Marco Di Vaio jubler over brandvarm dansk profil

I et interview med Tipsbladet sætter Bolognas sportsdirektør Marco Di Vaio ord på Jens Odgaard succesfulde sæson i Serie A.



I en alder af 25 år har Jens Odgaard allerede repræsenteret ni forskellige klubber.

I skrivende stund er der dog intet, der peger i retning af endnu et klubskifte for den tidligere Lyngby Boldklub-angriber, der i denne sæson har haft bragende succes i Serie A-klubben Bologna.

Jens Odgaard har været fast starter i Bologna, der ligger nummer seks i ligaen og kæmper for at kvalificere sig til Champions League for anden sæson i træk, og i søndagens udekamp mod Hellas Verona scorede danskeren sit femte Serie A-mål i denne sæson, da han kort før pausen tog et dybdeløb og prikkede Bologna på 1-0.

Og i Bologna er man da også svært begejstrede for holdets danske 10’er. Det slår Serie A-klubbens sportsdirektør Marco Di Vaio fast i et interview med Tipsbladet.

– Han har været god, virkelig god. Den position, han spiller på nu, er i mine øjne den bedste position for ham, for han er ikke kant eller 9’er. Han er en hængende angriber, og han fungerer rigtigt godt på den position, så det er vi selvfølgelig rigtigt glade for, siger Marco Di Vaio til Tipsbladet.

Jens Odgaards karriere

  • 2024-25: Bologna
  • 2022-24: AZ Alkmaar
  • 2022-22: RKC Waalwijk
  • 2021-21: Pescara
  • 2020-21: Lugano
  • 2020-20: Sassuolo
  • 2019-20: Heerenveen
  • 2018-19: Sassuolo
  • 2017-18: Inter U19
  • 2016-17: Lyngby Boldklub

Marco Di Vaio ved selv, hvad der skal til for at få succes i Serie A, for den tidligere italienske landsholdsspiller hamrede i sin egen karriere 142 mål ind i 342 Serie A-kampe. Ifølge den tidligere Juventus- og Bologna-angriber er Jens Odgaard som type skræddersyet til 10’er rollen på Vincenzo Italianos mandskab.

– Han har et virkeligt godt spark og han har rigtigt gode bevægelser. Han arbejder ligesom en midtbanespiller, men samtidig har han de samme tekniske kvaliteter som en angriber. Han har begge disse kvaliteter, lyder det fra Marco Di Vaio.

Jens Odgaard har spillet 29 kampe for Bologna i denne sæson, herunder fem i Champions League (Foto: Alamy).

Venter stadig på landsholdsdebut
Jens Odgaard var i foråret i Bologna på en lejeaftale fra hollandske AZ Alkmaar, og her havde danskeren primært en rolle som indskifter, selvom han også startede inde i nogle kampe. I denne sæson har Jens Odgaard så udviklet sig til at være en stor profil og fast starter i Bologna, men det er ikke en udvikling, der er kommet bag på Marco Di Vaio.

– Nej, for vi kender ham og vi ved, at han er en professionel spiller, som arbejder hårdt hver eneste dag. Det handler ikke kun om positionen. Vi var også glade for ham i sidste sæson, siger Marco Di Vaio om Jens Odgaard, der i sidste sæson primært spillede som kant og som 9’er.

Tilbage i 2019 spillede Jens Odgaard fem kampe for U21-landsholdet, men debuten på A-landsholdet lader stadig vente på sig. Marco Di Vaio krydser dog fingre for, at Bolognas danske kreatør snart kan få chancen på Brian Riemers landshold.

– Det håber jeg på hans vegne! Og også på vores, lyder det afslutningsvist fra Marco Di Vaio.

Næste kamp for Jens Odgaard og Bologna er søndag klokken 15.00, hvor Lazio kommer på besøg på Stadio Renato Dall’Ara.

Her kan Bologna med en sejr spille sig op på fjerdepladsen i Serie A, hvis Juventus samtidig ikke henter tre point i udekampen mod Fiorentina søndag aften.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Deler godt Brøndby-nyt

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Flere ændringer på vej i FC København  

Giver VM-garanti

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

‘Tæt på et rædselskabinet’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Det er helt galt, Brøndby!

‘Schmedes er under pres’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Storklub jagter Jacob Neestrup

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!