Jagtes af United: Dorgu virkede distraheret

Ifølge Lecces cheftræner har Patrick Dorgu virket distraheret på grund af den seneste tids transferhistorier, men danskeren er nu fuldt fokuseret igen.



Patrick Dorgu har været i vælten på det seneste, hvor det er kommet frem, at Manchester United arbejder ihærdigt på at købe den danske landsholdsspiller.

Og forud for søndagens Serie A-kamp mod Inter erkender Lecce-cheftræner Marco Giampalo da også, at den megen virak har haft en effekt på Patrick Dorgu.

– Hvordan har jeg oplevet ham i denne uge? I denne uge har han virket fin, i sidste uge var han en smule distraheret. Han er 20 år, alle taler om ham og de bedste hold i Europa vil have ham. Det er normalt og menneskeligt. Jeg vil sige, at han er meget moden.

– I sidste uge faldt hans fokus helt sikkert i niveau, men i de seneste dage synes jeg, at han har virket fin. Jeg har talt med ham, og jeg tror ikke, at transfermarkedet generer ham, lød det, ifølge Tuttomercatoweb, fra Marco Giampaolo på lørdagens pressemøde.

Fredag skrev transferjournalisten Fabrizio Romano, at Manchester United har budt 30 millioner euro, svarende til 225 millioner kroner, for Patrick Dorgu.

Det er dog angiveligt ikke tilstrækkeligt for Lecce, der ifølge Fabrizio Romano kræver 40 millioner euro, svarende til 300 millioner kroner, for danskeren, der har været en af holdets helt store profiler i Serie A i denne sæson.







LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Storkamp af Patrick Dorgu

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forhandler med storklub

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Serie A-klubber jagter Randers-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Her er FC Københavns vej i Europa

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte