Christian Eriksen er fortid i Inter. Fredag har klubben bekræftet, at de har ophævet med den danske kreatør, der på grund af sommerens hjertestop ikke længere kan optræde i italiensk fodbold.
I den forbindelse har Inter også sagt et fint farvel til Christian Eriksen.
I en længere tekst om danskerens tid i klubben fremhæver de blandt andet, at han sluttede sidste sæson af med en fremragende frisparksscoring mod Udinese, lige inden at de kunne fejre det italienske mesterskab.
“Det står tilbage som et melankolsk, men smukt minde. Det sidste billede af Christian Eriksen på en fodboldbane med Inter-trøjen. For så giver livet utænkelige øjeblikke, der får dig til at gå ad veje, som du ikke havde forventet. I stilhed og med håb har alle Inter- og sportsfans’ tanker altid været til Christian. At se ham igen i Appiano Gentile (Inters træningsanlæg i sommer, red.) og omfavne sine italienske medmestre var en glædelige oplevelse, som vi vil holde blandt de smukke og dyrebare ting, som ikke skal spildes.”
“Og selvom Inter og Christians veje skilles i dag, ved vi, at vores bånd altid vil være stærkt og uløseligt. De bedste øjeblikke, målene og sejrene, fansenes omfavnelse uden for San Siro i fejringen af Scudettoen: Alt vil for altid forblive en del af klubbens historie,” skriver Inter.
Inter har samtidig delt en video på det sociale medie Twitter, hvor de også takker Christian Eriksen. Se den her:
| CHRIS
— Inter (@Inter) December 17, 2021
PER SEMPRE NERAZZURRO. IN BOCCA AL LUPO, @ChrisEriksen8 !
I gol e le vittorie, l’abbraccio dei tifosi fuori da San Siro nel celebrare lo Scudetto: tutto resterà sempre fissato nel segno del nerazzurro. pic.twitter.com/sgJQPJtsfo
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Tysklands vej til VM-finalen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT
