‘Udinese kæmper med dansker-gåde’

Danske Thomas Kristensen har været op og ned i Udinese, og den seneste tid har det været med pil ned, skriver avisen Messaggero.



Han er et af de store forsvarstalenter i dansk fodbold, men på det seneste er det ikke gået super godt for Udinese-danskeren Thomas Kristensen.

Det skriver den store italienske avis Messaggero, der i en overskrift kalder danskeren for “en gåde”.

Her fremgår det, at den tidligere AGF-spiller efter en god start på 2025 har haft en svær måned og har taget skridt tilbage i sin udvikling.

Den 23-årige midtstopper var i januar genstand for interesse og bud fra England og Wolverhampton, men Udinese valgte at afvise buddene på forsvarsspilleren, så han fortsat spiller i Serie A-klubben, der aktuelt er at finde på 10. pladsen – langt fra nedrykningsstregen.

Thomas Kristensen har i denne sæson spillet 18 af 30 Serie A-kampe, hvoraf de 14 har været fra start.

Danskeren spiller midtstopper, når Udinese spiller med tre centrale forsvarsspillere, men når det er en forsvar med fire mand, er han at finde som højre back.

– Marts sluttede med kampen mod Inter, og for Thomas Kristensen var det alt taget i betragtning bedst sådan. Det har ikke været den bedste måned i sort/hvid for forsvarsspilleren, der efter at have gjort betydelige fremskridt i begyndelsen af kalenderåret tog et skridt tilbage i kampene mod Lazio, Verona og såmænd Inter, for slet ikke at tage om, at han mod Parma kun spillede de sidste syv minutter af kampen, skriver Messaggero og fortsætter senere i artiklen:

– Kristensen har fået en ny rolle, så han er midtstopper i et tremandsforsvar, mens han er back i en firebackkæde. I begge tilfælde har han ikke overbevist. Mod Verona, som back, lod han ikke til at være inde i kampen, ligesom han fik et gult kort, og så blev han erstattet efter 45 minutter. Mod Lazio og Inter var han markeringsmanden i tremandsforsvaret, og han lavede mere end en del fejl.

Selv om Thomas Kristensen altså oplever en smule modgang for tiden, er der stadig meget at glæde sig over for “TK”, der nu skal finde tilbage til sit bedste niveau.

– Kristensen har næsten to måneder til at komme sig og frem for alt demonstrere, at han er forsvarsspilleren, som man så mod Atalanta, hvor han imponerede alle med sine valg og fysik. Det er ikke tilfældigt, at nogle store klubbers radarer i løbet af vinterens transfervindue blev aktiveret: Milan og Juventus bad om oplysninger på ham, mens der var mere konkret interesse fra England og Wolverhampton, skriver Messaggero.

Thomas Kristensen har kontrakt med Udinese frem til sommeren 2028. Klubben købte forsvarsspilleren i AGF i sommeren 2023.





Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer




LIVE

LIVE: Tysk profil kan hentes gratis til sommer

I chok: Har aldrig set lignende

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

De danske kvinder tager førstepladsen

Vil have ham væk fra FC København

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Højlund står til at slå personlige rekorder

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

FCM ansætter ny topboss

Narteys krav til ny kontrakt

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Mourinho tog røven på Zeca

City spiller sig videre i FA Cuppen

– Der får David at vide, at han er fyret

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Rasmus Højlund i massiv modvind

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Bombe – Superliga-klub nævnes

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker