Kjær-hyldest efter chok-cifre: Han er en professor

De italienske medier er særdeles tilfredse med Simon Kjærs indsats i AC Milans nedsabling af Napoli.



Efter fem ligakampe uden spilletid gjorde Simon Kjær søndag et forrygende comeback, da AC Milan hentede en chokerende 4-0-sejr ude mod Napoli. 

Den danske landsholdskaptajn fik vist sig rigtigt godt frem, da AC Milan smadrede det ellers helt suveræne tophold i Serie A i denne sæson. Og i den italienske presse er der også masser af rosende ord om Simon Kjær. 

– Han er professor i defensiv teknik ved Federico II (et universitet i Napoli, red.). Napoli kunne ikke meget, men han spillede, som om han havde spillet hele marts. Det næste niveau i computerspillet er Osimhen (der forventes klar til den næste kamp mellem de to hold, red.), skriver La Gazzetto dello Sport, der giver Simon Kjær karakteren 7. 

– Han giver sikkerhed i defensiven. Perfekt i luftspillet. Han havde sagt, at han følte sig klar, og han løj ikke, skriver Eurosport, der giver Kjær karakteren 6,5.

– Han havde ikke spillet en ligakamp i to måneder, men han formåede at vise sig meget positivt frem. Hvis der var noget som helst rust, så var det ikke til at se, skriver Tuttomercatoweb, der giver Kjær karakteren 6,5. 

– Han var virkelig god til konstant at sørge for dobbeltmarkering af Kvaratskhelia. Han har en indbyrdes forståelse med Tomori, som fungerer, skriver Calciomercato, der giver Kjær karakteren 6,5. 

4-0-sejren over Napoli kommer på et godt tidspunkt for Simon Kjær og AC Milan. I næste uge mødes de to italienske klubber nemlig igen – denne gang i Champions League. 

Trods nederlaget til AC Milan har Napoli i Serie A et forspring på 16 point ned til Lazio, der ligger på andenpladsen. Med 10 spillerunder tilbage vil det dermed kræve en historisk nedsmeltning, hvis Napoli ikke skal blive mester i denne sæson. 







► LIVE

LIVE: To FCK-profil træner ikke med

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

FC Nordsjælland – OB

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby

FC København bekræfter transfer

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

Froholdts præstationer sender millioner til FCK



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Frygtede det værste: ‘Så tænker man fuck’

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner

Skidt lodtrækning for Danmarks U21-landshold

Så mange millioner betalte FCM i lønninger

Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf

Premier League-klub sat til salg

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere

Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt

Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?

Viborg punger ud: ‘Han får mere i løn’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekstraordinært: Dansk supertalent kan ende i CL

Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’

Casper Winther: ‘Så går min hofte i stykker’

Dadason og Ambæk får voldsom prissætning

Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn

FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader

Skadet dansk landsholdsspiller tilbage i træning

Brøndby-profil kan være ude i nogle uger

‘Liverpool vil smide rekordstort beløb’

Brøndby kan score flere millioner på Luis Binks

Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg