‘Udinese kæmper med dansker-gåde’

Danske Thomas Kristensen har været op og ned i Udinese, og den seneste tid har det været med pil ned, skriver avisen Messaggero.



Han er et af de store forsvarstalenter i dansk fodbold, men på det seneste er det ikke gået super godt for Udinese-danskeren Thomas Kristensen.

Det skriver den store italienske avis Messaggero, der i en overskrift kalder danskeren for “en gåde”.

Her fremgår det, at den tidligere AGF-spiller efter en god start på 2025 har haft en svær måned og har taget skridt tilbage i sin udvikling.

Den 23-årige midtstopper var i januar genstand for interesse og bud fra England og Wolverhampton, men Udinese valgte at afvise buddene på forsvarsspilleren, så han fortsat spiller i Serie A-klubben, der aktuelt er at finde på 10. pladsen – langt fra nedrykningsstregen.

Thomas Kristensen har i denne sæson spillet 18 af 30 Serie A-kampe, hvoraf de 14 har været fra start.

Danskeren spiller midtstopper, når Udinese spiller med tre centrale forsvarsspillere, men når det er en forsvar med fire mand, er han at finde som højre back.

– Marts sluttede med kampen mod Inter, og for Thomas Kristensen var det alt taget i betragtning bedst sådan. Det har ikke været den bedste måned i sort/hvid for forsvarsspilleren, der efter at have gjort betydelige fremskridt i begyndelsen af kalenderåret tog et skridt tilbage i kampene mod Lazio, Verona og såmænd Inter, for slet ikke at tage om, at han mod Parma kun spillede de sidste syv minutter af kampen, skriver Messaggero og fortsætter senere i artiklen:

– Kristensen har fået en ny rolle, så han er midtstopper i et tremandsforsvar, mens han er back i en firebackkæde. I begge tilfælde har han ikke overbevist. Mod Verona, som back, lod han ikke til at være inde i kampen, ligesom han fik et gult kort, og så blev han erstattet efter 45 minutter. Mod Lazio og Inter var han markeringsmanden i tremandsforsvaret, og han lavede mere end en del fejl.

Selv om Thomas Kristensen altså oplever en smule modgang for tiden, er der stadig meget at glæde sig over for “TK”, der nu skal finde tilbage til sit bedste niveau.

– Kristensen har næsten to måneder til at komme sig og frem for alt demonstrere, at han er forsvarsspilleren, som man så mod Atalanta, hvor han imponerede alle med sine valg og fysik. Det er ikke tilfældigt, at nogle store klubbers radarer i løbet af vinterens transfervindue blev aktiveret: Milan og Juventus bad om oplysninger på ham, mens der var mere konkret interesse fra England og Wolverhampton, skriver Messaggero.

Thomas Kristensen har kontrakt med Udinese frem til sommeren 2028. Klubben købte forsvarsspilleren i AGF i sommeren 2023.





Voldsom lønnedgang i Brøndby




LIVE

TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Brøndby forhandler om stor transfer

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

– Det er forfærdeligt



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Brøndby-profil skadet



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

I chok over Tottenham

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storklub lurer på Jonas Wind

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Legender med dyster melding

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Arbejder på angriber-exit

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud