Fra København til Torino.
18-årige Cornelius Olsson tog et stort spring i slutningen af august, da forsvareren blev lejet ud fra FC København til Torino.
Nu har danskeren været en del af den italienske Serie A-klub i et halvt år, og indtil videre er det blevet til 13 kampe for klubbens U20-hold.
– Jeg har det fint. Det har været nyt at prøve. Det er et andet miljø og en anden spillestil samt et helt andet sprog, så det har været spændende.
– Det er jo gået godt, fordi jeg har fået spillet en masse, og jeg har trænet med førsteholdet. Jeg har egentlig været glad for det, fortæller den unge forsvarer til Tipsbladet og tilføjer:
– Der har været noget tilvænning. Det er en anden slags spillestil, end hvad jeg har været vant til. Det er meget mand-mand spillestil, som man kører dernede, og det er et hårdere miljø.
Olsson synes, at det er fedt at bo i Torino, selvom han har skullet lære italiensk for at følge med i træningerne, og han har en fornemmelse af, at den italienske klub har været tilfredse med hans præstationer.
– Jeg har fået positiv feedback. Jeg snakkede med dem for et par dage siden, og det var positivt. De synes, at det var gået rigtig godt, så der er ikke så meget at sætte en finger på.
Artiklen fortsætter under billedet.

Uvis fremtid
Den italienske klub har lejet danskeren indtil sommeren 2025 med en købsoption, men Olsson ved ikke, hvad fremtiden bringer endnu.
– Jeg ved ikke, om det er 100 procent det, som jeg vil. Jeg tror, at det vigtigste for mig er, at jeg skal spille noget seniorfodbold. Hvis det ikke er muligt i Torino, må jeg se, hvilket andre muligheder der er. Det kunne være fedt at spille Serie A.
Har du fået nogle indikationer på noget?
– Jeg snakkede lidt med deres sportsdirektør, og han sagde, at han havde fulgt med og set mig. Han sagde, at han er positivt overrasket, og det ser lovende ud.
Olsson har nemlig langt fra opgivet drømmen om at slå igennem i FCK.
– Vi må se, hvad der er af muligheder, når vi kommer dertil, men min drøm er at spille for FCK.
Men er det overhovedet realistisk at spille for førsteholdet i FCK?
– Jeg vil i hvert fald ikke være bleg for at tage kampen op, men jeg kan godt se, at der er hård konkurrence, og det er nogle gode spillere, som man konkurrerer mod. Det er jo svært, afslutter Olsson med til Tipsbladet.
Olsson har kontrakt med FC København til udgangen af 2025.
Han har spillet 38 kampe for FC Københavns U19-hold samt ni Youth League-kampe.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Lewandowski forlader FC Barcelona
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
– Niels Frederiksen er en legende!
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Så er det officielt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Arsenal – Burnley
AVIS