtidig har han de samme tekniske kvaliteter som en angriber. Han har begge disse kvaliteter, lyder det fra Marco Di Vaio.

Jens Odgaard har spillet 29 kampe for Bologna i denne sæson, herunder fem i Champions League (Foto: Alamy).

Venter stadig på landsholdsdebut
Jens Odgaard var i foråret i Bologna på en lejeaftale fra hollandske AZ Alkmaar, og her havde danskeren primært en rolle som indskifter, selvom han også startede inde i nogle kampe. I denne sæson har Jens Odgaard så udviklet sig til at være en stor profil og fast starter i Bologna, men det er ikke en udvikling, der er kommet bag på Marco Di Vaio.

– Nej, for vi kender ham og vi ved, at han er en professionel spiller, som arbejder hårdt hver eneste dag. Det handler ikke kun om positionen. Vi var også glade for ham i sidste sæson, siger Marco Di Vaio om Jens Odgaard, der i sidste sæson primært spillede som kant og som 9’er.

Tilbage i 2019 spillede Jens Odgaard fem kampe for U21-landsholdet, men debuten på A-landsholdet lader stadig vente på sig. Marco Di Vaio krydser dog fingre for, at Bolognas danske kreatør snart kan få chancen på Brian Riemers landshold.

– Det håber jeg på hans vegne! Og også på vores, lyder det afslutningsvist fra Marco Di Vaio.

Næste kamp for Jens Odgaard og Bologna er søndag klokken 15.00, hvor Lazio kommer på besøg på Stadio Renato Dall’Ara.

Her kan Bologna med en sejr spille sig op på fjerdepladsen i Serie A, hvis Juventus samtidig ikke henter tre point i udekampen mod Fiorentina søndag aften.



Randers FC og OB spiller uafgjort

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Satme godt set, Jacob Neestrup!

AGF på rov i Hobro IK

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

“Har set ham fra OB få karantæne”

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Lars Friis får ikke stort job

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Vender hjem til AaB

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Andreas Christensen i chokskifte?

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”