Dansk bomber tæt på triumf: Nærmer sig stor liga

Christian Gytkjær ligner en, der snart skal spille Serie A.



Angriberen Christian Gytkjær, der tidligere har haft en plads på det danske landshold med fem mål i ni landskampe, er godt på vej til at blive den næste dansker i Serie A.

Det skyldes ikke noget klubskifte, men at han er ved at rykke op sammen med Monza, hvor han på det seneste har spillet en ganske afgørende rolle. Lørdag blev det til en scoring på straffespark i 3-0-sejren over Benevento.

Sejren kommer desuden i en runde, hvor den direkte modstander om andenpladsen, Cremonese, tabte med 0-1 til Ascoli. Dermed er Monza nu ét point foran dem med én kamp tilbage, som er mod Perugia, som ligger midt i tabellen.

På førstepladsen er Lecce, der allerede er sikre på deres oprykning, mens andenpladsen også giver direkte oprykning. Ellers kommer man med i et playoff-forløb, som minder lidt om det samme i den engelske Championship.

I Lecce er der desuden også en dansker i form af Morten Hjulmand, så Serie A kan godt se ud til at få et par nye danske ansigter i næste sæson.

Det var endvidere tredje scoring fra Christian Gytkjærs side i de sidste fem kampe i en sæson, hvor han stort set hele vejen igennem har fået spilletid efter en lidt sværere første sæson i klubben. Den anden sæson har da også medført, at han har fået en ny kontrakt, som nu udløber i sommeren 2023.

Christian Gytkjær har tidligere i karrieren været med til triumfer som pokal og mesterskab med FC Nordsjælland og Rosenborg, ligesom han har været topscorer i både Norge og Polen.





Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig