Dovbyk forklarer: Derfor fravalgte jeg Atletico

Artem Dovbyk endte i stedet med at skifte til AS Roma.



Den ukrainske målmaskine Artem Dovbyk har i løbet af sommeren været en af de helt store transfersagaer, hvor det længe lignede, at hans næste klub skulle blive Atletico Madrid. Men sådan gik det ikke.

I stedet endte AS Roma med at løbe med spillerens underskrift, og i et interview med den italienske sportsavis Gazzetta dello Sport fortæller Dovbyk nu om årsagen til sit valg.

– Interesse fra Atlético? Det handlede ikke om vores forhold, men med Atlético var det ikke det bedste. Der var folk, der ville have mig i klubben, andre ikke. Jeg følte ikke tillid, i modsætning til med Roma, lyder det fra Dovbyk.

Det står desuden klart for ham, hvad målet i Roma kommer til at være at være en del af Champions League om et år.

– Vi skal tilbage for enhver pris. Jeg har et antal mål i tankerne, men jeg vil ikke sige det højt, forklarer ukraineren.

Han slår endvidere fast, at han ser Roma som en af de bedste klubber i Italien, og at de har et projekt, som han anser som ambitiøst – og noget, som han tror på.

I sidste sæson lykkedes netop dét mål for ham, da han med 24 mål hjalp Girona med at få en plads i Champions League i denne sæson, som de aldrig nogensinde før har prøvet at være en del af.

Prisen på Dovbyk endte med at blive på omkring 230 millioner kroner. Af de penge skal 30 procent betales videre til FC Midtjylland, som havde sikret sig en god videresalgsklausul på ham. Dermed får de 69 millioner kroner. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

England – Ghana

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Portugal – Usbekistan

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Køber ind i Barcelona

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Sydafrika – Sydkorea