– Min drøm er at spille for FC København

Cornelius Olsson nyder tilværelsen i Torino under lejeopholdet i Italien, men han har bestemt ikke opgivet drømmen om at spille for FC Københavns førstehold.



Fra København til Torino.

18-årige Cornelius Olsson tog et stort spring i slutningen af august, da forsvareren blev lejet ud fra FC København til Torino.

Nu har danskeren været en del af den italienske Serie A-klub i et halvt år, og indtil videre er det blevet til 13 kampe for klubbens U20-hold.

– Jeg har det fint. Det har været nyt at prøve. Det er et andet miljø og en anden spillestil samt et helt andet sprog, så det har været spændende.

– Det er jo gået godt, fordi jeg har fået spillet en masse, og jeg har trænet med førsteholdet. Jeg har egentlig været glad for det, fortæller den unge forsvarer til Tipsbladet og tilføjer:

– Der har været noget tilvænning. Det er en anden slags spillestil, end hvad jeg har været vant til. Det er meget mand-mand spillestil, som man kører dernede, og det er et hårdere miljø.

Olsson synes, at det er fedt at bo i Torino, selvom han har skullet lære italiensk for at følge med i træningerne, og han har en fornemmelse af, at den italienske klub har været tilfredse med hans præstationer.

– Jeg har fået positiv feedback. Jeg snakkede med dem for et par dage siden, og det var positivt. De synes, at det var gået rigtig godt, så der er ikke så meget at sætte en finger på.

Artiklen fortsætter under billedet.

Uvis fremtid

Den italienske klub har lejet danskeren indtil sommeren 2025 med en købsoption, men Olsson ved ikke, hvad fremtiden bringer endnu.

– Jeg ved ikke, om det er 100 procent det, som jeg vil. Jeg tror, at det vigtigste for mig er, at jeg skal spille noget seniorfodbold. Hvis det ikke er muligt i Torino, må jeg se, hvilket andre muligheder der er. Det kunne være fedt at spille Serie A.

Har du fået nogle indikationer på noget?

– Jeg snakkede lidt med deres sportsdirektør, og han sagde, at han havde fulgt med og set mig. Han sagde, at han er positivt overrasket, og det ser lovende ud.

Olsson har nemlig langt fra opgivet drømmen om at slå igennem i FCK.

– Vi må se, hvad der er af muligheder, når vi kommer dertil, men min drøm er at spille for FCK.

Men er det overhovedet realistisk at spille for førsteholdet i FCK?

– Jeg vil i hvert fald ikke være bleg for at tage kampen op, men jeg kan godt se, at der er hård konkurrence, og det er nogle gode spillere, som man konkurrerer mod. Det er jo svært, afslutter Olsson med til Tipsbladet.

Olsson har kontrakt med FC København til udgangen af 2025.

Han har spillet 38 kampe for FC Københavns U19-hold samt ni Youth League-kampe.





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

‘Er den største Bournemouth-fan’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Vil hente FC Midtjylland-profil

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Neestrup jagtes af storklub

Neymar er tilbage

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Fortryder FC Barcelona-transfer

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

AGF jagter hollandsk talent

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Færdig: Nu er han rejst til København

Dansk stortalents værdi eksploderer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Roy Keane slagter dansk stjerne

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans