Jagtes af United: Dorgu virkede distraheret

Ifølge Lecces cheftræner har Patrick Dorgu virket distraheret på grund af den seneste tids transferhistorier, men danskeren er nu fuldt fokuseret igen.



Patrick Dorgu har været i vælten på det seneste, hvor det er kommet frem, at Manchester United arbejder ihærdigt på at købe den danske landsholdsspiller.

Og forud for søndagens Serie A-kamp mod Inter erkender Lecce-cheftræner Marco Giampalo da også, at den megen virak har haft en effekt på Patrick Dorgu.

– Hvordan har jeg oplevet ham i denne uge? I denne uge har han virket fin, i sidste uge var han en smule distraheret. Han er 20 år, alle taler om ham og de bedste hold i Europa vil have ham. Det er normalt og menneskeligt. Jeg vil sige, at han er meget moden.

– I sidste uge faldt hans fokus helt sikkert i niveau, men i de seneste dage synes jeg, at han har virket fin. Jeg har talt med ham, og jeg tror ikke, at transfermarkedet generer ham, lød det, ifølge Tuttomercatoweb, fra Marco Giampaolo på lørdagens pressemøde.

Fredag skrev transferjournalisten Fabrizio Romano, at Manchester United har budt 30 millioner euro, svarende til 225 millioner kroner, for Patrick Dorgu.

Det er dog angiveligt ikke tilstrækkeligt for Lecce, der ifølge Fabrizio Romano kræver 40 millioner euro, svarende til 300 millioner kroner, for danskeren, der har været en af holdets helt store profiler i Serie A i denne sæson.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Han var i spil som Brøndby-træner

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

De jagter Henrik Meister



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kæmper om det samme trænerjob

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk