Højlund afviste udskiftning før sit sejrsmål

Napoli-træner Antonio Conte overvejede at tage den danske matchvinder ud på bænken, men fik nej fra Højlund.



Rasmus Højlund blev søndag matchvinder for Napoli i en 2-1-hjemmesejr over Genoa i den bedste italienske fodboldrække.

Et kvarter før slutfløjt scorede den 22-årige dansker sejrsmålet for de regerende italienske mestre.

Napoli-træner Antonio Conte havde forinden overvejet at tage Højlund ud på bænken, afslører danskeren over for tv-platformen DAZN.

– Jeg tror, at han spurgte mig, om jeg var træt, og om jeg kunne spille videre.

– Jeg svarede, at energien var god, og jeg stadig var frisk. Så jeg svarede: Ja, lad mig bare spille, siger Rasmus Højlund.

Det var anden kamp i træk, at danskeren blev helten for Napoli. Tidligere på ugen scorede Højlund begge mål i klubbens 2-1-sejr over portugisiske Sporting i Champions League.

– Det er min opgave, og det er holdets opgave at vinde så mange kampe som muligt.

– Derfor er det vigtigt fortsat at arbejde hårdt, restituere og fokusere på den næste kamp, siger Rasmus Højlund til DAZN.

Danskeren har været igennem lidt af en omvæltning, efter at han i begyndelsen af september blev udlejet til Napoli fra engelske Manchester United for den igangværende sæson.

Højlund havde ikke udsigt til den store spilletid i United, efter at klubben havde hentet nye angribere i sommerens transfervindue. I Napoli er der blevet satset på ham fra start.

Efter sejrsmålet mod Genoa delte Højlund et opslag på det sociale medie Instagram, som hans følgere straks tolkede som en henvisning til skiftet fra United til Napoli.

– Åbenbart kræver det to til en tango, skrev Højlund i opslaget, der er ledsaget af et foto, hvor han fejrer søndagens scoring.

Rasmus Højlund er i den næste uges tid samlet med det danske landshold, der torsdag møder Belarus i VM-kvalifikationen. Belarus har til kampen hjemmebane i Ungarn. Søndag gælder det Grækenland i København.

/ritzau/AFP





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Hård dom over Kvistgaarden

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer