Niki Zimling sendt hjem

Udinese har sendt danskeren hjem fra træningslejr og slettet ham af den aktuelle spillertrup.



Niki Zimling returnerer tirsdag til Udine efter nogle fridage, formentlig for at træne for sig selv i venten på at finde en ny klub.

Udinese har således besluttet sig for, at danskeren skal lejes ud, og derfor indgår han ikke i træner Pasquale Marinos aktuelle planer. Zimling, der kom til Udinese på en fri transfer i vinter, nåede i foråret blot at blive noteret for fire optrædender i Serie A.

– Jeg håber at der sker noget i løbet af denne uge, men det tager tid med papirarbejde i Italien, siger Niki Zimling til Tipsbladet.

Han tilføjer, at han er åben for flere muligheder.

I sidste uge blev han på rygteplan linket til både OB og italienske Padova, der er oprykker til Serie B, men Tipsbladet erfarer, at Serie A-klubben Chievo Verona kunne være en mere attraktiv mulighed.

– Jeg ved ad omveje, at der har været noget i gang, så det er en mulighed, siger danskeren.

Læs også: Zimling fra Serie A til OB?

At fortsætte i en anden Serie A-klub vil være det mest attraktive for den 24-årige midtbanespiller både sportsligt og økonomisk:

– Det er klart, men det vigtigste lige nu er spilletid. Om det så bliver derhjemme eller her, er selvfølgelig ikke helt lige meget, konstaterer Niki Zimling fra Italien, hvor han har opholdt sig hele tiden, selv om Udineses hjemmeside i sidste uge skrev, at han var rejst til Danmark for at forhandle med en superliga-klub.

For en uge siden fik Zimling besked på, at han skulle forlade holdets træningslejr i toscanske Montepulciano, da han ikke ville indgå i truppen til den kommende sæson. Meldingen fra klubben er dog, at man ikke ønsker at sælge danskeren, men blot at leje ham ud.

Klubben råder over for mange midtbanespillere, og meget tyder på, at det alligevel ikke lykkes at sælge Gaetano D’Agostino til Juventus eller Real Madrid, som der ellers har været lagt op til i flere uger.

I stedet skifter i første omgang Giampiero Pinzi til Chievo, der altså også kunne være en interessant mulighed for danskeren.

Blandt hjemlige klubber vil Brøndby formentlig også komme på banen, skønt man lige nu har andet at spekulere på.

For Niki Zimling handler det som nævnt om at sikre spilletid med den langsigtede plan, at han gerne vil med ind i billedet til landsholdet igen med udsigten til næste sommers VM-slutrunde om alt går vel.



Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Hænger Chido Obi ud

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Brendan Rodgers i chokskifte

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Lukas Lerager tæt på denne klub

– Du bliver fyret i morgen tidlig!

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Målmand håber på Brøndby-transfer

‘Det kan afgøre mesterskabet’

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Froholdt afslører svær tid i FCK

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Sergio Ramos i chokskifte?

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

En vanvittig optur – forlæng kontrakten omgående!

CV afslører transferplaner: ‘Får travlt’

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Anders Dreyer hylder dansk toptræner

Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Konkurrent hylder Vingegaard

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

FCK og FCM i bowlen: Her er pokalsemifinalerne

Vild optur for Jens Berthel Askou 

Zorniger joker med ekspert om stor Brøndby-triumf

Julebold? Køb billetter til Premier League

Chok i NFL

Få mandagsmål i Glasgow

– Jeg brænder indvendigt

Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’

Mainz tog point mod Bayern München

Nyt tophold i Serie A

Fanget på tv – stjerne dybt utilfreds med Frank?

Katastrofe for Frank – Spurs får smæk af bundhold

Miraklet i Aarhus fortsætter – AGF kører OB over

Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs

Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’

John Arne Riise hylder kæmpe Superliga-transfer