Forrygende Gytkjær: Blev matchvinder mod Juventus

Den danske angriber Christian Gytkjær blev helten, da den lille klub Monza nedlagde storklubbens Juventus.



Juventus er havnet i et hul, som Christian Gytkjær søndag gravede dybere.

Den danske angriber scorede kampens enlige mål, da Serie A-oprykkeren AC Monza på hjemmebane overraskede stort og gjorde det af med den skrantende storklub fra Torino.

20 minutter efter sin indskiftning sneg han sig i kampens 74. minut ind bag Juventus-defensiven og prikkede et indlæg forbi reservekeeper Mattia Perin.

Forinden havde Angel Di Maria gjort livet svært for Juventus, der var ramt af flere karantæner og skader. Argentineren blev således smidt ud allerede i første halvleg, da han fik direkte rødt kort.

Det er første gang i sæsonen, at Christian Gytkjær lykkes med at finde netmaskerne. Den tidligere landsholdsangriber er udelukkende blevet brugt som indskifter, på trods af at han i sidste sæson var fast mand i angrebet.

Med sit mål sikrede han samtidig Monza den første sejr i sæsonen. Klubben havde inden søndagens opgør spillet en uafgjort kamp og tabt fem.

Dermed faldt de tre point på et tørt sted. De sørgede nemlig for, at oprykkerne ikke længere er sidst i Serie A.

Storklubben Juventus har fået en sløj start på sæsonen og må lige nu nøjes med en placering som nummer otte i Serie A.

Flere profiler døjer med skader, og klubben har blot hentet to sejre efter syv runder. Derudover er det blevet til fire uafgjorte kampe og nu også et nederlag.

Resultaterne har betydet, at sædet under cheftræner Massimiliano Allegri så småt er blevet varmet op, og efter søndagens nedtur vil en del af klubbens fans formentlig forvente en reaktion fra ledelsesgangen.

Søndag var han ikke at finde på trænerbænken. Han havde nemlig karantæne, fordi han i forrige kamp var blevet bortvist.

/ritzau/





► LIVE

LIVE: Medie: Storklub jagter Philip Billing

Forlader AGF af familiære årsager

Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’

Kæmpe drama på Friis’ finske landshold

Højlund trækker overskrifter: ‘Sender signal’

Det skriver britiske medier efter Danmarks sejr

FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

‘Han kommer til at passe perfekt ind i FCM’

Nævner Felix Beijmo: ‘Stak ud’

Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’

Dommerekspert: Danmark snydt for soleklart straffe

‘Det dårligste hold nogensinde’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Dansker kan skifte landshold: Jeg har muligheden

Her er Diant Ramaj den næstbedste i verden

FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’

Fremhæver brandvarm dansker: ‘En stor betydning’

Ubrugeligt? Uhørte FCK-billeder i Hamburg

Finale venter U21-landsholdet: ‘Kæmpestort’

OB-profil melder klart ud: ‘Jeg er soldat’

Hvis Riemer ryger: Bo Henriksen udpeger afløser



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det har jeg oplevet for meget med landsholdet’

Forlod FC København – fik en højere løn i FCM

Elias Achouri smidt på porten efter skænderi

Dansker talte med Damsgaard inden transfer

Vild FCK-kamp: ‘Jeg har aldrig set lignende’

Yussuf Poulsen deler godt nyt efter FCK-opgør

Har smidt en ‘håndgranat’ før Danmark

30 år og stor succes: Vil på det danske landshold

Polsk træner var på vej til OB

Dansk midtbanespiller forført af verdensstjerne

Haaland forlod stadion kort efter slutfløjt