Han er et af de store forsvarstalenter i dansk fodbold, men på det seneste er det ikke gået super godt for Udinese-danskeren Thomas Kristensen.
Det skriver den store italienske avis Messaggero, der i en overskrift kalder danskeren for “en gåde”.
Her fremgår det, at den tidligere AGF-spiller efter en god start på 2025 har haft en svær måned og har taget skridt tilbage i sin udvikling.
Den 23-årige midtstopper var i januar genstand for interesse og bud fra England og Wolverhampton, men Udinese valgte at afvise buddene på forsvarsspilleren, så han fortsat spiller i Serie A-klubben, der aktuelt er at finde på 10. pladsen – langt fra nedrykningsstregen.
Thomas Kristensen har i denne sæson spillet 18 af 30 Serie A-kampe, hvoraf de 14 har været fra start.
Danskeren spiller midtstopper, når Udinese spiller med tre centrale forsvarsspillere, men når det er en forsvar med fire mand, er han at finde som højre back.
– Marts sluttede med kampen mod Inter, og for Thomas Kristensen var det alt taget i betragtning bedst sådan. Det har ikke været den bedste måned i sort/hvid for forsvarsspilleren, der efter at have gjort betydelige fremskridt i begyndelsen af kalenderåret tog et skridt tilbage i kampene mod Lazio, Verona og såmænd Inter, for slet ikke at tage om, at han mod Parma kun spillede de sidste syv minutter af kampen, skriver Messaggero og fortsætter senere i artiklen:
– Kristensen har fået en ny rolle, så han er midtstopper i et tremandsforsvar, mens han er back i en firebackkæde. I begge tilfælde har han ikke overbevist. Mod Verona, som back, lod han ikke til at være inde i kampen, ligesom han fik et gult kort, og så blev han erstattet efter 45 minutter. Mod Lazio og Inter var han markeringsmanden i tremandsforsvaret, og han lavede mere end en del fejl.
Selv om Thomas Kristensen altså oplever en smule modgang for tiden, er der stadig meget at glæde sig over for “TK”, der nu skal finde tilbage til sit bedste niveau.
– Kristensen har næsten to måneder til at komme sig og frem for alt demonstrere, at han er forsvarsspilleren, som man så mod Atalanta, hvor han imponerede alle med sine valg og fysik. Det er ikke tilfældigt, at nogle store klubbers radarer i løbet af vinterens transfervindue blev aktiveret: Milan og Juventus bad om oplysninger på ham, mens der var mere konkret interesse fra England og Wolverhampton, skriver Messaggero.
Thomas Kristensen har kontrakt med Udinese frem til sommeren 2028. Klubben købte forsvarsspilleren i AGF i sommeren 2023.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Fyrer landstræner to måneder før VM
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
OB siger farvel til seks spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Nu klager FC Barcelona igen
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
– Han vinder Ballon d’Or!
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE