Han er et af de store forsvarstalenter i dansk fodbold, men på det seneste er det ikke gået super godt for Udinese-danskeren Thomas Kristensen.
Det skriver den store italienske avis Messaggero, der i en overskrift kalder danskeren for “en gåde”.
Her fremgår det, at den tidligere AGF-spiller efter en god start på 2025 har haft en svær måned og har taget skridt tilbage i sin udvikling.
Den 23-årige midtstopper var i januar genstand for interesse og bud fra England og Wolverhampton, men Udinese valgte at afvise buddene på forsvarsspilleren, så han fortsat spiller i Serie A-klubben, der aktuelt er at finde på 10. pladsen – langt fra nedrykningsstregen.
Thomas Kristensen har i denne sæson spillet 18 af 30 Serie A-kampe, hvoraf de 14 har været fra start.
Danskeren spiller midtstopper, når Udinese spiller med tre centrale forsvarsspillere, men når det er en forsvar med fire mand, er han at finde som højre back.
– Marts sluttede med kampen mod Inter, og for Thomas Kristensen var det alt taget i betragtning bedst sådan. Det har ikke været den bedste måned i sort/hvid for forsvarsspilleren, der efter at have gjort betydelige fremskridt i begyndelsen af kalenderåret tog et skridt tilbage i kampene mod Lazio, Verona og såmænd Inter, for slet ikke at tage om, at han mod Parma kun spillede de sidste syv minutter af kampen, skriver Messaggero og fortsætter senere i artiklen:
– Kristensen har fået en ny rolle, så han er midtstopper i et tremandsforsvar, mens han er back i en firebackkæde. I begge tilfælde har han ikke overbevist. Mod Verona, som back, lod han ikke til at være inde i kampen, ligesom han fik et gult kort, og så blev han erstattet efter 45 minutter. Mod Lazio og Inter var han markeringsmanden i tremandsforsvaret, og han lavede mere end en del fejl.
Selv om Thomas Kristensen altså oplever en smule modgang for tiden, er der stadig meget at glæde sig over for “TK”, der nu skal finde tilbage til sit bedste niveau.
– Kristensen har næsten to måneder til at komme sig og frem for alt demonstrere, at han er forsvarsspilleren, som man så mod Atalanta, hvor han imponerede alle med sine valg og fysik. Det er ikke tilfældigt, at nogle store klubbers radarer i løbet af vinterens transfervindue blev aktiveret: Milan og Juventus bad om oplysninger på ham, mens der var mere konkret interesse fra England og Wolverhampton, skriver Messaggero.
Thomas Kristensen har kontrakt med Udinese frem til sommeren 2028. Klubben købte forsvarsspilleren i AGF i sommeren 2023.
LIVE
LIVE: Overrasket over Roony-beslutning
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub