Angriberen Christian Gytkjær, der tidligere har haft en plads på det danske landshold med fem mål i ni landskampe, er godt på vej til at blive den næste dansker i Serie A.
Det skyldes ikke noget klubskifte, men at han er ved at rykke op sammen med Monza, hvor han på det seneste har spillet en ganske afgørende rolle. Lørdag blev det til en scoring på straffespark i 3-0-sejren over Benevento.
Sejren kommer desuden i en runde, hvor den direkte modstander om andenpladsen, Cremonese, tabte med 0-1 til Ascoli. Dermed er Monza nu ét point foran dem med én kamp tilbage, som er mod Perugia, som ligger midt i tabellen.
På førstepladsen er Lecce, der allerede er sikre på deres oprykning, mens andenpladsen også giver direkte oprykning. Ellers kommer man med i et playoff-forløb, som minder lidt om det samme i den engelske Championship.
I Lecce er der desuden også en dansker i form af Morten Hjulmand, så Serie A kan godt se ud til at få et par nye danske ansigter i næste sæson.
Det var endvidere tredje scoring fra Christian Gytkjærs side i de sidste fem kampe i en sæson, hvor han stort set hele vejen igennem har fået spilletid efter en lidt sværere første sæson i klubben. Den anden sæson har da også medført, at han har fået en ny kontrakt, som nu udløber i sommeren 2023.
Christian Gytkjær har tidligere i karrieren været med til triumfer som pokal og mesterskab med FC Nordsjælland og Rosenborg, ligesom han har været topscorer i både Norge og Polen.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane