Vilde med Frendrup: Spændende spillere i Danmark

Morten Frendrup har været en kæmpe gevinst for Genoa, og i dette interview med Tipsbladet fortæller Serie A-klubbens sportsdirektør, at Superligaen er et særdeles interessant marked.



For lidt over to år siden valgte Genoa at kigge mod Superligaen, da Serie A-klubben købte Morten Frendrup i Brøndby IF. 

Det har efterfølgende vist sig at være en glimrende handel for den norditalienske klub, og i Genoa vil klubbens sportsdirektør Marco Ottolini derfor heller ikke lægge skjul på, at Superligaen er et interessant marked at følge. 

Vi har en fast scout i de nordiske lande, og vi har forhold til mange klubber deroppe, så vi har altid et øje på den danske liga.

Marco Ottolini
Sportsdirektør, Genoa

– Vi scouter i hele Europa, og også udenfor Europa, og de nordiske ligaer er helt sikkert virkelig, virkelig interessante. Niveauet er stigende især i Danmark og Norge, vil jeg sige, siger Marco Ottolini til Tipsbladet og fortsætter:

– På vores hold har vi også to norske midtbanespillere i Morten Thorsby og Emil Bohinen. Vi finder altid meget spændende spillere i Danmark og de øvrige nordiske lande, både på grund af deres mentalitet og hvordan de passer til vores spillestil.

Udover Frendrup, Thorsby og Bohinen råder Genoa også over den islandske landsholdsangriber Albert Gudmundsson.

Har fast scout i Norden
Genoa, der ligger på 12. pladsen i Serie A, har et særligt godt øje til spillere fra Skandinavien, lyder det fra klubbens sportsdirektør. 

– Vi har en fast scout i de nordiske lande, og vi har forhold til mange klubber deroppe, så vi har altid et øje på den danske liga. For de er gode til at tilpasse sig, og man kan også se på deres landshold, at niveauet er rigtig godt, siger Marco Ottolini. 

Genoas CEO, Andres Blazquez, har tidligere udtalt, at der har været talentspejdere fra mange forskellige klubber for at se Morten Frendrup, men ifølge Marco Ottolini er det fuldstændigt normalt, at talentspejdere er på plads til Genoas kampe. 

– I den her sæson har vi et hold med mange spillere, der stadig er unge, men alligevel har god erfaring. Så de er interessante for andre europæiske klubber. Til hver eneste kamp har vi scouts fra mellem 10 og 15 europæiske klubber, der kommer og ser vores kampe.

– De kommer og ser Morten og andre spillere. De kommer her for at se spillere, der både er gode nu, men som også har en lys fremtid, siger Marco Ottolini. 

Tipsbladet har også bragt et stort interview med Genoas sportsdirektør om Morten Frendrups store gennembrud i Italien. 

Det interview kan læses HER.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Dybt skuffet og trist

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Bo Henriksen fyret

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Frank reddet i døende sekunder

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

– Brøndby er chanceløse

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt