Fra København til Torino.
18-årige Cornelius Olsson tog et stort spring i slutningen af august, da forsvareren blev lejet ud fra FC København til Torino.
Nu har danskeren været en del af den italienske Serie A-klub i et halvt år, og indtil videre er det blevet til 13 kampe for klubbens U20-hold.
– Jeg har det fint. Det har været nyt at prøve. Det er et andet miljø og en anden spillestil samt et helt andet sprog, så det har været spændende.
– Det er jo gået godt, fordi jeg har fået spillet en masse, og jeg har trænet med førsteholdet. Jeg har egentlig været glad for det, fortæller den unge forsvarer til Tipsbladet og tilføjer:
– Der har været noget tilvænning. Det er en anden slags spillestil, end hvad jeg har været vant til. Det er meget mand-mand spillestil, som man kører dernede, og det er et hårdere miljø.
Olsson synes, at det er fedt at bo i Torino, selvom han har skullet lære italiensk for at følge med i træningerne, og han har en fornemmelse af, at den italienske klub har været tilfredse med hans præstationer.
– Jeg har fået positiv feedback. Jeg snakkede med dem for et par dage siden, og det var positivt. De synes, at det var gået rigtig godt, så der er ikke så meget at sætte en finger på.
Artiklen fortsætter under billedet.

Uvis fremtid
Den italienske klub har lejet danskeren indtil sommeren 2025 med en købsoption, men Olsson ved ikke, hvad fremtiden bringer endnu.
– Jeg ved ikke, om det er 100 procent det, som jeg vil. Jeg tror, at det vigtigste for mig er, at jeg skal spille noget seniorfodbold. Hvis det ikke er muligt i Torino, må jeg se, hvilket andre muligheder der er. Det kunne være fedt at spille Serie A.
Har du fået nogle indikationer på noget?
– Jeg snakkede lidt med deres sportsdirektør, og han sagde, at han havde fulgt med og set mig. Han sagde, at han er positivt overrasket, og det ser lovende ud.
Olsson har nemlig langt fra opgivet drømmen om at slå igennem i FCK.
– Vi må se, hvad der er af muligheder, når vi kommer dertil, men min drøm er at spille for FCK.
Men er det overhovedet realistisk at spille for førsteholdet i FCK?
– Jeg vil i hvert fald ikke være bleg for at tage kampen op, men jeg kan godt se, at der er hård konkurrence, og det er nogle gode spillere, som man konkurrerer mod. Det er jo svært, afslutter Olsson med til Tipsbladet.
Olsson har kontrakt med FC København til udgangen af 2025.
Han har spillet 38 kampe for FC Københavns U19-hold samt ni Youth League-kampe.
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg