Den danske midtbanespiller Morten Hjulmand er mere eller mindre på vej fra italienske Lecce til den portugisiske hovedstadsklub Sporting CP. Det bekræfter italienernes direktør Pantaleo Corvino.
Det sker ved et pressemøde, hvor han fortæller om, at man har accepteret en lavere pris end danskerens reelle værdi.
Når sådan noget kan ske, så slår han fast, at det skyldes, at Hjulmand selv havde et stort ønske om at komme videre til storklubben i Portugal, hvor der ventede nye oplevelser.
– Vi forhandlede direkte med Sporting, og begge parter underskrev en aftale, som vi nåede til enighed om. Drengen fik tilladelse til at diskutere personlige betingelser med dem, og vi ved, at disse ting tager tid, men jeg håber, han kan gribe denne mulighed, siger han og fortsætter:
– Det er værd at bemærke, at vi accepterede en lavere pris end hans reelle værdi, fordi spillere i samme rolle blev solgt for mere, og efter min opfattelse spillere, der ikke er lige så gode som Hjulmand. Hvis jeg ser, at Davide Frattesi blev solgt til Inter for €35 mio., så siger jeg, at vi solgte Morten billigt for at gøre ham en tjeneste, lyder det fra Corvino.
Det forventes, at prisen på Hjulmand endte på 150 millioner kroner, som giver en stor fortjeneste for dem, da de blot betalte Admira Wacker 1,2 millioner kroner tilbage i januar 2021.
Hjulmand kom til Lecce, da klubben var i Serie B, og han hjalp dem op i den bedste række og blev en profil.
Senest er Hjulmand blevet sammenlignet med en tidligere Barcelona-profil. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
VM-spiller får fem karantænedage
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby