‘Udinese kæmper med dansker-gåde’

Danske Thomas Kristensen har været op og ned i Udinese, og den seneste tid har det været med pil ned, skriver avisen Messaggero.



Han er et af de store forsvarstalenter i dansk fodbold, men på det seneste er det ikke gået super godt for Udinese-danskeren Thomas Kristensen.

Det skriver den store italienske avis Messaggero, der i en overskrift kalder danskeren for “en gåde”.

Her fremgår det, at den tidligere AGF-spiller efter en god start på 2025 har haft en svær måned og har taget skridt tilbage i sin udvikling.

Den 23-årige midtstopper var i januar genstand for interesse og bud fra England og Wolverhampton, men Udinese valgte at afvise buddene på forsvarsspilleren, så han fortsat spiller i Serie A-klubben, der aktuelt er at finde på 10. pladsen – langt fra nedrykningsstregen.

Thomas Kristensen har i denne sæson spillet 18 af 30 Serie A-kampe, hvoraf de 14 har været fra start.

Danskeren spiller midtstopper, når Udinese spiller med tre centrale forsvarsspillere, men når det er en forsvar med fire mand, er han at finde som højre back.

– Marts sluttede med kampen mod Inter, og for Thomas Kristensen var det alt taget i betragtning bedst sådan. Det har ikke været den bedste måned i sort/hvid for forsvarsspilleren, der efter at have gjort betydelige fremskridt i begyndelsen af kalenderåret tog et skridt tilbage i kampene mod Lazio, Verona og såmænd Inter, for slet ikke at tage om, at han mod Parma kun spillede de sidste syv minutter af kampen, skriver Messaggero og fortsætter senere i artiklen:

– Kristensen har fået en ny rolle, så han er midtstopper i et tremandsforsvar, mens han er back i en firebackkæde. I begge tilfælde har han ikke overbevist. Mod Verona, som back, lod han ikke til at være inde i kampen, ligesom han fik et gult kort, og så blev han erstattet efter 45 minutter. Mod Lazio og Inter var han markeringsmanden i tremandsforsvaret, og han lavede mere end en del fejl.

Selv om Thomas Kristensen altså oplever en smule modgang for tiden, er der stadig meget at glæde sig over for “TK”, der nu skal finde tilbage til sit bedste niveau.

– Kristensen har næsten to måneder til at komme sig og frem for alt demonstrere, at han er forsvarsspilleren, som man så mod Atalanta, hvor han imponerede alle med sine valg og fysik. Det er ikke tilfældigt, at nogle store klubbers radarer i løbet af vinterens transfervindue blev aktiveret: Milan og Juventus bad om oplysninger på ham, mens der var mere konkret interesse fra England og Wolverhampton, skriver Messaggero.

Thomas Kristensen har kontrakt med Udinese frem til sommeren 2028. Klubben købte forsvarsspilleren i AGF i sommeren 2023.





LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej