Dansker roses til skyerne inden finale

La Gazzetta dello Sport beskriver Jens Odgaard som en absolut nøglespiller for Bologna, der går ind i nogle helt afgørende uger.



Han har haft en forrygende sæson i Bologna, og om et par uger kan Jens Odgaard sætte trumf på, når Bologna møder AC Milan i Coppa Italia-finalen i Rom.

Bologna bøvler i øjeblikket med flere skader til profiler, men Jens Odgaard er heldigvis ikke blandt disse, og det kan blive helt afgørende for Vincenzo Italianos mandskab, skriver La Gazzetta dello Sport.

Den lyserøde sportsavis peger på, at Jens Odgaard har været ekstremt vigtig for Bologna i denne sæson. De kampe, hvor danskeren ikke har været med, har således budt på to nederlag, tre uafgjorte og én sejr.

– Dertil kommer, at i de kampe, hvor Odgaard var ude eller kun har spillet under 15 minutter, har Bologna hentet én sejr, syv uafgjorte og fire nederlag i Serie A og i Champions League: 10 point i 12 kampe. Han er praktisk talt essentiel, fordi hans transformation har i den grad resulteret i en total forvandling i Bologna, skriver La Gazzetta dello Sport.

Avisen peger på Jens Odgaards karriere, hvor danskeren tidligere har optrådt for Inters Primevera-hold og for Sassuolo og Pescara, og hvor han i sidste sæson spillede som kantspiller, da Thiago Motta var cheftræner for Bologna.

Sidste sommer kom Vincenzo Italiano så til som afløser for Thiago Motta, og herefter blev Jens Odgaard flyttet ind som 10’er, hvor danskeren har storspillet i denne sæson.

– Lidt efter lidt har han indtaget Bologna, skriver La Gazzetta dello Sport, der peger på, at det er afgørende for Bolognas jagt på Champions League-kvalifikation, at Odgaard er kommet tilbage fra den skade, der holdt danskeren ude i tre kampe tidligere i foråret:

– Odgaards retur er nødvendig. Han missede den anden semifinale mod Empoli, og han er lidt efter lidt blevet den afgørende brik i puslespillet på det her hold. Hvorfor? Ganske simpelt fordi han har en 10’ers intuition, han har øje for målet, og samtidig har han en midtbanespillers løbestyrke. Jens kan det hele.

Tipsbladet talte tidligere på sæsonen med Bolognas sportsdirektør Marco Di Vaio om Jens Odgaards betydning for Bologna. Det interview kan du læse her.

Coppa Italia-finalen spilles den 14. maj.





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Nu drømmer de stort i AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Spanske medier i ekstase

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Voldsom Franculino-spådom

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kæmpe triumf for Frank

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Trækker overskrifter i Sydkorea

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Han kommer til at have mareridt i nat

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

FC København – Sønderjyske

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Her sætter Vingegaard grænsen

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Sejr til Vitoria i lokalderby

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Viborg FF – FC Midtjylland