Den danske midtbanespiller Morten Hjulmand er mere eller mindre på vej fra italienske Lecce til den portugisiske hovedstadsklub Sporting CP. Det bekræfter italienernes direktør Pantaleo Corvino.
Det sker ved et pressemøde, hvor han fortæller om, at man har accepteret en lavere pris end danskerens reelle værdi.
Når sådan noget kan ske, så slår han fast, at det skyldes, at Hjulmand selv havde et stort ønske om at komme videre til storklubben i Portugal, hvor der ventede nye oplevelser.
– Vi forhandlede direkte med Sporting, og begge parter underskrev en aftale, som vi nåede til enighed om. Drengen fik tilladelse til at diskutere personlige betingelser med dem, og vi ved, at disse ting tager tid, men jeg håber, han kan gribe denne mulighed, siger han og fortsætter:
– Det er værd at bemærke, at vi accepterede en lavere pris end hans reelle værdi, fordi spillere i samme rolle blev solgt for mere, og efter min opfattelse spillere, der ikke er lige så gode som Hjulmand. Hvis jeg ser, at Davide Frattesi blev solgt til Inter for €35 mio., så siger jeg, at vi solgte Morten billigt for at gøre ham en tjeneste, lyder det fra Corvino.
Det forventes, at prisen på Hjulmand endte på 150 millioner kroner, som giver en stor fortjeneste for dem, da de blot betalte Admira Wacker 1,2 millioner kroner tilbage i januar 2021.
Hjulmand kom til Lecce, da klubben var i Serie B, og han hjalp dem op i den bedste række og blev en profil.
Senest er Hjulmand blevet sammenlignet med en tidligere Barcelona-profil. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Tryllerier i Toronto
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT