Marco Di Vaio jubler over brandvarm dansk profil

I et interview med Tipsbladet sætter Bolognas sportsdirektør Marco Di Vaio ord på Jens Odgaard succesfulde sæson i Serie A.



I en alder af 25 år har Jens Odgaard allerede repræsenteret ni forskellige klubber.

I skrivende stund er der dog intet, der peger i retning af endnu et klubskifte for den tidligere Lyngby Boldklub-angriber, der i denne sæson har haft bragende succes i Serie A-klubben Bologna.

Jens Odgaard har været fast starter i Bologna, der ligger nummer seks i ligaen og kæmper for at kvalificere sig til Champions League for anden sæson i træk, og i søndagens udekamp mod Hellas Verona scorede danskeren sit femte Serie A-mål i denne sæson, da han kort før pausen tog et dybdeløb og prikkede Bologna på 1-0.

Og i Bologna er man da også svært begejstrede for holdets danske 10’er. Det slår Serie A-klubbens sportsdirektør Marco Di Vaio fast i et interview med Tipsbladet.

– Han har været god, virkelig god. Den position, han spiller på nu, er i mine øjne den bedste position for ham, for han er ikke kant eller 9’er. Han er en hængende angriber, og han fungerer rigtigt godt på den position, så det er vi selvfølgelig rigtigt glade for, siger Marco Di Vaio til Tipsbladet.

Jens Odgaards karriere

  • 2024-25: Bologna
  • 2022-24: AZ Alkmaar
  • 2022-22: RKC Waalwijk
  • 2021-21: Pescara
  • 2020-21: Lugano
  • 2020-20: Sassuolo
  • 2019-20: Heerenveen
  • 2018-19: Sassuolo
  • 2017-18: Inter U19
  • 2016-17: Lyngby Boldklub

Marco Di Vaio ved selv, hvad der skal til for at få succes i Serie A, for den tidligere italienske landsholdsspiller hamrede i sin egen karriere 142 mål ind i 342 Serie A-kampe. Ifølge den tidligere Juventus- og Bologna-angriber er Jens Odgaard som type skræddersyet til 10’er rollen på Vincenzo Italianos mandskab.

– Han har et virkeligt godt spark og han har rigtigt gode bevægelser. Han arbejder ligesom en midtbanespiller, men samtidig har han de samme tekniske kvaliteter som en angriber. Han har begge disse kvaliteter, lyder det fra Marco Di Vaio.

Jens Odgaard har spillet 29 kampe for Bologna i denne sæson, herunder fem i Champions League (Foto: Alamy).

Venter stadig på landsholdsdebut
Jens Odgaard var i foråret i Bologna på en lejeaftale fra hollandske AZ Alkmaar, og her havde danskeren primært en rolle som indskifter, selvom han også startede inde i nogle kampe. I denne sæson har Jens Odgaard så udviklet sig til at være en stor profil og fast starter i Bologna, men det er ikke en udvikling, der er kommet bag på Marco Di Vaio.

– Nej, for vi kender ham og vi ved, at han er en professionel spiller, som arbejder hårdt hver eneste dag. Det handler ikke kun om positionen. Vi var også glade for ham i sidste sæson, siger Marco Di Vaio om Jens Odgaard, der i sidste sæson primært spillede som kant og som 9’er.

Tilbage i 2019 spillede Jens Odgaard fem kampe for U21-landsholdet, men debuten på A-landsholdet lader stadig vente på sig. Marco Di Vaio krydser dog fingre for, at Bolognas danske kreatør snart kan få chancen på Brian Riemers landshold.

– Det håber jeg på hans vegne! Og også på vores, lyder det afslutningsvist fra Marco Di Vaio.

Næste kamp for Jens Odgaard og Bologna er søndag klokken 15.00, hvor Lazio kommer på besøg på Stadio Renato Dall’Ara.

Her kan Bologna med en sejr spille sig op på fjerdepladsen i Serie A, hvis Juventus samtidig ikke henter tre point i udekampen mod Fiorentina søndag aften.





På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’


Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Ny fyring på vej i Wolfsburg

‘En selvforskyldt katastrofe’

Arbejder på køb af William Osula

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Er han Superligaens bedste træner?

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Superliga-løgn

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

Mor troede han løj efter opkald

Fyret efter forfærdelig stime

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Dementerer dansk transfer-historie

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Nu afviser dansker voldsomme rygter

Dansker kan vinde stor pris

Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’

Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Thompson prygler Pölten

Ekspert: Her er Thomas Franks store problem

Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet