‘Udinese kæmper med dansker-gåde’

Danske Thomas Kristensen har været op og ned i Udinese, og den seneste tid har det været med pil ned, skriver avisen Messaggero.



Han er et af de store forsvarstalenter i dansk fodbold, men på det seneste er det ikke gået super godt for Udinese-danskeren Thomas Kristensen.

Det skriver den store italienske avis Messaggero, der i en overskrift kalder danskeren for “en gåde”.

Her fremgår det, at den tidligere AGF-spiller efter en god start på 2025 har haft en svær måned og har taget skridt tilbage i sin udvikling.

Den 23-årige midtstopper var i januar genstand for interesse og bud fra England og Wolverhampton, men Udinese valgte at afvise buddene på forsvarsspilleren, så han fortsat spiller i Serie A-klubben, der aktuelt er at finde på 10. pladsen – langt fra nedrykningsstregen.

Thomas Kristensen har i denne sæson spillet 18 af 30 Serie A-kampe, hvoraf de 14 har været fra start.

Danskeren spiller midtstopper, når Udinese spiller med tre centrale forsvarsspillere, men når det er en forsvar med fire mand, er han at finde som højre back.

– Marts sluttede med kampen mod Inter, og for Thomas Kristensen var det alt taget i betragtning bedst sådan. Det har ikke været den bedste måned i sort/hvid for forsvarsspilleren, der efter at have gjort betydelige fremskridt i begyndelsen af kalenderåret tog et skridt tilbage i kampene mod Lazio, Verona og såmænd Inter, for slet ikke at tage om, at han mod Parma kun spillede de sidste syv minutter af kampen, skriver Messaggero og fortsætter senere i artiklen:

– Kristensen har fået en ny rolle, så han er midtstopper i et tremandsforsvar, mens han er back i en firebackkæde. I begge tilfælde har han ikke overbevist. Mod Verona, som back, lod han ikke til at være inde i kampen, ligesom han fik et gult kort, og så blev han erstattet efter 45 minutter. Mod Lazio og Inter var han markeringsmanden i tremandsforsvaret, og han lavede mere end en del fejl.

Selv om Thomas Kristensen altså oplever en smule modgang for tiden, er der stadig meget at glæde sig over for “TK”, der nu skal finde tilbage til sit bedste niveau.

– Kristensen har næsten to måneder til at komme sig og frem for alt demonstrere, at han er forsvarsspilleren, som man så mod Atalanta, hvor han imponerede alle med sine valg og fysik. Det er ikke tilfældigt, at nogle store klubbers radarer i løbet af vinterens transfervindue blev aktiveret: Milan og Juventus bad om oplysninger på ham, mens der var mere konkret interesse fra England og Wolverhampton, skriver Messaggero.

Thomas Kristensen har kontrakt med Udinese frem til sommeren 2028. Klubben købte forsvarsspilleren i AGF i sommeren 2023.







LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘FC København var en mulighed’

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Philip Billing tabte kæben

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Derfra moser vi dem’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Danmark – Nordmakedonien

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Ny VM-melding fra Iran

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

FC København jagter Neestrup-erstatning

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?