Danske Patrick Dorgu er i gang med en kometkarriere i Italien, hvor han sidste år bragede igennem på Lecces U19-mandskab og nu er en del af førsteholdet i Serie A.
Derudover spiller den angrebsivrige venstre back fast på det danske U21-landshold, men han er allerede en, som Kasper Hjulmand holder øje med. Det har landstræneren tidligere fortalt i forbindelse med en landsholdssamling.
Der er med andre ord rigtig meget talent og potentiale gemt i blot 19-årige Patrick Dorgu. Det ved hans træner i Lecce, Luca Gotti, også, som har talt med kollegaer i Danmark om venstrebacken.
– Jeg så hans kampe med det danske U21-landshold. Selvom han er defensivspiller, deltog han meget i det offensive spil. Jeg talte også med hans træner, og de tror rigtig meget på ham, siger Luca Gotti på en pressekonference forud for Lecces påskekamp mod AS Roma.
Patrick Dorgu leverede tre assister i den netop overståede landskampsperiode mod henholdsvis Østrig og Litauen, og det er blandt andet derfor, at han også er uhyre attraktiv ikke kun i landsholdsregi men også på større adresser.
AC Milan er for nyligt blevet kædet sammen med Patrick Dorgu, mens Bayer Leverkusen også skulle lure i kulissen. Længe har det været kendt, at engelske klubber også følger venstrebackens situation tæt.
– Det er selvfølgelig en god motivation for mig, at der er hold, der kigger på mig. Det får mig til at arbejde hårdere, så jeg kan nå det højst mulige niveau, sagde Patrick Dorgu tilbage i februar til Tipsbladet.
I samme interview lagde Patrick Dorgu dog vægt på, at han holder snuden i sporet og fokuserer på at blive bedre. I denne sæson har han spillet 25 kampe, scoret et mål og leveret en assist i 25 kampe.
Senere mandag har han mulighed for at trække Lecce-trøjen over hovedet for 26. gang i denne sæson, når AS Roma kommer på besøg. Lecce indtager en midterplacering i Serie A og skal forsøge at bygge videre på sejren fra seneste spillerunde.
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
NYHEDER
Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller
AVIS
Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
MEDIE
Kaster hård dom over Eriksen
Tadej vil gerne – holdet siger nej
MEDIE
Oliver Sonne-situation vækker opsigt
NYHEDER
Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
Derfor vinder Brøndby ikke guld
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
TIPSBLADETS DOM
Slår han ikke transferrekord er det en skandale
NYHEDER
– Det er skidt for spillernes helbred
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
NYHEDER
Hattrickhelt var meget frustreret
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
TIPSBLADETS DOM
Alexander Zorniger chokerede i Farum
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
NYHEDER
Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
HELT VILDT
Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
NYHEDER
Presset Prelec: Den er svær at sluge
DAGENS SPILFORSLAG
Sorte Katte spiser Karameller
Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg
– Det er dovent
TOPNYHED
‘Nogle gange er jeg fucking god’
FC Barcelona vinder 3-1
TOPNYHED
Se her: Superliga-profil brækker sig på banen
INTERVIEW
Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss
Sønderjyske sikrer sejren i overtiden