Han har haft en forrygende sæson i Bologna, og om et par uger kan Jens Odgaard sætte trumf på, når Bologna møder AC Milan i Coppa Italia-finalen i Rom.
Bologna bøvler i øjeblikket med flere skader til profiler, men Jens Odgaard er heldigvis ikke blandt disse, og det kan blive helt afgørende for Vincenzo Italianos mandskab, skriver La Gazzetta dello Sport.
Den lyserøde sportsavis peger på, at Jens Odgaard har været ekstremt vigtig for Bologna i denne sæson. De kampe, hvor danskeren ikke har været med, har således budt på to nederlag, tre uafgjorte og én sejr.
– Dertil kommer, at i de kampe, hvor Odgaard var ude eller kun har spillet under 15 minutter, har Bologna hentet én sejr, syv uafgjorte og fire nederlag i Serie A og i Champions League: 10 point i 12 kampe. Han er praktisk talt essentiel, fordi hans transformation har i den grad resulteret i en total forvandling i Bologna, skriver La Gazzetta dello Sport.
Avisen peger på Jens Odgaards karriere, hvor danskeren tidligere har optrådt for Inters Primevera-hold og for Sassuolo og Pescara, og hvor han i sidste sæson spillede som kantspiller, da Thiago Motta var cheftræner for Bologna.
Sidste sommer kom Vincenzo Italiano så til som afløser for Thiago Motta, og herefter blev Jens Odgaard flyttet ind som 10’er, hvor danskeren har storspillet i denne sæson.
– Lidt efter lidt har han indtaget Bologna, skriver La Gazzetta dello Sport, der peger på, at det er afgørende for Bolognas jagt på Champions League-kvalifikation, at Odgaard er kommet tilbage fra den skade, der holdt danskeren ude i tre kampe tidligere i foråret:
– Odgaards retur er nødvendig. Han missede den anden semifinale mod Empoli, og han er lidt efter lidt blevet den afgørende brik i puslespillet på det her hold. Hvorfor? Ganske simpelt fordi han har en 10’ers intuition, han har øje for målet, og samtidig har han en midtbanespillers løbestyrke. Jens kan det hele.
Tipsbladet talte tidligere på sæsonen med Bolognas sportsdirektør Marco Di Vaio om Jens Odgaards betydning for Bologna. Det interview kan du læse her.
Coppa Italia-finalen spilles den 14. maj.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
OPTAKT