Han har haft en forrygende sæson i Bologna, og om et par uger kan Jens Odgaard sætte trumf på, når Bologna møder AC Milan i Coppa Italia-finalen i Rom.
Bologna bøvler i øjeblikket med flere skader til profiler, men Jens Odgaard er heldigvis ikke blandt disse, og det kan blive helt afgørende for Vincenzo Italianos mandskab, skriver La Gazzetta dello Sport.
Den lyserøde sportsavis peger på, at Jens Odgaard har været ekstremt vigtig for Bologna i denne sæson. De kampe, hvor danskeren ikke har været med, har således budt på to nederlag, tre uafgjorte og én sejr.
– Dertil kommer, at i de kampe, hvor Odgaard var ude eller kun har spillet under 15 minutter, har Bologna hentet én sejr, syv uafgjorte og fire nederlag i Serie A og i Champions League: 10 point i 12 kampe. Han er praktisk talt essentiel, fordi hans transformation har i den grad resulteret i en total forvandling i Bologna, skriver La Gazzetta dello Sport.
Avisen peger på Jens Odgaards karriere, hvor danskeren tidligere har optrådt for Inters Primevera-hold og for Sassuolo og Pescara, og hvor han i sidste sæson spillede som kantspiller, da Thiago Motta var cheftræner for Bologna.
Sidste sommer kom Vincenzo Italiano så til som afløser for Thiago Motta, og herefter blev Jens Odgaard flyttet ind som 10’er, hvor danskeren har storspillet i denne sæson.
– Lidt efter lidt har han indtaget Bologna, skriver La Gazzetta dello Sport, der peger på, at det er afgørende for Bolognas jagt på Champions League-kvalifikation, at Odgaard er kommet tilbage fra den skade, der holdt danskeren ude i tre kampe tidligere i foråret:
– Odgaards retur er nødvendig. Han missede den anden semifinale mod Empoli, og han er lidt efter lidt blevet den afgørende brik i puslespillet på det her hold. Hvorfor? Ganske simpelt fordi han har en 10’ers intuition, han har øje for målet, og samtidig har han en midtbanespillers løbestyrke. Jens kan det hele.
Tipsbladet talte tidligere på sæsonen med Bolognas sportsdirektør Marco Di Vaio om Jens Odgaards betydning for Bologna. Det interview kan du læse her.
Coppa Italia-finalen spilles den 14. maj.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
Danske klubber scorer millioner på VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
Danskerne har stor tiltro til Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
AVIS