Fra København til Torino.
18-årige Cornelius Olsson tog et stort spring i slutningen af august, da forsvareren blev lejet ud fra FC København til Torino.
Nu har danskeren været en del af den italienske Serie A-klub i et halvt år, og indtil videre er det blevet til 13 kampe for klubbens U20-hold.
– Jeg har det fint. Det har været nyt at prøve. Det er et andet miljø og en anden spillestil samt et helt andet sprog, så det har været spændende.
– Det er jo gået godt, fordi jeg har fået spillet en masse, og jeg har trænet med førsteholdet. Jeg har egentlig været glad for det, fortæller den unge forsvarer til Tipsbladet og tilføjer:
– Der har været noget tilvænning. Det er en anden slags spillestil, end hvad jeg har været vant til. Det er meget mand-mand spillestil, som man kører dernede, og det er et hårdere miljø.
Olsson synes, at det er fedt at bo i Torino, selvom han har skullet lære italiensk for at følge med i træningerne, og han har en fornemmelse af, at den italienske klub har været tilfredse med hans præstationer.
– Jeg har fået positiv feedback. Jeg snakkede med dem for et par dage siden, og det var positivt. De synes, at det var gået rigtig godt, så der er ikke så meget at sætte en finger på.
Artiklen fortsætter under billedet.

Uvis fremtid
Den italienske klub har lejet danskeren indtil sommeren 2025 med en købsoption, men Olsson ved ikke, hvad fremtiden bringer endnu.
– Jeg ved ikke, om det er 100 procent det, som jeg vil. Jeg tror, at det vigtigste for mig er, at jeg skal spille noget seniorfodbold. Hvis det ikke er muligt i Torino, må jeg se, hvilket andre muligheder der er. Det kunne være fedt at spille Serie A.
Har du fået nogle indikationer på noget?
– Jeg snakkede lidt med deres sportsdirektør, og han sagde, at han havde fulgt med og set mig. Han sagde, at han er positivt overrasket, og det ser lovende ud.
Olsson har nemlig langt fra opgivet drømmen om at slå igennem i FCK.
– Vi må se, hvad der er af muligheder, når vi kommer dertil, men min drøm er at spille for FCK.
Men er det overhovedet realistisk at spille for førsteholdet i FCK?
– Jeg vil i hvert fald ikke være bleg for at tage kampen op, men jeg kan godt se, at der er hård konkurrence, og det er nogle gode spillere, som man konkurrerer mod. Det er jo svært, afslutter Olsson med til Tipsbladet.
Olsson har kontrakt med FC København til udgangen af 2025.
Han har spillet 38 kampe for FC Københavns U19-hold samt ni Youth League-kampe.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM