‘Udinese kæmper med dansker-gåde’

Danske Thomas Kristensen har været op og ned i Udinese, og den seneste tid har det været med pil ned, skriver avisen Messaggero.



Han er et af de store forsvarstalenter i dansk fodbold, men på det seneste er det ikke gået super godt for Udinese-danskeren Thomas Kristensen.

Det skriver den store italienske avis Messaggero, der i en overskrift kalder danskeren for “en gåde”.

Her fremgår det, at den tidligere AGF-spiller efter en god start på 2025 har haft en svær måned og har taget skridt tilbage i sin udvikling.

Den 23-årige midtstopper var i januar genstand for interesse og bud fra England og Wolverhampton, men Udinese valgte at afvise buddene på forsvarsspilleren, så han fortsat spiller i Serie A-klubben, der aktuelt er at finde på 10. pladsen – langt fra nedrykningsstregen.

Thomas Kristensen har i denne sæson spillet 18 af 30 Serie A-kampe, hvoraf de 14 har været fra start.

Danskeren spiller midtstopper, når Udinese spiller med tre centrale forsvarsspillere, men når det er en forsvar med fire mand, er han at finde som højre back.

– Marts sluttede med kampen mod Inter, og for Thomas Kristensen var det alt taget i betragtning bedst sådan. Det har ikke været den bedste måned i sort/hvid for forsvarsspilleren, der efter at have gjort betydelige fremskridt i begyndelsen af kalenderåret tog et skridt tilbage i kampene mod Lazio, Verona og såmænd Inter, for slet ikke at tage om, at han mod Parma kun spillede de sidste syv minutter af kampen, skriver Messaggero og fortsætter senere i artiklen:

– Kristensen har fået en ny rolle, så han er midtstopper i et tremandsforsvar, mens han er back i en firebackkæde. I begge tilfælde har han ikke overbevist. Mod Verona, som back, lod han ikke til at være inde i kampen, ligesom han fik et gult kort, og så blev han erstattet efter 45 minutter. Mod Lazio og Inter var han markeringsmanden i tremandsforsvaret, og han lavede mere end en del fejl.

Selv om Thomas Kristensen altså oplever en smule modgang for tiden, er der stadig meget at glæde sig over for “TK”, der nu skal finde tilbage til sit bedste niveau.

– Kristensen har næsten to måneder til at komme sig og frem for alt demonstrere, at han er forsvarsspilleren, som man så mod Atalanta, hvor han imponerede alle med sine valg og fysik. Det er ikke tilfældigt, at nogle store klubbers radarer i løbet af vinterens transfervindue blev aktiveret: Milan og Juventus bad om oplysninger på ham, mens der var mere konkret interesse fra England og Wolverhampton, skriver Messaggero.

Thomas Kristensen har kontrakt med Udinese frem til sommeren 2028. Klubben købte forsvarsspilleren i AGF i sommeren 2023.





TransferLIVE: AGF bekræfter transfer




Optakt til AGF - Brøndby IF LIVE

TransferLIVE: AGF bekræfter transfer

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

Frankrig – Marokko

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er danskers millionløn i Lazio

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Forventer klubskifte



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby