Marco Di Vaio jubler over brandvarm dansk profil

I et interview med Tipsbladet sætter Bolognas sportsdirektør Marco Di Vaio ord på Jens Odgaard succesfulde sæson i Serie A.



I en alder af 25 år har Jens Odgaard allerede repræsenteret ni forskellige klubber.

I skrivende stund er der dog intet, der peger i retning af endnu et klubskifte for den tidligere Lyngby Boldklub-angriber, der i denne sæson har haft bragende succes i Serie A-klubben Bologna.

Jens Odgaard har været fast starter i Bologna, der ligger nummer seks i ligaen og kæmper for at kvalificere sig til Champions League for anden sæson i træk, og i søndagens udekamp mod Hellas Verona scorede danskeren sit femte Serie A-mål i denne sæson, da han kort før pausen tog et dybdeløb og prikkede Bologna på 1-0.

Og i Bologna er man da også svært begejstrede for holdets danske 10’er. Det slår Serie A-klubbens sportsdirektør Marco Di Vaio fast i et interview med Tipsbladet.

– Han har været god, virkelig god. Den position, han spiller på nu, er i mine øjne den bedste position for ham, for han er ikke kant eller 9’er. Han er en hængende angriber, og han fungerer rigtigt godt på den position, så det er vi selvfølgelig rigtigt glade for, siger Marco Di Vaio til Tipsbladet.

Jens Odgaards karriere

  • 2024-25: Bologna
  • 2022-24: AZ Alkmaar
  • 2022-22: RKC Waalwijk
  • 2021-21: Pescara
  • 2020-21: Lugano
  • 2020-20: Sassuolo
  • 2019-20: Heerenveen
  • 2018-19: Sassuolo
  • 2017-18: Inter U19
  • 2016-17: Lyngby Boldklub

Marco Di Vaio ved selv, hvad der skal til for at få succes i Serie A, for den tidligere italienske landsholdsspiller hamrede i sin egen karriere 142 mål ind i 342 Serie A-kampe. Ifølge den tidligere Juventus- og Bologna-angriber er Jens Odgaard som type skræddersyet til 10’er rollen på Vincenzo Italianos mandskab.

– Han har et virkeligt godt spark og han har rigtigt gode bevægelser. Han arbejder ligesom en midtbanespiller, men samtidig har han de samme tekniske kvaliteter som en angriber. Han har begge disse kvaliteter, lyder det fra Marco Di Vaio.

Jens Odgaard har spillet 29 kampe for Bologna i denne sæson, herunder fem i Champions League (Foto: Alamy).

Venter stadig på landsholdsdebut
Jens Odgaard var i foråret i Bologna på en lejeaftale fra hollandske AZ Alkmaar, og her havde danskeren primært en rolle som indskifter, selvom han også startede inde i nogle kampe. I denne sæson har Jens Odgaard så udviklet sig til at være en stor profil og fast starter i Bologna, men det er ikke en udvikling, der er kommet bag på Marco Di Vaio.

– Nej, for vi kender ham og vi ved, at han er en professionel spiller, som arbejder hårdt hver eneste dag. Det handler ikke kun om positionen. Vi var også glade for ham i sidste sæson, siger Marco Di Vaio om Jens Odgaard, der i sidste sæson primært spillede som kant og som 9’er.

Tilbage i 2019 spillede Jens Odgaard fem kampe for U21-landsholdet, men debuten på A-landsholdet lader stadig vente på sig. Marco Di Vaio krydser dog fingre for, at Bolognas danske kreatør snart kan få chancen på Brian Riemers landshold.

– Det håber jeg på hans vegne! Og også på vores, lyder det afslutningsvist fra Marco Di Vaio.

Næste kamp for Jens Odgaard og Bologna er søndag klokken 15.00, hvor Lazio kommer på besøg på Stadio Renato Dall’Ara.

Her kan Bologna med en sejr spille sig op på fjerdepladsen i Serie A, hvis Juventus samtidig ikke henter tre point i udekampen mod Fiorentina søndag aften.






LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Brøndby-handel er kollapset

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København jagter Neestrup-erstatning

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Philip Billing tabte kæben

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

– Det er Neestrups tre største fejl

– Vi håber men skal ikke regne med det!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Helt på røven over Victor Froholdt

Av, FCK! Her er de værst af alle

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nu flytter anfører til Danmark

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Kæmpe nyhed i udlandet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Riemer melder stjerne klar

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne