Lazio henter fransk midtstopper

Bordeauxs stærke centerforsvarer, Michaël Ciani, bliver senere i dag præsenteret som ny spiller i den italienske hovedstadsklub.



Italienske Lazio ser endelig ud til at forstærke de defensive geledder, hvilket har været præsident Claudio Lotitos store mål hidtil i transfervinduet. Et hav at centrale forsvarsspillere har været rygtet til den italienske hovedstad, men Lotito og sportsdirektør Igli Tare har endnu ikke formået at lukke nogle af handlerne.

Men nu kan Lazio-fansene endelig se frem til defensiv forstærkning i form af Bordeauxs stærke franskmand Michaël Ciani. Ciani, der har en enkelt fransk A-landskamp for Frankrig på cv’et, spillede så sent som i går aftes for Bordeaux i den franske Ligue 1 mod Paris Saint-Germain, og her viste den fysisk stærke forsvarsspiller stor styrke ved at holde Zlatan Ibrahimovic i kort snor gennem hele kampen.

Efter kampen gik Ciani ned til Bordeaux-fansene for at tage afsked, og ifølge Lazios officielle hjemmeside, bliver han præsenteret i dag klokken 17.00 på Lazio træningsanlæg Formello som ny Lazio-spiller.

Lazio har tidligere i transfervinduet hentet Ederson i franske Lyon, ligesom Antonio Candrevas lejeaftale er blevet gjort permanent. Derudover er Mauro Zarate tilbage fra sit udlån til Inter, og den nye Lazio-træner Vladimir Petkovic ser ud til at nærme sig et stærkt hold i kampen om topplaceringer.

Hovedstadsklubben fik den optimale start på Serie A, da de i den svære udekamp i Bergamo slog Atalanta med 1-0 på mål af Lazio-kreatøren Hernanes.








LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM